Cele mai frumoase plante de gradina

cornelia

Fondator
Membru staff
Vreau sa fac o lista cu cele mai frumoase plante gradina asa incat sa stiu exact ce sa cumpar pentru gradinuta din fata blocului. Asadar, va invit sa spuneti aici care sunt favoritele voastre si de ce.
 

Floria

Active Member
Sa le grupam pe sezoane.
Primavara : lalele, zambile, bujori, Nu ma uita, Primula, Weigela, Gutui Japonez, Liliac, Forsitia
Vara : Calla Zantedeschia, Dalii, Crini, Dianthus, Lupin, Astilbe, Gladiole,Trandafiri, Hibiscus moscheutos, Canna, Hortensia
Toamna : Crizanteme,
Iarna : Euonimus, Thuia
Am enumerat mai mult perene.
Dintre anuale, foarte rezistente si infloresc mult sunt Craitele pitice.
Sa le iei in calcul pe cele care rezista si mai la seceta, s-ar putea sa nu va lase administratorul blocului sa stati mereu cu furtunul in mana.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ideea e ca in fatza blocului ar trebui sa fie ceva ce nu este pretentios... .

Primavara:
Narcise, Bujori ierbosi si arbustiferi, Fritilaria, Maci orientali, Liliac, Gutui Japonez, Irisi, Magnolia pitica & stelata, Iasomie, Rhododendron, Camelie de primavara,

Vara:
Crini, Clematis, Delphinium, Weilgela, Rodiu, Dalii, Hibiscus Siriacus, Hibiscus Moscheutos, Lagerstroemia Indica, Koelreuteria, Hemerocallis, Hymenocallis, Trandafir, Hosta, Buddleia, Portulaca grandiflora, Phlox, Artar japonez

Toamna:
Dalii, Tricirtis Hirta (absolut umbra), Crizanteme, Clematis, Lagerstroemia Indica , Poncirus trifoliata, Irisi germanica remontanti, Trandafir, posibil Koelreuteria paniculata September, Delphinium, Artzr Japonez, Hosta, Ginko Biloba, Colchicum dublu -alb si roz si crocusi deo toamna, albi, galbeni, roz, violeti si alte culori.


Iarna & in general: Erica,Euonymus ,Pyracantha, Illex, Camellia Oleifera, Gelsemium Sempervirens Margarita, Iasomie de iarna, Aucuba japonica ‘Variegata’, Trachelospermum Jasminoides Madison, (restul plantelor vesnic verzi... vezi la mirela06).
 

Floria

Active Member
Popgeo, daca pune Cornelia in gradina ei tot ce ai enumerat tu acolo , deja poate da bilete de intrare ca la gradina botanica , sau cine stie , azi le planteaza - maine nu mai sunt, ca doar traim in ....
 
in gradina din fata blocului propun :doua fete ,una blonda, una bruneta cat mai dezabie ,un barbat minuscul acolo, plasati strategic si bineinteles la intrare ceva de generatia III :oops: :wink:
 

alfa

Active Member
Eu as pune si Heuchera cu frunze verzi sau grena, ca e decorativ tot timpul.
Si pentru toamna Aster pitic.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru'mana de sugestii. Momentan am ajuns la faza cataratoare si tufe decorative. Si odata cu venirea caldurii ... a venit si gaura in buget. :rofl: Reiau aventura la toamna.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
As mai sugera o planta... si anume Osmanthus.. o varietate care sa fie suficient de rezistenta pt Romania.

Ah Cornelia, te tzii de aventuri ? Si zici ca numai primavara si toamna ? ;-) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da Geo. Daca te apuci sa faci plantari cand te topesti de caldura ... te apuci degeaba. :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu... "plantarile" prin tufe si la protectia catzaratoarelor cind esti infierbintata suna si alea a aventura... una chiar fierbinte...;-)
Deci eu zic ca sint posibile si aventuri de vara..;-)
 

victoria222

Active Member
Eu am observat anul acesta urmatorul lucru: regina noptii, salvia anuala albastra si roz si rudbeckia anuala sunt niste plante extraordinar de florifere. Pur si simplu din momentul in care incep a inflori nu se mai opresc toata vara si toamna, si arata impecabil, zici ca-s artificiale. Daca vreti o pata de culoare permanenta in gradina, semanati aceste plante primavara. Eu imi voi umple gradina cu ele la anul. Nici macar nu vor udate.
 

Aura

Member
..pai , Victoria, daca zici ca sunt ca artificialele, din start nu-i de bine :) cel putin mie nu imi plac deloc si deloc florile artificiale... si nici cele care aduc a flori artificiale...
Eu as propune pt o gradina de bloc : ghiocei, bujori, panselute, petunii. crini narcise, trandafiri, noptite, hibiscusi, tufanici, crizanteme. In general, as incerca sa plantez floricele care sa acopere toate anotimpurile...adica unele sa infloreasca primavara, altele vara..ca aproape tot anul...gradina sa fie "inflorita " si colorata :D

Aura
 
Sus