ceratonia siliqua roscovul

Floria

Active Member
Aura, daca ai spatiu merita incercat. Eu o intrebam pe Caty daca are pentru ca vroiam sa aflu mai multe amanunte, asta pentru ca am deja multi copaci in casa si am spatiu limitat. Este foarte posibil sa faca si fructe dar eu nu mai am rabdare sa experimentez, tie iti doresc succes !
 

Kati

Active Member
Floria a spus:
Kati, tu ai asa un copac in casa ? Ma intereseaza la ce serveste daca nu produce fructe, in ghiveci nu-l vad sa produca ceva. Este decorativ ?
Nu am, dar as tine cu mare drag daca as avea loc destul, sau o sera (destul de inalta).
Probabil ca, in casa nu ajunge sa produca fructe, dar frunzele sunt foarte decorative - cel putin mie imi plac tare mult.
 

Kati

Active Member
Aura a spus:
multumesc, Kati, de intentia ta.
Nu ma grabesc, poate o sa fac eu de rost de seminte de roscov.

la ce serveste un asa copac in casa...pt mine n-ar mai conta daca face flori, fructe...sau altceva, atata timp cat este un copacel. :mrgreen:
dar bun, tare m-as bucura..si n-as inceta sa visez ca intr-o zi imi va oferi cateva pastai... :wink: merita incercat..ca numai asa vom avea un resultat nesatisfacator sau placut.......

dar de ce sa nu faca fructe in ghiveci....? lamaiul cum face....? maslinul cum face...?? si ma gandesc ca atunci cand va ajunge la maturitate..poate ar rezista la frigul de afara..poate ca in timp, iernile noastre vor fi mai blande...

Aura
Aura, incearca sa cauti in hipermarketuri, la fructe. Foarte rar, insa se mai aduce cateodata.
Sunt cu totul de acord cu tine, roscovul arata bine ca si copacel. Dar cred ca fructe poate sa faca doar daca creste mare, iar asta poate s-o faca doar afara. Dar cine stie? Poate ar ajunge sa faca 1-2 pastai si in casa daca ar avea conditii :? :D
 

poxicuta

Active Member
ceratonia

Si eu va multumesc, din discutiile voastre am avut si eu de invatat! Peste cativa ani o sa va invit la o teaca de roscov!
 

Aura

Member
Azi am primit semincioarele de roscov ! :dans:

Ma pun din din nou pe plantat seminte.......de copacei. Poate ca de asta data voi avea mai mult noroc si vor trece cu bine de iarna.

Indicatii pe plic : trebuie sa le tin 3 zile in apa. :gandit:

Aura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aura, sa-ti traiasca roscovul! Vad ca a rasarit...desi e cam nasol sa-si inceapa aventura acum, spre toamna :?
 

Aura

Member
Multumesc.
Da, ai dreptate, am plantat semintele cam tarziu. Dar totusi, sper ca va rezista. Sa vedem :|

Aura
 

Aura

Member
Buna Diana,

"Roscovanii" mei (doi) s-au dus...
Le mergea bine pana in iarna...si apoi ...le-a venit de hac ori prea multa caldura, ori umezeala ...ori vreo ciuperca de prin sol.
In casa i-am tinut, dar iaca ca n-au rezistat. Ce-i drept, erau tare fragili inca de la inceput.
Ultima data aratau asa :
http://libellule.sunphoto.ro/roscov/65711939
Spor si numai bine.

Aura
 

VreauSaStiu

Member
Păcaaat ! :cry:
Încerc şi eu, dar prea multe informaţii despre ei, nu am găsit pe net şi-am sperat că mă "şcolezi" tu :oops:
 

VreauSaStiu

Member
Bine zicea cine zicea că "încercarea, moarte n-are!" :) Quot erat demonstrandum ! :rofl:
Din 2 seminte, una a germinat după 3 săptămâni :dans:
 

VreauSaStiu

Member
danero2004 a spus:
are si buletin de germinare :rofl:
Ştii altă metodă de-ai urmări în timp evoluţia plantelor (reţinând amănuntele):? Eu doar asta (completată de poze), alta nu stiu! :nu stiu:
Iată, cât mi-a crescut Roşcovanul, într-o lună jumate de la germinare !:)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am reusit sa "crap" (germinat) si eu trei seminte si sa le pun in sol , doar ca nu am ce poza ca e cam sfios cu lumina :D
 
Sus