Chimera Myrthe - sensibila la separari

cornelia

Fondator
Membru staff
cornelia a spus:


cornelia a spus:
Varietati Sport obtinute din aceasta Chimera:


oana_oana a spus:
ghia_don a spus:
blueheart_d a spus:
sincer nu ma dau in vant dupa violete, cel putin nu imi erau foarte dragi, dar cand le vad pe ale voastre :eek: parca mi se face si mie "pofta" macar de un soi.


sini a spus:

- suporta greu separarile - rozetele separate stau multe zile pleostite
- formeaza multi pui si suckeri ingramaditi pe tulpina plantei mama
- dupa trecerea florilor tulpinie florale raman sanatoase multa vreme - se pot folosi pentru inmultire pastrand caracteristicile plantei mama
- in functie de intensitatea luminii culorile sunt mai intense sau mai sterse; iarna florile par duble sau semiduble
- la inmultirea prin frunze, florile pot fi grena-siclam in intregime, grena-siclam cu zone albe, albe cu ochi grena-siclam; se pastreaza forma dantelata a petalelor
- nu agreaza temperaturile ridicate (aprox 40 gr. C)
 

simona2

Member
La aceeasi concluzie am ajuns si eu pentru ca pana acum am cumparat-o de 3 ori si de cate ori am incercat sa o separ , nu mi-a trait nici un pui si mi-a murit si planta mama . Asa ca mi-am cumparat-o si a patra oara , dar ....gata cu separarea . O voi lasa in pace .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu sunt in perioada de testare. Am separat-o de cateva zile. Planta mama arata bine. Cu puii si suckerii e alta poveste. Sunt inca pleostiti dar unele frunzulite parca dau semne ca-si revin. Sa vedem cum se comporta.

Sa stii ca n-ai s-o poti lasa neseparata la nesfarsit. Tot va trebui sa-ti asumi riscul. Va ajunge atat de incalcita incat iti vei lua adio de la flori.
 

sini

Well-Known Member
mi-e rusine sa spun,dar eu am rupt pe verticala in doua planta,pentru ca nu reuseam sa descalcesc radacinile
 

sini

Well-Known Member
m-am uitat acum la ele si am vazut ca una are 2 bobocei iar cealalta cred ca-s doua plante,nu se vede prea bine
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu mai face asa. Risti sa moara si una si alta. Cand te apuci de separare trebuie sa ai rabdare sa desfaci radacini, rozete, etc.
 

angela draganoiu

Active Member
bine ca mi-ati spus ca si a mea are pui si as fi vrut s-o separ dar acum o las asa cum e ca are ghiveciul destul de incapator. deja are boboci.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu va raportati numai la marimea ghiveciului. E vorba si de spatiul dintre rozetele formate. Acolo se poate sufoca daca nu e separata.
 

angela draganoiu

Active Member
pai are numai un puiut si nu pare ca se sufoca. mi-e teama ca iar nu mai infloreste daca o separ acum, o mai las sa vad ce face.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca are doar un pui e ok, mai merge s-o lasi. La mine erau 5 pui pe langa planta mama. Era musai sa-i separ.
 

sini

Well-Known Member
Cornelia,uite cat de mari erau ,si frunzele de la una erau printre frunzele celeilalte.Am mai pierdut cateva frunze,ca nu le-am putut scoate
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Arata bine, dar in principiu nu se face sectiune pe tulpina decat daca n-ai alta solutie.
 

sini

Well-Known Member
Erau prea multe frunze acolo si nu puteam sa vad nimic clar.Am mai incercat odata,dar fara rezultat.
 

nicoleta

Member
Vai, ce m-am suparat! Eu am luat una cu speranta sa o pot separa si pentru o prietena! Dar nu-i nimic, ii voi cumpara si ei una! Am pus si doua frunzulite in banuti de turba cu gindul ca voi obtine si eu 2 varietati asa frumoase, alba si roz!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nicoleta oricum merita sa incerci o separare. Daca portiunile separate au si ceva radacini au sanse sa se redreseze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata si pozele care ilustreaza ce va povesteam:



Facute in seara asta, la 7 zile dupa separare.
 

erika76

Member
Am avut si eu o experienta cu Chimera Myrthe.

Pana acum de curind nu stiam ca daca vrei sa inmultesti de la o frunza nu mai iese ca planta mama. Mi-au inflorit si nu stiam de unde le am. (nu mai stiam ca este de la Chimera Myrthe, ca intr-un ghiveci mai mare am pus 7-8 frunze de mai multe feluri).
Asa arata http://i295.photobucket.com/albums/mm15 ... G_0059.jpg

http://i295.photobucket.com/albums/mm15 ... G_0033.jpg

In toamna am vazut ca se poate separa si am pierdut planta mama si inca 2 pui. A rezistat un pui mic mic.

Acum infloreste prima data. Cred ca e superba!
http://i295.photobucket.com/albums/mm15 ... ie2008.jpg

Este un pic altfel dacat planta mama dar cred ca din cauza luminii.
Planta mama http://i295.photobucket.com/albums/mm15 ... cum1an.jpg
 
Sus