Citric

Roxana

Active Member
Cum pot sa tai un citric (cred ca e lamani)? A crescut foarte mult si as vrea sa-i tai crengutele prea mari. Cum sa procedez? Si cum pot sa inradacinez butasii proaspat obtinuti?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
citric = citrus?
lamani= lamai ?

daca da , lamaii nu prea au nevoie de tunderi decat in cazuri anume caci numarul de noduri se reseteaza si mugurii florali purtatori de fructe vor intarzia sa apara , e bine sa i formezi coroana si apoi sa l lasi in pace sa si formeze coroana necesara.


daca nu , ignora ce e scris mai sus


succes :wink:
 

Roxana

Active Member
scuze, am scris gresit. da, lamani adica lamai.
Este foarte inalt si deja nu mai poate sa stea drept si de asta as vrea sa-l tai. Nu tin neaparat sa faca fructe sau altceva, ci vreau sa arate bine si sa se dezvolte frumos.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca si numai daca nu doresti sa obtii fructe , da , se poate prin metoda de corectare a coroanei la pomii fructiferi , dar ar fi pacat sa nu te scoli dimineata sa faci un ceai cu lamaie din gradina ta :D
 

Roxana

Active Member
:rofl: da, intr-adevar mi-ar placea, dar ce sa fac daca planta "nu se mai poate tine pe picioare".
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
lamai cu latex inca nu am vazut, dar la ce trebuie butasul ? sal prinzi ? ..daca da pregateste solul si tot ce ai nevoie inainte de taiere in felul asta ramurica intra repede in pamant si nu va fi stresata pe repausul pana termini tunsul
 

Roxana

Active Member
da, vroiam sa-l pun la prins.
am zis de latex pentru ca atunci cand se rupe cate o frunza curge un lichid alb, care presupun ca e latex.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sigur e lamai ? eu cate ramurele am rupt doar la smochin am avut parte de acesiasi reactie.

Oricum nu conteaza , ideea e ca butasul sa petreaca cat mai putin timp in aer/apa
 

Roxana

Active Member
nu stiu sigur. am intrebat si la plante necunoscute si stiu doar ca e citric.
oricum nu conteaza.
multumesc pentru sfaturi :*
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E f difuza imaginea , oarecum neclara pentru recunoastere dupa frunze , totusi luand in considerare cam ce zice si ghimpe ca o frunze de lamai miroase a lamai , una de Kaffir miroase 3x lamai si cele de mandarin cam 0,5x lamai , ar trebui sa simti ceva mirosuri proprii citricelor

Oricum latex nu curge din citrice asa ca incercam sa identificam ce specie ai tu acolo , dar mai intai confirma faza cu frunza :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La toate miros dar ff vag la restul , eu as zice prin prisma pozelor un pic neclare ca nu e din familia citricelor ....daca apare vreo poza mai "deluxe" :rofl: facem o noua analiza :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Roxana ce sa zic , unele frunze aduc mult a citrice dar nu am avut ocazia sa vad seva alba la nicio specie de citrice care a trecut pe mana mea :|
 
Sus