Ciuperci galbene citric pe moarte Ajutor PLS

carla_ro_b

Member
Am un citric luat acum doi ani caruia i-a mers grozav pana in iarna asta. La un moment dat a facut purici testosi cred, erau lipiti de tulpina, maronii, si cau partea superioara rotunjita. L-am stropit cu insecticid si am scapat de ei, dar planta nu a inceput sa-si revina. Astazi am vazut in pamant multe ciuperci galbene mici de tot.

Ce ma sfatuiti sa fac deja au inceput sa i se usuce si crengile incepand de la varf. Pe prospectul lui scria ca nu se tunde.

Va rog ajutor.
 

Tina

Active Member
Eu nu ma pricep f. tare la citrice.. dar, daca ar fi al meu, i-as schimba pamintul (ca sa scap de ciupercile alea) si i-as tunde toate ramurile uscate..... din cite stiu eu, citricele se pot tunde, chiar lastaresc mai frumos dupa aceea... :D
 

acacia

Member
Carla si eu sunt de aceeasi parere cu Tina. Daca nu stii ce pamant sa folosesti , da o cautare dupa citrice.
Si eu am acasa un lamai, un portocal si un grefruit, ai mei nu sunt altoiti, dar de ,,taiat,, ii tai mereu, nu are ce sa-i dauneze, eu i-am obtinut din seminte si i-am taiat pentru a le da o forma.
multa bafta!
 

carla_ro_b

Member
Cu pamantul nu e problema, am luat pamant de citrice de la brico si i-a mers bine.
Sper sa-si mai revina fiindca tin la el tare mult si pare mai mult mort decat viu.
Problema e cu ciupercile astea fiindca acum am verificat si curmalul care statea langa el si e aceeasi poveste, iar o frunza de la curmal s-a uscat si ea. Fiind in casa sper sa nu se fi intins sporii de ciuperca si la alte flori.
 
schimba pamantul obligatoriu ,a fost pamantul prea umed si in casa prea cald, citricele convetuiesc in simbioza cu un anumit tip de ciuperci ,e posibil ca pamantul cumparat sa fi fost infestat ,daca ai parchet in casa ai grija
 
Sus