Clematis Rouge Cardinal

alfa

Active Member
A mea e de la Hornbach. De multe ori gasesti clematitele inflorite si ai ocazia sa verifici daca se potriveste floarea cu eticheta.
 

alfa

Active Member
La Hornbach le aveau anul trecut la 25-30 Ron parca. Mai ieftin poate la ceva promotie sau reduceri.
 

aleynad

Active Member
Moderator
unde ai gasit , Ramona, clematite in Rm. Valcea la 20 lei? :eek:
eu mai ieftine de 30-35 lei nu le-am gasit niciodata! :?
 

R@MONA

Active Member
aleynad a spus:
unde ai gasit , Ramona, clematite in Rm. Valcea la 20 lei? :eek:
eu mai ieftine de 30-35 lei nu le-am gasit niciodata! :?
La iesire din Rm Valcea, spre Pitesti sunt doua florarii mari; prima pe stanga, cum te duci spre Pitesti, a doua dupa, pe dreapta. In toamna am cumparat Snow Queen de la a doua cu 10 roni; dar ,in general, prima are preturi mai mici. Ville de Lyon a fost 20 la prima, iar Multi Blue 30 la a doua.
 

ghia_don

Active Member
anasstasia a spus:
iti amintesti din ce magazin ai cumparat-o? Vad ca esti din Iasi, dar poate se nimereste sa o distribuie si prin Bucuresti. Si cit ai dat pe ea?
M-am straduit sa-mi aduc aminte de unde am luat-o, dar degeaba...nu mai stiu :oops: ...Dar stiu sigur ca nu am dat mai mult de 20 lei pe ea, ca altfel n-o luam :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
R@MONA a spus:
aleynad a spus:
unde ai gasit , Ramona, clematite in Rm. Valcea la 20 lei? :eek:
eu mai ieftine de 30-35 lei nu le-am gasit niciodata! :?
La iesire din Rm Valcea, spre Pitesti sunt doua florarii mari; prima pe stanga, cum te duci spre Pitesti, a doua dupa, pe dreapta. In toamna am cumparat Snow Queen de la a doua cu 10 roni; dar ,in general, prima are preturi mai mici. Ville de Lyon a fost 20 la prima, iar Multi Blue 30 la a doua.

Pai prima parca e Floraria Iris si a doua este Floraria Magnolia.
Cei de la Iris au magazin in piata centrala, dar mi s-a parut ca au preturi mari.
De la Magnolia am luat acum 2 ani si jumatate clematita Nely Moser, la ei preturile mi s-au parut OK.
Cred ca depinde si de perioada....
din pacate ajung destul de rar in zona aia. :(
 

R@MONA

Active Member
Eu m-am dus special pana acolo ,ca imi spusese cineva ca se gasesc clematite; nu le mai stiu numele, dar prima mi s-a parut mai ieftina; in schimb a doua avea mai multe soiuri.
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoase, sa va traiasca si sa infloreasca si mai frumos!

Am luat-o si eu de doua ori si am plantat-o in ghiveci mare de aprox. 20l pe balcon. Din pacate nu am vazut decat cateva flori, dupa care, in anul urmator nu a mai aparut. Concluzia mea este ca nu ii place in ghiveci.

O voi urmari in magazine sa mai incerc o data si la gradina.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este o clematita ce ajunge pana la 4m. Nu prea cred ca se preteaza la cultura in ghiveci. Incearca cu alta, Solidarnosc de exemplu. Creste compact, maxim 1.5m. Si e foarte frumoasa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E posibil sa fie ea, floarea are caracteristicile lui Rouge Cardinal. Asteptam poze si cu floarea deschisa. :D
 
Sus