Clematis Ville de Lyon

nick1971

Active Member
Fam Ranunculaceae, grupa 3
Inaltime 2.5 -4m
Diametru floare 10-15cm
inflorire iulie - sept
expunere la soare sau usoara umbrire
 

angela draganoiu

Active Member
face parte din grupa a 3 a. iar la mine in curte, zona Cimpina, a rezista cu brio la geruri. acum face nani sub plapuma de omat.
 

bebe Iris

Active Member
Ce frumos isi aranjeaza petalele! Cand o prind o cumpar si eu...defapt am mai cumparat-o o data, doar ca a inflorit Westerplatte :rofl:
 

carmenushka

Active Member
Eu mi-am comandat Ville de Lyon de la polonezi, imi place enorm, e una dintre cele mai florifere si rezistente, cel putin asa se spune. I-am si pregatit arcada la intrare sa se agate o astept!
 

angela draganoiu

Active Member
dupa sfaturl vostru am taiat-o in martie, desi afara era cam rece, acum i-au crescut lastari noi si se vede in varf ca se pregateste de flori. va multumesc pentru sfaturi.
 

nick1971

Active Member
eu am mutat-o ieri, era prea pitita dupa un tuia, sper sa n-o fi deranjat-o prea tare, am combinat-o cu clematis asterisc de la starkl
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar sa stii ca e harnicuta. A mea am plantat-o primavara trecuta. A facut cateva floricele atunci. Dupa un an s-a si indesit putin si are destui boboci. Tocmai isi incepe inflorirea:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai daca a facut ea gramada de floricele la mine in balcon in mod sigur e harnicuta daca e tinuta in gradina.
Singura chestie pe care i-o pot reprosa criticii este ca floricelele sunt destul de micute. :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Adevarat, Cornelia, dar culoarea intensa e o nebunie! In acest timp o am inflorita si pe Bagatelle (Dorothy Walton), care are floarea imensa pe langa astalalta, dar nu stiu cum se face ca tot Ville de Lyon imi atrage mai mult atentia! As zice ca nu conteaza marimea in acest caz. :)
 

angela draganoiu

Active Member
Cornelia in primul an face florile micute si parca mai decolorate decat arata eticheta, dar in anul urmator sint mai mari. a mea, dupa ce am taiat-o, a facut multime de flori muuult mai mari decat anul trecut si culoarea e mai intensa, adica e un visiniu rosu inchis. e superba. multumesc inca o data pentru sfaturi.
 
Sus