Clematite partea IV

bebe Iris

Active Member
Multumesc foarte mult doamnelor! Mare lucru sa-mi infloreasca la mine prima...de obicei sunt pe la mijloc :-)
 

taia

Active Member
Foarte frumoase si grabite, Iris ! la mine sunt cateva in faza de boboci, abea astept sa le vad cu flori.
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc mult Taia! Cred si eu, la ce frumuseti ai :fluierat: si eu astept cu nerabdare sa ti le vad :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
taia a spus:
Foarte frumoase si grabite, Iris ! la mine sunt cateva in faza de boboci, abea astept sa le vad cu flori.
Patricia Ann Fretwell nu ti-a inflorit decat simpla? Am luat si eu in ideea ca e dubla, dar in pozele tale nu e ca in pozele producatorului, sper ca face si flori duble la un moment dat...
 

taia

Active Member
Anul trecut a inflorit doar simpla.Dar, eu am taiat-o la plantare si cred ca aceasta e explicatia - am ratat prima inflorire, care trebuie sa fie cu floare dubla. Acum are deja boboci - vom vedea.
 

LadyBug

Well-Known Member
taia a spus:
Anul trecut a inflorit doar simpla.Dar, eu am taiat-o la plantare si cred ca aceasta e explicatia - am ratat prima inflorire, care trebuie sa fie cu floare dubla. Acum are deja boboci - vom vedea.
Aha, bine ca mi-ai spus! Eu nu tund clematitelele, pana acum aveam doar cateva si nu le-am tuns niciodata, una dintre ele infloreste abundent in fiecare vara, celelalte foarte slabut in comparatie. La astea noi voi urmari grupele de taiere, desi nu prea ma lasa inima sa tai plantele...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
LadyBug a spus:
desi nu prea ma lasa inima sa tai plantele...
Unele plante chiar e necesar sa le tai, la clematite e foarte important sa fie taiate scurt in primii 2-3 ani, ca sa se formeze, indiferent de grupa de taiere

Din pacate multa lumea, chiar daca stie aceasta regula, nu se indura sa taie, pentru ca vrea flori cu orice pret si pe urma se trezeste in 2-3 ani cu o planta care are vreo 2 firicele lungi, cu putine flori, deci tot n-a rezolvat nimic :mrgreen:
 

LadyBug

Well-Known Member
uf, dar daca le tai dupa aceea, cand vad ca raman cu 2 fire, isi revin, se regenereaza, adica sa nu le tai din primul an, ca sunt curioasa si eu sa le vad inflorite pe toate?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba sa le tai chiar din primul an, ca nu e mare scofala sa ratezi un an de flori, ca e mai important sa castigi un an la dezvoltarea lor! Si nu ratezi florile ca majoritatea oricum macar o floare o vor face. Sigur, alea cumparate in primavara asta si cu lastarii crescuti nu le tai decat la primavara. O sa vezi ca anul asta foarte multe se dezvolta foarte slab, n-o sa dea lastari de jos, asa ca daca vrei sa le vezi frumoase si bogate primavara viitoare devreme tai tot deasupra primei perechi de muguri
 

taia

Active Member
Eu pe cele plantate anul trecut si acum doi ani, le-am retezat si anul acesta ( netinand cont de grupa). Am facut-o tare devreme, tinand cont de temperatura de afara si de faptul ca au inceput sa lastareasca. Unele dintre ele au deja peste 1 m si sunt pline de boboci, iar din pamant au dat foarte multi lastari, care cresc si ei vazand cu ochii.Deci, cu siguranta voi avea doua infloriri, la cele de gr 2.
 

elianna

Well-Known Member
Eu n-am stiut cum sa procedez cu ele si in anul al doilea m-am trezit cu doi lastari de 3 m cu flori doar in varf. Cand am aflat de taiere, mi-an facut curaj si le-am tuns scurt si, asa cum spune taia, au lastarit si au crescut vazand cu ochii, se vedea de la o zi la alta cum cresc. Au facut si flori in acel an, deci n-am pierdut nimic. Asadar, curaj :)
 

laural

Well-Known Member
Astea sunt cele cumparate din Lidl

La plantare le-am lasat exact asa, ma gandesc acum ....ca ar trebuit totusi sa le mai desfac din legatura ...nu e prea strans ? E primul meu an cu floarea asta, sa nu radeti de mine :oops: :oops: :oops:
 

elianna

Well-Known Member
Asa le-am cumparat si eu. Le-am lasat legate pe moment ca nu am avut timp. Cand m-am invrednicit sa le desfac nu erau prea fericite. Se incalcisera iar lastarii erau cam anemici. Concluzia: trebuie desfacute si rasfirate.
 

taia

Active Member
Ieri am fost la Dedeman dupa niste furtun cu picurator si m-am intors cu furtunul si cu doua clematite Montana Rubens, pline de floricele - nu m-am putut abtine. Eu am mai avut una care din pacate a decedat in al doilea an ( nu stiu ce nu i-a priit).
 

Roxana Peled

Active Member
E frig la tine? Eu deja incep sa ma stresez cu a mea care s-a facut o nebunie de anul trecut pana acum si stau sa ma gandesc cum sa o protejez la iarna sa nu o apuce vreo scurteala de la degeraturi :ros_unghii:
 

LadyBug

Well-Known Member
elianna a spus:
Asa le-am cumparat si eu. Le-am lasat legate pe moment ca nu am avut timp. Cand m-am invrednicit sa le desfac nu erau prea fericite. Se incalcisera iar lastarii erau cam anemici. Concluzia: trebuie desfacute si rasfirate.
Nici eu nu m-am gandit sa le desfac, daca spuneti ca trebuie voi incerca, sper sa nu le rup, si asa a fost greu sa le scot din recipientele ale in care sunt plantate. Recunosc faptul ca, atunci cand am ajuns in LIDL, m-am grabit sa le iau si nu m-am uitat deloc la ele, sa fie mai mari, cu boboci, etc, dar am avut noroc deoarece Polish Spirit are 2 radacini inauntru, 2 butasi, si chiar ma gandeam sa le separ dar mi s-a parut mare bataia de cap. Azi voi incerca operatiunea.
 
Sus