Clerodendron

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Voi tineti in soare ghivecele cu clero da?Nu vi se pare ca frunzele au o..."paloare" ciudata de la soare?NUMAI la clero ma refer nu la alte plante.
Am unii la semiumbra si le merge excelent dar de anul acesta cei care stau in soare am impresia ca sufera de...arsuri :(

Oricum....rupindu-se la un vint puternic clero cu fluturei a dat lastari noi si virful lor este plin acum de floricele.Poza musai :oops: Asa ca anul viitor am motiv de tuns :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Asta al meu sta la semiumbra si am observat ca-i merge mai bine decit anul trecut cind a stat in soare...Ceilalti stau la soare si chiar nu am cu ce ma lauda...exact cum ai spus si tu Gabiuta...sint cam suferinzi...Acum ca s-a mai potolit soarele, nu-i mai mut, dar la anul voi sti sai tin mai la semiumbra..
 

happy

Well-Known Member
Sunt frumosi si clerodendronii vostri dar ocupa loc in casa!
Voi cu cele de apartament eu cu clero de gradina! Clerodendron tricothomum de la Calin,in sfarsit nu numai Gradina Botanica Bucuresti are asa ceva :rofl:

Si clero./tric. din seminte (al meu) :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Atrag ca naiba musculita alba.Parca au magnet :x
Aoleu am uitat sa zic sa iti traiasca ca e frumos :D l=am vazut pe sun.
 

MASCHA

Active Member
Multumesc !Musculita am pe datura,desi este afara.
In fiecare dimineata cind sunt inca amortite le iau la omorit de pe dosul frunzelor :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' de unde colectati toate scarboseniilea astea? :mrgreen: La mine singura care a suferit putin a fost o fuchsia, care nici n-a avut musculite albe, ci niste paduchi verzi, cam ca si cei de trandafiri, candva, prin august.
Scarbosenii de tot felul mi-au atacat doar plantele din gradina, cele din ghivece au fost neatinse
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cind nu aveam eu scarbosenii din astea ma miram ca altii le colectioneaza.Acum mi-a dat Dzeu si mie si asta fiindca zboara prin tot satucul meu fabulos de la o gospodarie la alta.
As avea o explicatie in afara de ceea ce a spus Mascha care e foarte veridica.La mine se stropea din cer :mrgreen: inainte vreme cu o solutie care alunga muste,tintari si implicit pe netrebnica.De doi ani primaria nu ne-a mai "prafuit" si de atunci bintuie ca bezmeticele peste tot. :x :x :x iar eu ma chinui cu dinsa s-o extermin.
 

ghia_don

Active Member
A fost mai harnic decit al meu...bravo lui !! :clap:
Acum merg sa-i fac scandal frumuselului meu :evil: ...
 

MASCHA

Active Member
Foarte frumos sa-ti traiasca!
Si al meu este imbobocit dar parca stagneaza,zic eu din cauza ca-l tin la racoare 10-15 gr.C.Voi la ce temperatura il tineti ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos foc, Doina, sa te bucuri de el!
Eu nu-i tin pe-ai mei la frig, in casa mea sunt 21 de grade si ugandese a fost plin de flori pana acum si vad ca mai are o tura de boboci in formare :D
 

ghia_don

Active Member
Eu pe asta il tin chiar pe calorifer, pe o tava de jardiniera...vad ca nu se plinge, ii face bine caldura la picioare :wink:
 
Sus