Clivia

michaela

Active Member
pai da! doar ca eu nu am Solomon yellow variegat neam! :?
Daca vrei sa-ti dau un pont... nick avea pe variegata galben seminte muulte si parca si Caramell..(cele din Belgia). la mine jur ca nu are seminte... :oops:
 

carmenushka

Active Member
Si clivia mea micuta pregateste tija floarala:dans: se vad boboceii la baza interioara a frunzelor :dans: Sa incep sa o ud cate putin? sau abia dupa ce infloreste?
 

carmenushka

Active Member
Heei, unde-ati disparut cu totii? nu ma invata si pe mine nimeni? ce fac? las cliviuta asa neudata pana ae ridica tija sau incep s-o ud cate putin?
 

michaela

Active Member
carmenushka a spus:
Heei, unde-ati disparut cu totii? nu ma invata si pe mine nimeni? ce fac? las cliviuta asa neudata pana ae ridica tija sau incep s-o ud cate putin?
:rofl: In vacanta.... de Pasti.. :wink:
Da... asa cum te-a sfatuit si Gabiutz poti incepe sa o uzi cam odata pe sapt.... sta pe balcon nu?
 

carmenushka

Active Member
Da, e pe balcon ntr-o zona umbrita, acum a inceput sa se incalzeasac balconul peste zi cand bate soarele. Multumesc mult de sfat Micha si Gabiuta! :hug: :hug: Sper sa ma laud si eu cu ea inflorita cat de curand!
 

michaela

Active Member
Te asteptam sa o lauzi :D :wink:

-----------------

A inflorit akebono din comanda noastra.... tija cam chinuita, stramba.... dar o inteleg :D asa surpriza mi-a facut!!! :visator: la voi cum merg? Toate cliviile akebono nu aveau tije... deci nu inflorisera... asa ca urmeaza si la voi :D

Pana acum a mea statea linistita pe un pervaz.... de cand i-am descoperit floarea ma invartesc ca un titirez pe langa ea.... :rofl: ba o duc la bucatarie cand gatesc... ba in living cand stam acolo..... samd :) :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
Poze proaspete ale cliviilor mele http://s717.photobucket.com/albums/ww17 ... or%202011/
Sunt cliviile mele din anii anteriori. Michaela ai identificat clivia mea clopotel anul trecut, dar am pierdut denumirea :( . Poti te rog sa-mi spui din nou denumirea ?
Superba clivia ta :visator: . Imi pare rau ca nu am cumparat si eu.
Am editat mesajul pt. ca am reusit sa copiez pozele la servici
 

sarselia

Active Member
Moderator
michaela a spus:
A inflorit akebono din comanda noastra...

Bravo pentru frumusete!
A mea nu da semne insa nici nu sper anul acesta.Ma bucur de ea numai asa ca e superba.
Insa acum ca am vazut-o pe a ta inflorita imi dau seama ca e si mai frumoasa.
Sa ai parte de ea si parca te vad plimbandu-te cu ea de colo-colo.
:rofl: :rofl: :rofl:
 

michaela

Active Member
Razi tu ,razi de mine Arselia.... dar o sa vezi tu ! :rofl: :rofl: :rofl: Sigur vei face la fel :tavalit: :wink:
--------------
Magda sunt superbe!!! :D
Clivia cyrtanthiflora se numeste cea clopotel :D este o varietate super!!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aloooo , ma mai innebuniti mult , am ajuns si eu ca povestea "Punguta cu doi bani" :cry:

Am sa le "bat" virtual si le mut in alt loc , sper ca nu e ca la gardenie sa renunte :|

Vreau si eu flori :cry: :rofl:
 

michaela

Active Member
:rofl: :rofl: :tavalit:
Scoate-le afara din casa... pedepseste-le! :rofl:
dif de temp -zi/noapte -le poate stimula bine de tot :wink: Cliviile nu infloresc musai toate iarna, ci pot inflori si primavara tarziu sau toamna devreme... :wink:
p.s- insa ai grija la soare! :!: le poate arde frunzele daca nu sunt umbrite acum
 

magda

Active Member
Moderator
Multumesc :oops: . Sunt topita dupa ele. Le-am scos in curte saptamana trecuta si se pare ca le place :D
 
Sus