Clivia

magda

Active Member
Moderator
si cel de-al II-lea puiut a fost promis, dar poate mai facem rost de pe la altii.
 

ioana_ralu

Member
Multumesc oricum Magda.Cred ca pana la urma am sa imi cumpar una din magazin,dar as vrea sa gasesc alta culoare sau soi decat cea portocalie.A vazut cineva in vreun magazin?La mine la serv nu au decat portocalie si costa 50 ron
 

magda

Active Member
Moderator
eu am luat-o de la un batranel din piata anul trecut si a costat 30 lei. Oricum nu stia ce vinde - denumirea era de crin de camera. Este un fel de dna Magda de Severin :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Eu am vazut clivii la reducere..paca 20 ron....daca vrea cineva, sa spuna , dar pe pm :D
 

marean

Active Member
Imi spun si mie,va rog,cei care au incercat cu semintele de clivia,cam cat a durat pana a rasarit ceva :mrgreen: ?
Multumesc !
 
D

dyayzh

Guest
Marean, ai ceva semne de la semintele de clivia? Daca nu reusesti am un pui in crestere rapida pentru tine :wink:
 

marean

Active Member
Dap,cum sa nu am semne de la ele,toate s-au descurcat de minune sa se duca intr-o lume mai buna :mrgreen: :oops: !
Nici macar una nu a supravietuit ,desi am plantat semintele in diferite moduri,pt mai multe sanse de succes ...
Multumesc mult ca mi-ai pus la dospit un puiut :oops: !!!!!
 
D

dyayzh

Guest
Are cam 5 cm...cel mai bine e sa ti-l trimit in primavara, ce spui?
 

daisy111

Active Member
Buna,am descoperit numele acestei plante de vreo 3zile.Eu am una acasa de vreo 12ani,dar nici odata nu am stiut cum se numeste si ce ingrijiri necesita :rofl: Mi-a facut pui in prostie si nici odata nu i-am dat importanta si ii scoteam pt ca erau prea multi si ii dadeam prin vecini. :) De inflorit tin minte ca doar o zingura data,atunci cand am adu-so acasa...si daca de atunci nu a mai facut flori :( nu am mai avut grija de ea :oops: am neglijat-o mult,ba intru-n timp vroiam sa scap de ea :oops: ,dar saraca nu :oops: A stat intr-un ghiveci pana i s-a spart de batran ce era,si pe primavara am mutat-o intrunul mai mare ramas de la alta schimbata :D Iarna am tinut-o intr-o camera rece-rece,lumina putina,dar nu s-a plans :oops: De inflorit...nu mi-a mai inflorit de ani...dar acum ca am descoperit ce frumusete de flori face si eu nu am avut grija de ea,am sa o ingrijesc si o sa-i acord toata atentia necesara :wink: Sper sa reusesc sa o fac sa-mi faca si mie din nou flori :visator:
 
D

dyayzh

Guest
Nu inteleg de ce nu a inflorit :? Iarna i-ai oferit conditiile optime pentru o inflorire. Dupa iarna, ii oferi lumina indeajuns?
 

daisy111

Active Member
buna,dupa iarna am scos-o afara in curte si a stat sub patul de vie unde nu o batea soarele in cap :wink: .Sigur ca am sa dau pui,o sa merg acasa la mama sa o iau si vad cati pui are acum ca saracaca era plina acum cava vreme,pt ca nu am avut asa grija de ea :oops:
 
D

dyayzh

Guest
Care e perioada de inflorire? A mea a inceput sa tot de-a pui, dupa 2 ani de stagnare totala: nici flori, nici pui. E de bine, e de rau :?
 

magda

Active Member
Moderator
a mea este o draguta - face flori a doua oara in acest an; a facut in vara, nu mai stiu cand :oops: si acum. Are 2 puiuti si unul dintre ei are boboci. Din pacate aparatul meu nu are baterii asa ca sper sa le fac poze maine.Am bagat-o in septembrie in casa pt. ca am luat lemne si mi-a fost frica sa nu o rastoarne (in perioada aia friguroasa si ploioasa) si in casa a ramas.Ieri am vazut bobocii - sunt un crem potocaliu, mult mai deschisi la culoare decat vara.
 

magda

Active Member
Moderator
in sfarsit am cumparat baterii si am facut si poze. Nu sunt prea grozave pt. ca le-am facut noaptea, dar oricum se vede diferenta de culoare
azi http://magdas.sunphoto.ro/plante_de_int ... UGGUINKVRT
vara http://magdas.sunphoto.ro/plante_de_int ... ASQBRFXCZO
si puiutul cu floricica http://magdas.sunphoto.ro/plante_de_int ... SDSOFXVHGD
detaliu floare http://magdas.sunphoto.ro/plante_de_int ... OVEPODVBYH
saracuta este cam murdara si destul de neglijata in ultimul timp si totusi a facut flori.
 
Sus