Clivia

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine deja incep sa se coloreze bobocii ,doar ca a mea e portocaliu comun ,dar o ador si asa ca nu e sensibiloasa si infloreste si vara si iarna :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O pandesc si pe cea portocalie. S-ar putea cam prin martie sa formeze tija, pentru ca si anul trecut tot asa a facut.
 

adite

Active Member
E foarte frumoasa clivia cu flori galbene!
Eu am una cu flori portocalii pe care o tin in balconul nordic si o ud putin la trei-patru zile. Am inteles ca nu se uda de la 1 oct. si pana la sfarsitul lunii ianuarie. Ar trebui sa nu o mai ud macar de acum incolo. La mine a inflorit prin mai, anul trecut, din cauza tratamentului la care am supus-o.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu in fiecare an o duc in beci toamna ,nu are f multa lumina si nu o ud deloc ,cam pe la inceputul lui ianuarie apare tija atunci o aduc la caldura si il ud regulat ! :D
 

cris_tkp

Member
E foarte frumoasa Cornelia, sa fie sanatoasa si sa te incante cu floricele ei.
Ale mele pauza.... :rofl: Nu vor si nu vor.

Puisorul Citrinei are trei frunze luuuungi, nu-mi vine sa cred cat a crescut si cat de varza sunt ca nu am fotografiat etapele.

Frunze cat cuprinde....multe frunze.....tija ciu-ciu.....vom vedea. Ele numai daca ma supar si tip un pic la ele se pun pe treaba. :)
 

popescu gp

Well-Known Member
plante de interior

Si la mine o citrina are tija florala si boboceii destul de mari;de abia stept sa se deschida si sa o pozez;celelalte 4 deocamdata nu dau semne;ce este interesant este ca nul trecut o data cu tijele florale au dat si puii,dr anul acetys vad ca nu;deci cred ca simt schimbarile din natura,zic eu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa, Ana, si pare-se ca ar avea doua tije? Parca se vede in cea de-a treia poza o alta tija mai jos.?.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gradinar ! da mai are o tija ,dar la un pui ,are vreo 4 pui de jur imprejur si una a facut o tija ,spre surprinderea mea ! eu stiam ca puiul face flori dupa vreo 2-3-4 ani :) clivia asta l-am primit in 2010 ,anul trecut in primavara am scos un pui si pe asta l-am lasat acolo si uite ce imi face :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:D E vremea florilor de clivia! Sunt minunate harnicele voastre!... Dar nici a mea nu se lasa mai prejos. Desi marturisesc ca nu am avut noroc cu polenizarea nici la tija din vara (nu inteleg de ce nu s-a uscat inca, sta teapana bine-mersi tantosa si verde desi a lepadat toate viitoarele roade), planta mea m-a recompensat totusi cu doi pui grasuti si sanatosi, iar acum s-a apucat si de inflorit. Tija e mai putin spectaculoasa ca cea de iarna trecuta, insa ma bucur ca s-a inaltat totusi. Parea initial ca va inflori acolo intre frunze, asa brusc au aparut primii boboci imensi si colorati.

 

Loki

Member
Adina-Ioana a spus:
:D E vremea florilor de clivia! ... marturisesc ca nu am avut noroc cu polenizarea nici la tija din vara (nu inteleg de ce nu s-a uscat inca, sta teapana bine-mersi tantosa si verde desi a lepadat toate viitoarele roade)...
Foarte frumoasa, felicitari!
In privinata polenizarii: cred ca sunt probleme atunci cand polenul provine de la aceiasi planta. Am incercat si eu sa obitin seminte si am reusit doar atunci cand am folosit polen de la alta planta. La autopolenizere am avut acelasi rezultat: nu s-au dezvoltat seminte dar tija a ramas verde aproape un an (adica timpul necesar dezvoltarii semintelor)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am obtinut seminte viabile (toate) prin autopolenizare. Nu e meritul meu ci al albinutelor. Insa la momentul polenizarii nu era decat o singura planta inflorita.
 

Loki

Member
Daca dupa incercari multiple de autopolenizare nu se obitin seminte este totusi posibil sa nu fuctioneze la acea planta (nu la toate) autopolenizarea.
Sau poate e nevoie de profesioniste (albinutele) pentru o polenizare reusita :D.
 
Sus