Colectie Tina

Sash

Active Member
Doamne Tina ce de minunatii!!!
Eu sunt tare curioasa de evolutia vaniliei. E pretentioasa? Am citit de curand ca florile ii tin doar o zi :(
 

Tina

Active Member
Vanilia... deocamdata traieste si pare ok.. si sper sa o tina tot asa.... de flori, cred ca mai incolo.. :D
 

Tina

Active Member
Domnisoara de mai jos are o poveste tare interesanta.. am primit-o de la Cornelia (multumesc !) cindva prin septembrie, la intilnirea de la cafeneaua Costa.. avea o singura floare care a tinut pina in martie.. iar acum, mai are o tija cu boboci in formare... a venit "bine educata", draga de ea.. :D

 

Tina

Active Member
O frumusete pt care ii multumesc Gabiutei... :D



Si un papucel, pentru care ii multumesc lui Dya...:D

 

ena

Member
Foarte frumoase Tina, sa-ti traiasca! Dya, esti maestra in impachetari, eu nu credeam ca reusesti sa o trimiti si sa ajunga cu tija intreaga :D
 

Tina

Active Member
Reinflorite:



Si o "prospatura" ...pozele sunt cam proaste, o sa le refac... dar de bucuria ei, trebuia sa o arat... :)

 
D

dyayzh

Guest
Noutatea e epidendrum?? O frumusete...Sa te bucuri mereu de floricelele lui :D
 

marean

Active Member
Foarte faine toate !!!!
Imi place mult noutatea,dar clasificarea nu e buna :mrgreen: - epidendrum era numit prin anii '80 , sa sti ca acolo ai o Epicattleya Black Comet :wink: .
Unde ai gasit frumusetea ?
 

IULIA

Active Member
frate Marean, mie mi se pare mai degraba o encyclie, care stiu ca nu se mai numeste asa, dar sa stie omu despre ce vorbim. :D
epidendrum nu e, scuze. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Este o encyclie recatalogata drept epicattleye. Naiba sa le mai tina minte. In orice caz, e frumoasa. Imi face si mie cu ochiul. Dar pe la noi n-am vazut-o.
 

Tina

Active Member


Sincer, mie imi semana a encyclie, ca aduce f. tare cu cele doua surori ale ei.. dar daca d-l vinzator a zis ca este Epi Black Comet, asa am zis si eu.. :evil: :evil:
Furnizorul este http://www.shop.schwerter-orchideenzucht.de/, comanda comuna cu Violeta (Viovett)... :)
Marean, nu e parfumata.. si a costat 13 eur.. eu nu le-am ales dupa parfum, mai mult dupa "look".. :oops: :oops:
 

Viovett

Member
Floarea era un grena f inchis aproape negru ... cum de s-a decolorat asa repede ? Ceva nu e in regula cu "pozarea" matale ? Ai pus blitz ? Batea lumina puternica pe ea ?

In ceea ce priveste denumirea - furnizorul fiind o sera care "fabrica" orhidee de 40 de ani, cred ca schimbarile de denumiri ii lasa reci... am sa-i intreb oricum ce dihanie au trimis :) .
 

Tina

Active Member
Ea a fost ieftina si nu am putut sa o las... :oops:

Ea a fost "cado".. si e f. grena, m-am tot chinuit sa o fotografiez ...

Si ele doua sunt reinflorite:
 
Sus