Colembole

miki70

Active Member
Scindapsusul, violetele, spathiphyllum si alte plantute au colembole. Cu ce tb sa le tratez? Scindapsusul e in stare grava, va rog un raspuns urgent. Multumesc anticipat :rose:
 

Fleur

Active Member
Lasa sa se usuce pamantul intre udari si colembolele vor disparea. Nu ele fac rau plantei, dimpotriva, ele descompun radadcinile putrezite, ci umezeala in exces a solului.
 

miki70

Active Member
Pai nu ud f mult ac planta(scindapsusul), am citit ca dc o ud mai rar mor calembolele dar nu nu s-a intamplat asta. Planta a inceput sa sufere in lipsa apei si i s-au ingalbenit cateva frunze.
Violetele le ud doar in farfurie , surplusul de apa il arunc mereu, la suprafata pamantul e uscat tot timpul si tot au facut si ele calembole :(

Astazi am luat masuri drastice :) la scindapsus, dc da rez o sa aplic si la celelalte flori. Sa va spun ce am facut . Am pulverizat intr-un capac RAID MAX (din ala de gandaci negri care omoara si larvele) pana s-a acumulat mai mult lichid in el . Capacul l-am pus pe suprafata pamantului si tot ghiveciul l-am invelit intr-o folie de plastic care am legat-o apoi pe langa tulpina plantei. O sa las asa ghiveciul vre-o 2 zile, sa fiu sigura ca a ajuns mirosul si in interiorul ghiveciului. Cred ca voi scapa de ele prin metoda asta. :wink:
 

miki70

Active Member
Metoda mea desteapta nu merge, m-am uitat sub folie si inca traiesc balaurii aia :cry: Maine cumpar mospilan.
 

vali

Active Member
Moderator
Asa cum a spus si Fleur, colembolele nu pot (nici daca ar face-o intentionat :) ) sa afecteze o planta in asemenea masura incat starea ei sa devina grava. Personal, nu cred ca se impune folosirea chimicalelor. Substratul mult prea ud si eminamente organic este cauza.
 
Sus