Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradina

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin



Bunicutz anul acesta o las asa, abia am facut rost si de bucata aceea de palet pusa ca usita. Vad coji de portocale in compostiera dvs, citisem undeva ca nu sunt bune de pus la compost.
Pana la urma cat zat de cafea pot sa pun? :?
 

adrianam

Well-Known Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

De ce nu sunt bune cojile de portocala in compost?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Pentru ca portocalele sunt tratate cu tot felul de chimicale - conservanti si ceva pentru coacerea in timp, ca ele se culeg cam verzi :mrgreen: Si la fel lamaile, bananele, etc, de-aia mai vedeti prin retetele straine unde se foloseste coaja de citrice ca spune sa folositi doar coaja de la fructe netratate :evil:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Colorarea se produce la rece si e un fel de "dauna" adusa cojii , nu e nevoie de coacere dar daca ai cumpara o portocala "verde" nu mai esti asa multumit

Nu are nimic , am pus , ramele au bubuit in ele , iarna iau cate o lada si am destule coji asa fara griji :rofl:

The peel color may change from green to orange when air and soil temperatures cool with the approaching winter.
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

danero2004 a spus:
Nu are nimic , am pus , ramele au bubuit in ele , iarna iau cate o lada si am destule coji asa fara griji :rofl:
Eu credeam ca uleiurile din ele nu le plac ramitelor, pai daca le place pun si coji de citrice :D
 

bunicutz32

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Toate fructele aduse "cu vaporul" au tot felul de chimicale pe si in interior (coloranti, ceara, fungicide etc.) dar eu le pun toate la compost. Cred ca dupa 9-12 luni se degradeaza fara probleme. Si zat de cafea cat cuprinde. Si eu iau zilnic cam o jumatate de galetusa de zat de la o benzinarie din apropiere si-l pun tot acolo. Si se pare ca ramele n-au nimic impotriva. Sarea in schimb este foarte daunatoare. De evitat cojile de seminte sarate de exemplu. De evitat si resturile de mancare gatita, din cauza sarii, a uleiului si pentru ca atrag sobolanii, ciorile si alti daunatori. Eu am mai pus si rumegus si talas si de conifere, in ciuda tuturor spuselor ca acidifica, dar intr-o cantitate moderata si amestecat cu celelalte s-a degradat fara probleme. Eu cred ca importante la compost sunt aerisirea si mentinerea unei umiditati potrivite.
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Multumesc pentru informatii Bunicutzu :rose:
Am luat un produs din Dedeman care ajuta la compostare, contine 12 plicuri cu bacterii si are termen nelimitat. O sa fac o poza la cutie si instructiunilor de utilizare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

la mine compostu' de la baza cred ca are 2 ierni pe el :D

Bunicutz , asa stiam si eu dar cum imi place sa analizez ce se "zvoneste" s-a dovedit ca le putem trece la categoria "mituri"

Deseurile de la plante acide nu acidifiaza solul decat la aplicare apoi fiind organice se descompun foarte foarte repede!
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Am reusit sa fac poze astazi la produsul care contine bacterii compostoare (luat din Dedeman) .

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

nu e rau dar e cam ca la mykoriza care e foarte benefica dar aerul e plin de ele :giggle:
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Asta e la plic, mai usor de folosit :)
Incepand din mart/aprilie o sa folosesc un plic/luna , doresc sa fie gata compostul in toamna sa-l pot folosi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

nu am vazut sub 1 ani un compost maturat corect si complet :D
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

1 an o sa aiba, sunt frunze puse acum toamna .
 

bunicutz32

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

danero2004 a spus:
nu am vazut sub 1 ani un compost maturat corect si complet :D
In sistem industrial "fabricarea" compostului dureaza sase saptamani. Asta nu se aplica la ceea ce facem noi, gospodareste. Ei folosesc si culturi bacteriene si fungice, controlul temperaturii, amestecare, umectare etc.
Dar daca se intoarce compostul destul de des, odata la doua saptamani la inceput apoi o data pe luna, se umezeste moderat (daca este cazul) si sunt materiale usor fermentabile amestecate cu materialele "brune", maruntite la 2-3 cm se poate si in 6 luni, adica inceput primavara devreme si aplicat toamna.
Dupa mine amestecarea este cea mai importanta, pentru aerare si uniformizarea compostului. Cel mai usor este de folosit doua containere si mutam compostul dintr-unul in celalalt, timp in care putem sa-l si udam usor.
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Am voie sa pun crengute de brad in compostiera?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

nuuuuuu :evil: ...of course yes .....doar balanta Carbon (lemn) Azot(masa verde ) sa fie echilibrata , asta e tot
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Am multe frunze uscate puse in ultimul timp si zat de cafea. Cred ca nu le mai pun :D
 

bunicutz32

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

miki70 a spus:
Am multe frunze uscate puse in ultimul timp si zat de cafea. Cred ca nu le mai pun :D
Adaugati, in masura posibilitatilor, resturi "verzi" sau "umede" adica ce "cade" la bucatarie - resturi de legume si fructe si incercati sa le mai amestecati, cu furca, si va fi bine.
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Multumesc pt sfat. E aproape plina compostiera, voiam sa pun doar frunze in stratul de sus sa nu se strambe vecinii din cauza mirosului. Am o plasa mare de zat de cafea dupa care voi pune un cos mare cu frunze ( tei). In primavara scot tot , amestec , pun la loc si incep administrarea bacteriilor de compostare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

exact cum zice bunicutz am facut si eu , resturi de acasa , chiar si coji de portocale dar mereu acopeream cu un fir de pamant peste ele altfel se uscau vara , asa ramele isi faceau de cap

Sapt trecuta am desfacut cadrul si am aruncat compostul... nu mai erau urme vegetale , erau cateva sute de rame si o compozitie foarte frumoasa

Sunt multumit dar cred ca din nevoie voi renunta la proiect caci nu am cum sa l mai fac acolo unde e acum :(
 
Sus