Concurs bonsai

DracuMic

Member
Pai ala Valororsu` e primul intotdeauna nu? restul modestilor sunt si ei acolo sa ia ce mai ramane. :tavalit: :tavalit: :tavalit:
sicora fabian a spus:
2 - din cate stiu, Florin si Ovidiu sunt prieteni buni, deci este necesar un al treilea arbitru pentru obiectivism;
3 - pentru Florin si Ovidiu: daca nu este cu mare suparare, de ce n-ati participat la concurs?
Domnu` Fabian..stai linistit ca suntem destul de "subiectivi",fiecare are ochiul lui la buruieni,daca bine ai observat Flo e cu ficusii,eu nu-s cu ei ca nu-mi cresc.Si sincer sa fiu nu am avut cu ce sa particip,nu a zis Tov.Scordaliu ca face concurs la nimeni si n-am avut timp sa pregatesc nimic.Eu n-am nimic acasa,totate taieturile le fac in padure.Spre ca nu mai esti suparat acum ca stii motivul.
Promit ca daca nu ma fac critic de buruieni am sa particip la urmatorul "copac"
 

Mar1vs

Member
DracuMic a spus:
Si sincer sa fiu nu am avut cu ce sa particip,nu a zis Tov.Scordaliu ca face concurs la nimeni si n-am avut timp sa pregatesc nimic.
:D Vedeţi că la anul n-o să mai aveţi scuză! :)

Abia aştept să aflu numele autorului de la "Aranjament 09". :gandit:
Văzusem, pe vremuri, nişte cadre faine (postate, dacă-mi amintesc, de dl. Scordaliu) tot cu suculente, în exact acelaşi stil - şi pot să jur că sunt opera aceleiaşi persoane!
Iar cum autorul păstra anonimatul, încă de pe atunci m-am tot întrebat cine-o fi... :?: :gandit:
 

vali

Active Member
Moderator
DracuMic a spus:
... nu a zis Tov.Scordaliu ca face concurs la nimeni ...
Asa-i! N-am spus la nimeni... Nici eu n-am stiut! :)
Mar1vs a spus:
Iar cum autorul păstra anonimatul, încă de pe atunci m-am tot întrebat cine-o fi...
Mai rabdati un pic. La sfarsitul jurizarii veti afla autorul fiecarei imagini in parte.
 

vali

Active Member
Moderator
Pai daca nu s-a facut campanie electorala inainte de a se deschide urnele, banuiesc ca acum nu mai primiti nimic.
In campanie erau sanse sa mai primiti cate ceva... o galeata, o pereche de papuci, cevashilea... :)

Si ca tot veni vorba de vot/poll.
Am tot asteptat, in ideea ca este vorba de o eroare ce se va corecta cand va fi observata.
Insa, a trecut ceva timp de cand chestionarul este deschis si... nimic schimbat.
Ma intrebam de ce "Aranjament 03" apare de doua ori?!? :?
Sau numai eu il vad asa...
La asta ma refer
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am editat , erau trecute 2 aranjamente 03 , din pacate vad ca serverul nu a salvat ierarhia :nu stiu: , dar multumita pozei tale cred ca e destul de relevant care era castigatorul :gandit:
 

vali

Active Member
Moderator
Aaaaa... nu cred ca e vorba doar de faptul ca serverul nu a salvat ierarhia...
Cred ca s-au anulat/pierdut toate voturile de pana acum. Adica, e ca si cum am lua-o de la inceput.
De ce spun asta:
Conform chestionarului, ai dreptul sa votezi o singura data!
Eu am facut-o, iar dupa asta nu-mi mai aparea optiunea de a alege un "Aranjament" care-mi place mai mult si sa-l votez.
Acum imi apare iar aceasta optiune, deci, ma gandesc, tot ce s-a votat pana in acest moment e egal cu zero? :|
Ma refer la ce e marcat cu rosu. Uitati ce optiune imi apare, in conditiile in care eu deja votasem: "You may select 1 option"/"Submit vote", iar in dreapta-sus uitati-va la data
In prima imagine, se vede ca eram logat, dar imi aparea doar ierarhia, fara optiunea de a mai vota, pt ca deja o facusem!

Daca la fel apare la toti cei care au votat deja, inseamna ca o luam de la inceput.
Nu stiu ce ati facut acolo...
 

vali

Active Member
Moderator
danero2004 a spus:
dar multumita pozei tale cred ca e destul de relevant care era castigatorul
Poza mea este egala cu zero!
danero2004 a spus:
o sa vad cu Cornelia ce poate face daca poate "vota" in aceiasi ordine ca poza ta
Ce sa FACA? :eek:
Problema e ca oamenii continua sa voteze, dar e ca si cum poll-ul ar fi inceput azi: Joi, 10 ianuarie 2013, un vot pt Aranjament 09. :(
 

vali

Active Member
Moderator
DeMe-ule, se lucreaza.
Ai vazut ce s-a intamplat, danero2004 a incercat sa corecteze o eroare strecurata in chestionar si s-a ajuns intr-o situatie mai delicata.
Deocamdata, sunt in "stand by" si eu... nu stiu ce sa va spun.
Astept unda verde de la Cornelia.
Pana atunci, le cer scuze tuturor celor implicati in concurs (concurenti, votanti, simpli observatori), pt inconvenient :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
imi cer si eu scuze daca am creat neplaceri , chiar nu stiam de faza ca nu tine log la voting :|
 

vali

Active Member
Moderator
OK, am mai multe de anuntat, dar sa le luam pe rand:
1. la sectiunea "Aranjament" votarea este luata de la zero, ca si cum poll-ul ar fi fost deschis astazi.
Au fost mai multe "balbaieli tehnice", dar sunt principalul vinovat pt asta, deoarece nu ma exprim suficient de clar.
Deci, am rugamintea ca toti cei care urmariti concursul si stiti ca ati votat deja, sa intrati si sa o faceti din nou. E timp pana la sfarsitul lunii.
2. la celelalte sectiuni, am primit fisele de jurizare de la cei doi arbitri. Se va face media notelor acordate de acestia, iar notele finale vor fi postate in forum.
Acest lucru nu se va intampla inainte de finalul poll-ului de la "Aranjament", adica 31 ianuarie.

In final, vreau sa-mi cer scuze echipei tehnice si pesroanelor care pastoresc acest site pt toate neplacerile provocate cu acest concurs.
 

vali

Active Member
Moderator
Cel mai mare risc este ca lumea sa se plictiseasca. Adica, a votat o data, apoi a doua oara, acum venim si cerem s-o faca din nou... e jenant, dar sper sa gasim intelegere.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lumea ar trebui sa inteleaga ca un chestionar se face corect de la inceput, nu se poate edita ulterior. Nici macar de catre mine. Acum stie si ... o sa mai dea o data clic pe optiunea dorita.
 

vali

Active Member
Moderator
Ei, s-a mai consumat o etapa a concursului nostru...
Suntem in 01 feb., deci oficial (si regulamentar!), termenul jurizarii la "Foioase" si "Conifere" si al votarii la "Aranjament" s-a incheiat azi-noapte la ora zero.
Vad ca poll-ul inca ruleaza, dar dupa cate probleme tehnice au fost, e de inteles. Insa, pentru a nu mai naste indoieli si pt a nu da curs la eventuale contestatii, am fotografiat rezultatul de azi-noapte, ora zero, care va fi considerat cel oficial. Oricum, mari schimbari nu cred sa mai aiba loc la clasament intr-o ora si ceva, cat mai ruleaza poll-ul. Dar am zis ca asa este corect!
Iata imaginea

In continuare, vom dezvalui concurentii, vom afisa notele obtinute la fiecare imagine inscrisa la foioase si conifere si vom putea comenta fiecare exponat.
 

vali

Active Member
Moderator
Asa cum am spus, am facut publice numele concurentilor si notele acordate la cele doua sectiuni jurizate de arbitri. Le puteti vedea in topicurile de la concurs, sub fiecare imagine in parte.
La sectiunea Aranjament, chiar daca s-au mai acordat doua voturi dupa 01.02. a.c. ora 00:00, acestea nu au modificat clasamentul.

Cateva statistici ale concursului Copacul De Piatra - 2012.
Am avut:
- 8 concurenti inscrisi;
- din 6 orase (Iasi, Bucuresti, Sibiu, Tg Mures, Satu Mare si Timisoara);
- cu un total de 17 imagini trimise pt a fi inscrise in concurs
- 2 arbitri judecatori, ambii din Cluj.

Mult, putin, nu stiu...
Pe hartie, asta iese.
 

vali

Active Member
Moderator
OK, notele le-ati vazut, acum probabil asteptati sa anuntam (oficial :p) invingatorii.
Deci:
Castigatorii Concursului Copacul De Piatra - Editia 2012, sunt:

Sectiunea CONIFERE - Tivadar Nagy din Targu Mures, cu imaginea "Conifere 03"


Sectiunea FOIOASE - Tivadar Nagy din Targu Mures, cu imaginea "Foioase 10"


Sectiunea ARANJAMENT - Marius Raduta din Bucuresti, cu imaginea "Aranjament 09"


Felicitarile mele, domnilor! :clap: :clap: :clap:
De-acum, nu va ramane decat sa asteptati sa intrati in posesia premiilor, lucru care va mai dura putintel, pt ca inca lucrez la ele :) . Termenul prevazut in regulament fiind 28 feb., mi-am dozat resursele si etapele de lucru cu gandul la aceasta data. Astfel, desi am inceput sa lucrez la ele din decembrie, inca nu sunt definitivate.

Intre timp, va invit pe toti, invingatori, participanti, observatori, sa va simtiti liberi a comenta orice aspect legat de acest concurs: modul in care s-a desfasurat, notele acordate sau mai stiu eu ce va trece prin minte si, nu in ultimul rand, imaginile inscrise in concurs.

Va multumesc tuturor!
 
Sus