CORAL-furnizor trandafiri

Roxana Peled

Active Member
Doar Cubana din ce-mi doream eu dar mi-e teama ca arunca fetele cu pietre in mine daca ma apuc sa le mai cer unul la vremea asta. Au facut si refacut liste de o mie de ori :oops:
 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca voi face si eu o comanda mica, am vazut noutati si pana acum am fost multumita de trandafirii lor!
 

geodezia

Well-Known Member
Ady daca faci comnda i-ami si mie
Rosenstadt Freising
novalis
poate vin cind vine pachetul de la eclematis
multam
 

LadyBug

Well-Known Member
geodezia a spus:
Ady daca faci comnda i-ami si mie
Rosenstadt Freising
novalis
poate vin cind vine pachetul de la eclematis
multam
:p pe astia i-as vrea si eu, dar pe site-ul lor apare stoc epuizat la novalis...
 

LadyBug

Well-Known Member
O fi prea tarziu sa ma adaugati si pe mine la comanda? As vrea trandafirul pe care l-a cerut si geodezia si cate unul din lista urmatoare:

ROSENFASZINATION
ROSE DE TOLBIAC
HOME & GARDEN ®
SCHLOSS EUTIN ®

Mii de multumiri. :hug:

Iar daca nu se poate, nu se poate!
 

adrianam

Well-Known Member
Ladybug, deja am dat comanda si nu am apucat sa vad ca veri si tu!
Dar iti spun preturile, cred ca iesi acceptabil daca dai comanda tu.
Rose de Tobiac nu mai are, ca erau 2 si i-am luat eu.
Pentru trei trandafiri cred ca prin livrare cu Posta Romana iti ia 15 lei.
Daca depui banii la ghiseu, este posibil sa nu iti ia comision, eu am platit on-line si mi-a luat 3 lei.
Nu stiu daca iti ia comision pentru plata la livrare.
Iar la mine mi-a luat 25 prin Posta pentru 7 trandafiri.
Asa ca nu iesi mult mai scump daca faci tu comanda direct.
 

LadyBug

Well-Known Member
adrianam a spus:
Ladybug, deja am dat comanda si nu am apucat sa vad ca veri si tu!
Dar iti spun preturile, cred ca iesi acceptabil daca dai comanda tu.
Rose de Tobiac nu mai are, ca erau 2 si i-am luat eu.
Pentru trei trandafiri cred ca prin livrare cu Posta Romana iti ia 15 lei.
Daca depui banii la ghiseu, este posibil sa nu iti ia comision, eu am platit on-line si mi-a luat 3 lei.
Nu stiu daca iti ia comision pentru plata la livrare.
Iar la mine mi-a luat 25 prin Posta pentru 7 trandafiri.
Asa ca nu iesi mult mai scump daca faci tu comanda direct.
Ai dreptate, nu e nici o suparare, pot sa fac o comanda singura, multumesc mult :hug:
 

adrianam

Well-Known Member
Aveti grija la Coral ca, daca la trandafiri stau inca bine, adica plantele sunt frumoase si bine hidratate, la partea de plati au probleme.

Am facut comanda pe 10 si plata cu OP in data de 10 martie. Am precizat in comanda ca fac plata cu OP.
Greseala mea a fost ca nu i-am sunat sa vad daca au intrat banii.
M-am trezit cu coletul la posta ramburs. Am platit, ca doar nu era sa las trandafirii sa se intoarca.
Le-am scris mail in care i-am anuntat de greseala si contul in care doresc sa-mi returneze banii. Nu am primit raspuns asa, ca dupa trei zile i-am sunat. Mi-a raspuns o angajata care m-a amanat pana pe 24 cand se intoarce patronul din strainatate.
I-am sunat astazi din nou, pe 26, pe mobil. Mi-a raspuns sotia patronului ca de fapt patronul tot nu s-a intors din strainatate si ca abia saptamana viitoare se intoarce. :?
La mail in continuare nu am primit raspuns!

Au devenit cam neseriosi! :(
 

LadyBug

Well-Known Member
adrianam a spus:
Aveti grija la Coral ca, daca la trandafiri stau inca bine, adica plantele sunt frumoase si bine hidratate, la partea de plati au probleme.

Am facut comanda pe 10 si plata cu OP in data de 10 martie. Am precizat in comanda ca fac plata cu OP.
Greseala mea a fost ca nu i-am sunat sa vad daca au intrat banii.
M-am trezit cu coletul la posta ramburs. Am platit, ca doar nu era sa las trandafirii sa se intoarca.
Le-am scris mail in care i-am anuntat de greseala si contul in care doresc sa-mi returneze banii. Nu am primit raspuns asa, ca dupa trei zile i-am sunat. Mi-a raspuns o angajata care m-a amanat pana pe 24 cand se intoarce patronul din strainatate.
I-am sunat astazi din nou, pe 26, pe mobil. Mi-a raspuns sotia patronului ca de fapt patronul tot nu s-a intors din strainatate si ca abia saptamana viitoare se intoarce. :?
La mail in continuare nu am primit raspuns!

Au devenit cam neseriosi! :(
Of, of! Nu mai gasesti furnizori seriosi 100% nicaieri! Totusi, cred ca-ti vor intoarce banii in cont, dar e nasol ca te amana, poate ca aveai nevoie de banii respectivi, ei nu se gandesc la asta? Ca doar stim cu totii cum e cu bancile, daca intarzii cu plata la o rata, de exemplu, te-ai ars la cat te taxeaza,. Pe acelasi principiu ar trebui si ei sa-ti dea dobanda sau despagubiri pt ca ti-au tinut banii blocati din vina lor.

Imi amintesc si faptul ca am achizitionat acum 2 ani din Cora un copac-trandafir produs de Coral si s-a dovedit a fi maces. Plus ca mai stiu o fata care a luat tot din Cora si banuiesc ca tot Coral era producatorul si tot maces a fost de fapt. La ceilalti trandafiri nu stiu, or fi corecti...
 

adrianam

Well-Known Member
Eu nu am avut probleme cu trandafirii lor pana acum.
Am avut unul care nu s-a prins, dar cand l-am dezgropat anul urmator, mi-am dat seama ca a fost vina mea- i-am facut groapa prea mica si a avut radacinile facute ghem- deh, eram si eu la inceput! :rofl:
Si cei primiti acum au fost foarte frumosi.

Dar cu banii asa cum zici, chiar aveam nevoie de ei! :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu am cumparat de la Coral acum 2 ani, numai trandafiri Kordes si au fost foarte seriosi - toti trandafirii s-au prins si au iesit exact ceea ce comandasem.
 

geodezia

Well-Known Member
hai ma nu fi trista al meu de la metro a fost maces maces cu flaore roz macar al tau floare rosie ceva de soi
dar un sfat dac avrei pomisori ti-i faci singura nu mai cumpara .. na cum doresti dureaza vreo 4 ani da macar nu mai dai banuu degeaba si stii de care vrei sa il faci
 

LadyBug

Well-Known Member
geodezia a spus:
hai ma nu fi trista al meu de la metro a fost maces maces cu flaore roz macar al tau floare rosie ceva de soi
dar un sfat dac avrei pomisori ti-i faci singura nu mai cumpara .. na cum doresti dureaza vreo 4 ani da macar nu mai dai banuu degeaba si stii de care vrei sa il faci
:tavalit: Imi place cum ma incurajezi, multumesc.
Eu cu trandafirii sunt mai la inceput de drum, nici nu-mi trece prin cap sa fac altoiri sau mai stiu eu ce chestii complicate, ma depasesc. Chiar daca am reusit sa prin o data un trandafir urcator roz deschis dintr-o floare luata de la un vecin, din ce-am citit pe aici am inteles ca e mai bine sa-i cumpar direct altoiti, asa ca numai daca nu gasesc si nu gasesc voi mai incerca sa-i prind din flori. De altoire, nici nu mai vorbesc, e prea dificila, nu ma bag.
 
Sus