Crassula

SavaCornelia

New Member
Buna la toata lumea!!! Am vreo cateva zile decand o plantuta de a mea, prinsa in vara aceasta, care avea un butas foarte micut alcatuit din doua frunzulite a facut radacini, sau cel putin eu asta cred ca sunt....Am sa inserez cateva poze pentru a putea fi mai explicita, nu am mai vazut la nici o planta asa si as vrea sa stiu daca cineva a mai patit asta si mai ales care sunt factorii care au determinat aceasta "mustatire"!!!!
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Trebuie sa faci poza astfel incat obiectivul sa focalizeze planta sau ceea ce vrei tu sa scoti in evidenta.
In poza ta planta este foarte neclara, focalizarea s-a facut undeva mult mai in spate.
 

SavaCornelia

New Member
Obiectivul meu nu focalizeaza, asta din cate stiu eu :D ideea era ca mi-au aparut radacinute micute direct pe planta!!! Si nu inteleg de ce....
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am inteles ca butasul a inradacinat, nu e cazul sa fortezi mai mult planta. Consider ca nu e cazul sa rupi frunza pentru ca e prea mica si acum in prag de iarna nu are nici rost, dar asa as face eu, tu faci cum crezi! :gandit::nu stiu:
 

SavaCornelia

New Member
Nici nu aveam de gand sa o rup, acea frunzulita se dezvolta frumos.... deci v-a ramane acolo!!! Eu ma gandeam ca are plantuta vreo problema, iar aparitia radacinutel sa fie vreun semn, de asta am intrebat!!! Dar daca ea nu are nici o problema eu nu o voi deranja cu nimic!!!
 

geodezia

Well-Known Member
imi na mai pai pe crasule asa cresc radacini aeriene eu am crezut ca ai pus frunza in apa si i-a crescut radacini
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Adina! :hug: Floricelele sunt mici, mici de tot, cele mai mari abia bat spre 1 cm diametru.:inlove:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoase si delicate sunt Tzepisor.
Eu tocmai am pierdut o ovata.Imi pare asa rau de ea ca era marisoara si bogata :envy:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc dragele mele! :hug:
Gabiuta, nu pot sa inteleg cum ai putut s-o pierzi ca mie-mi pare rezistenta.
Madalina si mie mi-au placut foarte mult cand le-am vazut acum cativa ani si am profitat de-o comanda externa repejor.:inlove:
 
Sus