Crizantema in ghiveci

cornelia

Fondator
Membru staff
onishor a spus:
[/b]am cumparat d vreo doua saptamani o floare galbena cu flori batute.vanzatoarea a zis k e crizantema.problema e ca s trece p zi ce trece si nu stiu cum sa o ingrijesc.eu nu cred k e crizantema acea floare.ar fi bine sa o mut din ghiveci in gradina?VREAU UN RASPUNS k imi pare rau sa s ofileasca:([/b]
 

miki70

Active Member
Tundere crizanteme

Cum se tund crizantemele? Le pot tunde acum? Am crizanteme de gradina, au flori mici si pana in toamna ajung la 60-70cm . Dc da, de cate ori le pot tunde pe an?
 

miki70

Active Member
Ha, tot eu :) Intre timp am aflat ca se pot tunde crizantemele(si tufanelele) dc vrei sa ai tufa mai bogata dar ultima tundere sa fie la mj lui august.
Acum o intrebare, am primit un ghiveci cu o crizantema galbena si as vrea sa stiu dc o pot pune in gradina acum sau tb sa astept sa treaca caldurile. In casa mi-e teama ca o sa-mi moara, in ghiveci sigur este numai turba. Sa o tin in balcon care e spre nord pana se mai racoreste? Cum o ud, in farfurie?
 

anette_b

Member
am si eu un ghiveci mare cu o crizantema stufoasa. e alba...adica asa mi s-a spus.
am mai avut in balcon tufanele in ghivece si nu au rezistat mult dar am avut si niste crizanteme mari care au rasarit ani la rand dar nu au inflorit.
cum sa le ingrijesc , cum sa le ud , ce le trebuie sa infloreasca si sa le am mai multi ani ? vor lumina multa sau mai putina ?

se pot inmulti din butas ? stiu ca se poate desparti tufa ,primavara , dar as prefera inmultirea din butas. daca vor si ele... :)
 
Sus