Cropmax (stimulator de crestere)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt doua acolo.Mai este una si la etaj.Si daca mergi putin pe Mosilor (dinspre Obor spre Eminescu) mai dai de una.
 

cataliny

Member
Am gasit si eu Cropmax la 50ml / 15 RON si 100ml / 25 RON.
Am sa-l icerc pe Bouga , Citrus , Areca , Chamaedorea , Caryota , Hibi etc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Precis o sa imi sara toata lumea in cap (si nu prea pot duce tot forumul :rofl: ) dar de ce oare nu lasati plantele sa se dezvolte normal fara toate aceste adaosuri???
Intreb si eu................ :mrgreen:
Ca apar pe piata este una.Dar sa alergi sa il cumperi numai fiindca ai auzit de el ?Hmmmm..........nu vreau sa supar pe nimeni repet insa cu sau fara, daca nu tii plantele in conditiile adecvate si nu le ingrijestei asa cum le-ar place lor tot degeaba :) .
By myself ar zice rusul de la Berlin :evil:
 

cataliny

Member
Pai cred ca le dam ceea ce au nevoie (sper) si ce nu pot lua din micutele ghivece. Sunt sigur ca se poate si fara dar.......Daca nu sunt semne vizibile, renunt si gata.
 

radu

Member
Uneori, si omul are nevoie de vitamine, chiar daca are o alimentatie corespunzatoare, desi daca n-am manca am lua degeaba vitamine.
Deci daca e folosit doar ca "supliment" cred ca e OK !
 

Fleur

Active Member
Din experienta mea vreau sa va spun ca cele mai multe flori la plante le-am avut cand am folosit cel mai ieftin ingrasamant. In anul acela am fost ocupata cu mutatul in casa si singurul ingrasamant pe care l-am avut a fost unul cumparat la kg si pe care am dat 2.5 lei/kg. De atunci mereu ma intreb daca este vreo diferenta calitativa intre un ingrasamant si altul :?
 

cataliny

Member
Dar asta nu este ingrasamant, sau ma rog sa zicem ca e , dar pe baza de micro elemente si ma putin NPK.
 

lili

Member
Este o potiune bunicica pentru plante :wink:
Iar povestea ingrasamintelor este un subiect destul de complex. :!: Nu merge oricand, la orice si oricum :!:
 

mymo

Active Member
Lili,ne-ai bagat in ceata :? acum sa vezi intrebari:la care,cand si cum?eu ma apuc de facut lista :rofl:
 

isabella

Active Member
CROPMAX - BIOFERTILIZATOR ECOLOGIC 100% NATURAL!

CROPMAX este un biostimulator de crestere lichid cu aplicare foliara. Stimulatorul de crestere este foarte concentrat si poate fi utilizat la toate culturile de legume in camp, sere si solarii, floricultura si viticultura.

Cand se utilizeaza stimulatorul de crestere CROPMAX impreuna cu fertilizarea normala creste productia atat cantitativ cat si calitativ si de asemenea se asigura o rezistenta crescuta a plantei la factorii de stress.

CROPMAX contine macro si microelemente, complex de multivitamine si biostimulatori de crestere cum ar fi aminoacizi liberi, hormone, enzime vegetale.

CROPMAX asigura sporuri de productie remarcabile si contribuie la cresterea calitativa a productiei agricole.

CROPMAX sporeste rezistenta plantelor la boli si daunatori.

CROPMAX sporeste rezistenta la seceta, prin favorizarea dezvoltarii sistemului radicular al plantelor.

Aplicat constant impreuna cu fertilizarea normala sau odata cu tratamentele fitosanitare, utilizarea biostimulatorului de crestere CROPMAX permite reducerea cu 25—50% a cantitatii de ingrasaminte chimice tip NPK aplicate solului.

Compozitia complexa a produsului CROPMAX datorita continutului bogat in macroelemente, microelemente, aminoacizi organici precum si stimulatori de crestere, vitamine si enzime este realizata din extracte naturale. Aceasta justifica influenta favorabila a produsului CROPMAX asupra dirijarii metabolismului plantelor, materializata prin cresterea cantitativa si calitativa a productiilor obtinute.


Mod de actiune:
CROPMAX reduce deficientele metabolice prin aportul de microelemente, actioneaza asupra fotosintezei prin aportul de hormoni, enzime si aminoacizi liberi ducând la cresterea continutului de carbohidrati din planta.


Compozitie:

Element Concentratie
Stimulatori de crestere:

auxine, citochinine, gibereline
+++
Aminoacizi organici
2,1%
Vitamine vegetale
+++
Enzime vegetale
+++
Macro-microelemente: Cantitate
N 0,2%
P 0,4%
S 0,3%
K 0,02%
Fe 220mg/l
Mg 550mg/l
Zn 49mg/l
Mn 54mg/l
Cu 35mg/l
Alte elemente:B,Ca,Mo,Co,Ni
10mg/l


Mod de aplicare si doze:

Aplicarea pe plante in timpul vegetatiei se poate face atit prin lucrari speciale de fertilizare cit si odata cu lucrarile de intretinere a culturilor si tratamentele de combatere a bolilor si daunatorilor, fiind compatibil cu majoritatea pesticidelor, mai putin cele pe baza de cupru.


CROPMAX este cu atit mai eficient cu cit pulverizarea este mai fina si se face pe ambele fete ale frunzei si pe tulpina, insistindu-se pe partea inferioara a frunzelor unde absorbtia este mai intensa. Fertilizarile se aplica dimineata, in functie de intensitatea luminoasa, cind plantele au o activitate fotosintetica corespunzatoare.


CROPMAX este superconcentrat, recomandindu-se folosirea a 500ml – 1000ml la hectar pe tratament si 1 – 3 tratamente in perioada de vegetatie in functie de cultura.

Mentionam ca aplicarea foliara saptamanala cu CROPMAX cu o concentratie de 0,2%, la acelasi ciclu de productie, va duce la cresterea sporurilor de productie timpurie si totala.

Pentru cultura de vita de vie si pomi fructiferi se recomanda doua-trei tratamente cu un litru de CROPMAX la hectar, evitindu-se perioada de inflorire.
 
Sus