Cum identificam o violeta?

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei fiecare violeta vine intr-un ambalaj de carton sau de celofan pe care scrie numele producatorului. Din pacate nu si numele seriei sau plantei. Procedeaza asa ca sa faca economie la banii dati pe ambalaje. Insa, de multe ori gasiti pe aceste ambajale adresele unor site-uri.

De exemplu:
www.humako.nl
www.marienoord.nl
www.holtkamp.com/optimarade/INDEXE1_86.HTM

Pe site-uri gasiti plantele grupate pe serii, iar la detaliile seriilor gasiti si numele plantelor. Nu va grabiti cu identificarea pentru ca puteti sa gresiti. Uitati-va bine la forma florii si a frunzelor, la dimensiunea lor si in final la culoarea florilor.

Pe masura ce mai gasesc si alte adrese utile pentru identificare am sa le postez aici. Asa incat fiecare violeta sa-si gaseasca numele iar posesorul sa fie un pic mai fericit. :wink:
 

andreiacamelia

Active Member
Azi am trecut pe la o florarie de la noi si am vazut ca aveau niste violete foarte bine dezvoltate, cu flori mari; chiar m-au tentat. Problema e ca nu aveau niciun fel de carton de identificare sau nume de producator ceva. Erau in ghivece negre, fara sa scrie nimic pe ele. Ce credeti? Ce parere aveti?
 

Fleur

Active Member
Eu una nu ma uit decat la planta sa fie sanatoasa si fara "chiriasi". Cu nume celebre ori fara violetele sunt la fel de frumoase cu deosebirea ca cele obisnuite sunt mai rezistete in conditiile noastre obisnuite.
 

andreiacamelia

Active Member
Am inteles dna Flori, dar ma ganeam ca toate de obicei au macar un cod de identificare de la firma. Astea nu aveau nimic! Bine ca asta nu e un impediment sa nu le cumpere lumea. Eu cred ca or fi fost productie proprie! :rofl:
 

Fleur

Active Member
Daca erau productie proprie, si mai bine ca poate rezista mai bine, :wink: desi nu cred fiindca se pare ca e mai ieftin sa iei din Olanda :rofl: Si eu am vazut multe ghivece fara niciun fel de ambalaj ori scria numai sanpaulia si atat.
 

melimeli

Active Member
fetelor am innebunit cu totul :rofl: am fost la magazin acum aprox. o ora si uitati cu ce m-am ales :) acum ramane sa le identific :D desi nu ma prea pricep sper sa reusesc,poate ma ajuta cineva :) :rugaciune:
imediat apar si pozele,acum se incarca :wink:

iata:
.
..............
 

anadometia

Member
melimeli,eu nu sunt o cunoscatoare, dar prima cea alb cu grena(?)pare ca seamana cu crimson ice,de care am si eu.
 

emeclau

Active Member
Melimeli, nu vreau sa iti tai entuziasmul, exact asa am facut si eu cand am dat de prima violeta ...am cautat cu tot dinadinsul un nume, ca na, acuma astea is mai jmechere :rofl: :rofl:
si la violeta, grena, comuna, de care ai si tu ( a doua in poza) i-am spus vampire's Kiss vreo 3 luni de zile , acuma ma umfla rasul cand imi aduc aminte :tavalit: :tavalit: :tavalit:
asa ca. pune-le tu un nume dragut, eu asa fac cu cele fara nume si tuca-le din partea mea ! :hug: :indragostit:
 
Sus