Curmali din samburi

crista

New Member
Nu stiu cum faci tu, sau ce fel de curmale consumi, tot ce pot spune, e ceea ce fac eu. Curmalele pe care le folosesc sunt cele din comert, nimic special, le consuma sotul meu, dupa care samburii ii tin in apa 2-3 zile si ii pun in pamant. am incercat si varianta cu tinut mai mult in apa, si e singura care a dat roade. adica am tinut samburii pana au facut radacini, dupa care i-am plantat. Asa i-am obtinut pe cei 2 de acum. Intre timp am mai pus in paharul cu apa, dar nu am avut norocul tau. :) nu pot decat sa te felicit. Eu mai incerc.
 

sonia_i

Active Member
am plantat si eu 20 de seminte in pahare de unica folosinta. Doamne, da sa se prinda ca-i impart la toata lumea, eu pastrez 1-2.


:x ajunge!!!! din 7 iulie nu trebuia sa iasa macar unul???
cat mai tebuie sa astept? :roll: :roll:
anul tecut au fost mai harnici, acum nimic-nimic. fac reclamatie alora de la billa :x . pai ce, alea-s curmale, care nu iese macar unu de samanta, ca sa-mi inchida gura! Ha!
 

Hemlock

New Member
Sonia, mie samburii care nu i-am pus inainte in apa, au incoltit dupa vreo 2 luni si ceva. Deci, nu dispera :wink: eventual, poti sa 'sapi' nitel sa vezi daca sunt prinsi in pamant. Ei fac o radacina alba groasa si mai apoi frunzulita verde. Daca incerci sa scoti samburii si nu poti, inseamna c-au facut radacina, deci e ok. Dar s-ar putea sa si fi putrezit, eu am patit si asa cu unii din ei.
 

sonia_i

Active Member
m-am uitat la samburi, sunt la fe ca in ziua in care i-am pus. nu si-ai schimbat aspectul.
mai astept...
 

Hemlock

New Member
Radacina nu o vezi deasupra, incearca sa-i scoti si dc simti ca ceva ii tine inseamna ca s-au prins. Daca n-au incoltit deloc poti sa=i arunci ca nu vor mai incolti la ora asta.
 

Hemlock

New Member
Se mai intampla. Pune alti samburi intr-un vasut cu apa si lasa-i acolo vreo 4-5 zile fara sa schimbi apa, pana cand vezi ca incoltesc. Apoi poti sa-i plantezi cu codita in jos si sigur se vor prinde mai bine de jumatate. Bafta!
 

Hemlock

New Member
Noah mai :( Ai avut ghinion..ce sa zic, schimba firma de curmale :wink: Eu as mai pune si ti-as da pui dar sunt din Cluj..
 

sonia_i

Active Member
:eek: azi am scos samburii sa-i arunc si toti aveau radacini, desi samburele se misca in pamant. acum, deranjati de la locul lor nu cred ca o sa mai incolteasca ceva :(
 

cory_helen

Active Member
lasa-i in continuare, eu cred ca vor incolti... si eu am pus azi - cata oara - cinci samburei... dupa ce au stat in apa trei zile...

daca vrea cineva samburi, pot trimite - ca am inca curmale de mancat... 8)

spuneti si trimit samburei sau daca aveti rabdare trimit chiar seminte incoltite - puiutzi - in cateva saptamani... 8)

sper sa nu ma laud degeaba... :rofl: :rofl: :)
 

mihai_c

Member
sonia_i a spus:
:eek: azi am scos samburii sa-i arunc si toti aveau radacini, desi samburele se misca in pamant. acum, deranjati de la locul lor nu cred ca o sa mai incolteasca ceva :(
Daca nu le-ai rupt radacinuta o sa incolteasca.
 

don_leone

New Member
deşi sunt nou pe forum îl susţin pe mihai_c se vor prinde deoarece aşa am făcut şi eu, deşi am făcut-o de prostie . Sunt primii mei curmali din sâmburi şi sunt destul de mari. o să fac şi un album curând. dar acum revin cu o întrebare : când se mută din ghiveci deoarece rădăcinile au ieşit pe găurile ghiveciuluui şi deja are 5 săbii şi acum stă strâmb?
 

cory_helen

Active Member
iti voi trimite stelia... trimite-mi mesaj pe rpivat... cati samburei vrei? sau vrei plantute cand vor incolti? :D
 

mihai_c

Member
Daca i-au dat radacinile pe afara e timpul sa-l muti acum...

don_leone a spus:
dar acum revin cu o întrebare : când se mutã din ghiveci deoarece rãdãcinile au ieºit pe gãurile ghiveciuluui ºi deja are 5 sãbii ºi acum stã strâmb?
 

mihai_c

Member
Daca nu va pasioneaza in mod deosebit trimisul de samburi prin posta, gasiti la orice supermarket curmale uscate cu 2 lei caserola. Mie mi-au incotit de fiecare data...

cory_helen a spus:
iti voi trimite stelia... trimite-mi mesaj pe rpivat... cati samburei vrei? sau vrei plantute cand vor incolti? :D
 

don_leone

New Member
mihai_c a spus:
Daca i-au dat radacinile pe afara e timpul sa-l muti acum...

don_leone a spus:
dar acum revin cu o întrebare : când se mută din ghiveci deoarece rădăcinile au ieşit pe găurile ghiveciuluui şi deja are 5 săbii şi acum stă strâmb?
Sincer aşa mă gândeam şi eu dar după ce am citit pe forum şi am văzut că se recomandă primăvara o cam sfeclisem dar acum mă apuc de treabă. Trebuie să sacrific vechiul ghiveci şi să fac rost de pietriş pentru drenaj.
 

cory_helen

Active Member
ai dreptate, mihai, recunosc... insa sunt si persoane carora nu le germineaza semintele, probabil... eu stiu... :oops: :oops: :oops:

eu am tot pus seminte de citrice si nu mi-au iesit... am pus samburi de curmal anul trecut si iar nimic... 8) 8) 8)

de asta am intrebat... sau poate ca nu-i plac curmalele... :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus