Cyclamen

tugatita

Member
:(

:(( pai de asta ma tem si eu,orcm merci mult de parere !sa vedem ce mai zic fetele care s-au confruntat cu aceasta problema
 

Roxana

Active Member
am mai citit cateva informatii din paginile precedente si am vazut ca multi din cei care au Cyclamen si nu a vrut sa intre "la somnic" (dadeau in continuu frunze noi si inflorea) l-au lasat asa si i-a mers bine in continuare.
s-ar putea ca daca-l treci fortat in perioada de rapaus sa gasesti apoi bulbul stafidit si sa trebuiasca sa-l arunci.
deci lasa-l sa faca in continuare frunze, uda-l ca si pana acum si daca-i merge bine o sa si infloreasca. :D
succes!
 

v.cristina

Active Member
eu sunt foarte incantata de cum arata in gradina
se simt mult mai bine si le prieste acuma de la atata umezeala :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
al meu din gradina a intrat in repaus! e specia hederifolium, de gradina! am mai plantat un bulb primavara asta, sunt curioasa daca intra in vegetatie spre toamna. asta daca nu o sa putrezeasca de la atata apa! :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sta afara la umbra si e super fericita:

Are frunze foarte mari si multi boboci.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Evolutia puilor de cyclamen pusi in gradina acum exact 3 luni,adica pe 13 aprilie .Din 7 au trait 6 din care 5 arata asa:

Destul de bine dar nu asa spectaculos cum ma asteptam.Acum ar trebui sa ma traga cineva de mineca in toamna sa ii scot si sa ii pun la "dospit" in casa in ghivece :)
Kati draga mea sa stii ca in tine imi pun nadejdea . :D
 

Kati

Active Member
Gabiuta, prima si ultima din plante arata cel mai bine. La mine cele mari incep sa faca cate un boboc - daca am binoclat bine :hipnotizat:
Dar sunt in ghivece, nu afara, ca pana acum putrezeau de tot de atata ploaie :cry:
Este adevarat, daca vrei sa traiasca si la anul, trebuie sa le scoti din pamant si sa le muti in ghivece pentru la iarna.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Kati, ele trec peste iarna super ok lasate in gradina.
Am incercat eu asta anul trecut (din pacate au fost tunse cu masina de taiat iarba dar se vor regenera) si o alta dovada este faptul ca in multe reviste (vezi gradina mea de vis) apar de multe ori covoare de cyclamen sub copaci

Deci sigur rezista fara sa fie scoase din pamant peste iarna :D
 

v.cristina

Active Member
gradinar1 a spus:
Kati, ele trec peste iarna super ok lasate in gradina.
Am incercat eu asta anul trecut (din pacate au fost tunse cu masina de taiat iarba dar se vor regenera) si o alta dovada este faptul ca in multe reviste (vezi gradina mea de vis) apar de multe ori covoare de cyclamen sub copaci

Deci sigur rezista fara sa fie scoase din pamant peste iarna :D
asta da veste buna :dans: :dans: :dans: asa nu-mi place toamna sa racai dupa bulbi :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, ai mei erau de ghiveci si i-am plantat in gradina pt ca se ofileau de caldura in casa prin martie anul trecut.
Iar anul asta au rasarit iarasi - asa ca eu am tras o singura concluzie....ca e ok sa le plantezi in gradina
mersi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: da???????????????Pai atunci.....daca ii uit acolo inseamna ca rezista :rofl: :rofl: :rofl:
Multu,multu...........
 

v.cristina

Active Member
gradinar1 a spus:
Gabiuta, ai mei erau de ghiveci si i-am plantat in gradina pt ca se ofileau de caldura in casa prin martie anul trecut.
Iar anul asta au rasarit iarasi - asa ca eu am tras o singura concluzie....ca e ok sa le plantezi in gradina
mersi
mergem pe mana ta atunci :) :) :)
in gradina or sa ramana :D
 

anne`mary

Member
buna. Am venit de la cumparaturi cu o cyclamena roz. Imi curg ochii dupa genul asta de planta de mult timp dar mi s-au parut foarte scumpe. ACum erau reduse la pret asa ca m-am incumetat sa cumpar. Nici nu am iesit bine din magazin ca ma si vad cu un prieten care imi spune ca sunt pretentioase si m-am bosunflat un picut. Citesc pe internet despre ea si aflu ca infloreste primavara. Dar cea cumparata are boboci, probabil fortati, si va intreb pe voi cum sa procedez cu ea. Ar trebui sa fie in repaus dar ea are flori deci cum sa fac sa ii dau toate sansele sa supravietuiasca la mine?
 

Kati

Active Member
Da Sara, pune fiecare pui in alt ghiveci. Vezi sa nu folosesti ghivece prea mari pentru ei.
 

Roxana

Active Member
anne`mary a spus:
buna. Am venit de la cumparaturi cu o cyclamena roz. Imi curg ochii dupa genul asta de planta de mult timp dar mi s-au parut foarte scumpe. ACum erau reduse la pret asa ca m-am incumetat sa cumpar. Nici nu am iesit bine din magazin ca ma si vad cu un prieten care imi spune ca sunt pretentioase si m-am bosunflat un picut. Citesc pe internet despre ea si aflu ca infloreste primavara. Dar cea cumparata are boboci, probabil fortati, si va intreb pe voi cum sa procedez cu ea. Ar trebui sa fie in repaus dar ea are flori deci cum sa fac sa ii dau toate sansele sa supravietuiasca la mine?
daca nu da semne de ofilire a frunzelor nu trebuie sa-l fortezi sa-l pui in repaus...in perioada asta el deja trebuie sa inmugureasca.
 
Sus