Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simonilela

Member
La problema lui cymbi meu („ganganii” care invadasera substratul) am gasit o rezolvare f simpla si la indemana oricui: am pus 2 catei de usturoi in substrat :D . Deocamdata nu stiu cat de durabil este acest „tratament”, dar pot sa va spun ca majoritatea daunatorilor sunt in farfurioara cu pietricele - peste care intre timp am turnat putin insecticid. Initial am fost neincrezatoare in reusita unui astfel de experiment, dar se pare ca uneori e indicat sa urmezi si sfaturile...bunicii.
 

Simonilela

Member
De asta am si dorit sa va impartasesc experimentul. Eu am pus usturoi numai asa, in joaca. Cand am verificat din nou ghiveciul :eek: ....nu se mai foiau (avand in vedere ca inainte la suprafata ghiveciului se vedea jumate substrat, jumate „miscatoare” - sau asa mi se parea mie, si nu-i mai dadeam multe sanse plantei). Sper sa nu va atace ghivecele astfel de „grozavii”, dar in caz ca totusi se intampla, puteti incerca cu incredere usturoiul. Acum sper sa nu dauneze daca intre timp s-a prins si creste alaturi de cymbi :p
 

ghia_don

Active Member
Si cymbiul meu a stat in gradina din primavara pina toamna tirziu cind s-a racit bine afara, si imediat cum l-am bagat in casa i-a aparut tija, iar acum...iata-l ....tat ii mindru :) ..
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mandru rau Cymbi tau!
sa iti traiasca si sa traiesti si tu cu multa sanatate!

e superb!

daca nu te superi mai stii cat a trecut de cand a aparut tija si pana acum?
si ai mei au tije dar cresc cu incetinitorul...
 

ghia_don

Active Member
Daca l-am adus in casa dupa jumatatea lui octombrie, si cam in doua saptamini i-a aparut tija, inseamna ca i-a trebuit cam o luna pina sa-si deschida prima floare. Mai ai nitica rabdare!! :wink:
 

mymo

Active Member
Si al meu a stat afara,dar nici urma de tija :cry:
Este foarte fain Doina,ce boscoane i-ai facut? :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
ooo dar mie mi se pare ca parca ar trebui sa mai treaca o vesnicie pana chestuita aia ajunge sa se transforme intr-o adevarata tija florala.
Mymo stai linistita ca din cei 3 ai mei care au stat afara unul nu are nicio tija, unul are ceva ce seamana cu o tija si altul are ceva ce inca nu stiu daca e tija sau pseudobulb de fapt asa ca nici eu nu stau foarte stralucit.

poate ca la mine evolueaza si mai lent pentru ca stau intr-o camera neincalzita.
oare ar trebui sa ii aduc la caldura?
ca anul trecut nu prea stiam multe de ei si i-am tinut la caldura si tare nu aratau bine.
acum sunt verzi si frumosi.
 

ghia_don

Active Member
Nica- nica nu i-am facut...a stat afara in soare, apa primea citeodata seara direct din fintina, nu l-am ingrasat deloc cit a stat afara. Doar de cind l-am adus in casa i-am pus de vreo doua ori.
Am citit ca important pentru inflorire la cymbi este soarele din vara si perioada rece de dinainte de a-l baga la adapost. Se poate tine afara pina la primul ger. Al meu a stat vreo saptamina la 2-3 grade cit a fost la noi in perioada aceea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
pai si eu am facut la fel cu ai mei.
da le plac diferentele de temperatura dintre zi si noapte si care apar mai inspre toamna pentru a inflori.

spune-mi te rog inainte de a inflori cate grade erau in camera unde statea?
sau ma rog era cald sau rece?
ca ma gandeam ca poate tijele mele cresc mai greu ca e frig? :? :?

desi stiu ca e o orhidee la care nu ii plac temperaturile foarte ridicate din casa.
 

CristianG

Well-Known Member
Orhideea este superba! Ador aceasta specie.Am vazut-o in culori superbe.Petalele sunt atat de fine, ai impresia ca sunt din catifea..Este o orhidee eleganta si ma bucur ca va infloresc. Eu am renuntat la ea in primul rand pentru ca nu am gradina si in al doilea rand pentru ca in casa nu prea infloresc. Apoi ocupa spatiu, se dezvolta rapid si pur si simplu din cauza lor, nu am mai avut lumina la fereastra..... :)
 

ena

Member
E minunat Doina, sa-ti traiasca. Il astept si eu pe unul din ai mei sa deschida florile...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ena abia asteptam sa il vedem si pe al tau inflorit!!

ce culoare va avea?
ca eu de cand nu i-am mai vazut pe ai mei nfloriti nici nu stiu ce culoare sunt :? :? :?
 

ghia_don

Active Member
In balconul in care tin toate florile iarna am noaptea cam 17 grade, iar ziua daca bate soarele se incalzeste bine, ajunge cam la 25-26grade.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aha am inteles.
hmmm la mine cred ca sa tot fie vreo 15 grade in acea camera(trebuie sa duc un termometru acolo ca sa vad sigur) iar ziua poate ca din cauza soarelui se mai incalzeste un pic dar nu foarte mult ca e o camera spre nord.
cymbi stau langa o fereastra spre est deci mai bate soarele si acolo.
multumesc mult de informatii!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
au inflorit de prin decembrie dar nu am avut timp sa-i pozez...acum ma revansez. i-am tinut in gradina de prin mai si pana in a doua saptamana din octombrie si se pare ca le-a priit:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus