Daca nu-i cu minciuna....(Hibiscus sabdariffa)

fixpix

Active Member
Cred ca in curand o sa vad o floare...si poate un fructuletz din care o sa-mi fac un ceai...
:rofl:
Desi... probabil o sa il las sa se maturizeze si sa faca seminte
:idea:

 

Aura

Member
Caline, Caline , cum faci tu de-ti ies toate 8)
Bucuroasa pt reusita ta, dar da-ne niste detalii, te rog :| Cum ai obtinut planta ?prin seminte, butas..? de cat timp o ai ? creste repede ?
Am avut si eu seminte de hibiscus sabdariffa si tare ma bucuram pt ca ii cunosc intrebuintarea pt ceai. Ghinionul meu este ca la o curatenie generala...s-a pierdut toata punga cu tot felul de seminte.
Din cate stiam eu, acest hibiscus, din cauza climatului, in regiunea noastra este doar o planta anuala. Asa-i ?

Aura
 

fixpix

Active Member
Aura, pai am primit seminte si anul trecut (fiasco total... 2-3 rasarite, celelalte au putrezit, si nici puii mici nu au rezistat).
Anul asta, iar am primit in primavara devreme, le-am plantat si acuma am 3 plantute. Vreo 2, de cam 20-30 cm si una mult mai mica.
Asa stiu si eu ca la noi nu rezista in gradina, cel putin nu peste iarna. Dar o sa incerc sa ii ingrijesc peste iarna, sa vedem daca mai am ceva la primavara.
Nu am pretentia sa beau mult ceai din productie proprie, ma multumesc daca am destule seminte pentru anul viitor...
 

fixpix

Active Member
Se pare ca a cam fost cu minciuna. Bobocul acela s-a uscat demult. La fel si inca 2 pui mai mici...care dupa transplantare nu au dus-o bine deloc si nu si-au revenit.
Asa ca mai am 1 in care mi-am pus toate sperantele!
:roll:
 

Aura

Member
Gandeste pozitiv, Caline... !! :rofl: Ala mic si singurul ramas..sa vezi ce o sa te mai bucure :D

Aura
 
Sus