Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Deja infloreste?
Ca parca mai acum nu demult ne-ai aratat niste poze cu el si avea florile uscate.
Sau este altul?
In orice caz e o nebunie pe la tine pentru ca fiecare orhidee face cate ceva.Ba keiki,ba flori,ba radacini...
Minunat si sincere felicitari!
 

refu

Member
Merci, e acela la care au murit acum 2 luni florile, din pacate mai avea o tija care din greseala am rupto:) , era ceva minunat sa am 2 tije inflorite dar poate datat viitoare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
In orice caz e de bine.Lasa ca tuturor ni s-a intamplat sa rupem tije din greseala.Mie mi-a venit sa imi trag palme cand am rupt o tija de la o orhidee pe acre nu o vazusem inflorita...
:roll:
 

ghia_don

Active Member
Arata foarte bine , felicitari!
Al meu a ramas cu tulpinile goale, fara nici o frunza...mai are vreo sansa sa-si revina? Toata vara a stat afara, sub cerul liber, dar n-a miscat deloc...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ghia de regula ar trebui sa iti faca keiki.Dar o poza ar fi binevenita pentru a putea vedea mai bine ce se poate face cu el.
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Arata foarte bine , felicitari!
Al meu a ramas cu tulpinile goale, fara nici o frunza...mai are vreo sansa sa-si revina? Toata vara a stat afara, sub cerul liber, dar n-a miscat deloc...
De obicei planta pierde frunzele.....Atunci cand imbatraneste pierde automat frunzele. Insa este posibil ca mediul in care a sta sa nu ii placa si atunci automat frunzele se ingalbenesc. Ramane pseudobulbul dezgolit de frunze.Ar trebui sa faca pui bazali.. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca dendrobiumul tau este nobile, este normal sa piarda frunzele, nu te ingrijora. ;-)
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Atunci ii mai dau o sansa in iarna asta....si daca nu face pui, ajunge la gunoi :( ...
Stiu ca iti este antipatic....Nu arata bine deloc.Ai senzatia ca moare....Mai asteapta pana la anul si apoi poti sa iei decizii... :D
 

nely

Member
Mai ai rabdare Ghia...si la primul meu dendro phale dupa o perioada de la cumparare i-au trecut florile, i s-au ingalbenit frunzele si au picat...a ramas chel :giggle: dar anul acesta a facut 3 pui si a inflorit ( e poza cu a doua reinflorire la pag.48), ii tb soare si udat corespunzator si isi va da drumul :wink: , bafta
 

refu

Member
Azi in timp ce udat plantele am vazut un pui nou care tocmai isi arata vf. la Dendrobiumul care il puteti vedea mai sus asta va face sa fie 8 pseudobulbi,
dupa ce va inflori il voi desparti, deoarece cred ca e momentul.
 

ghia_don

Active Member
Dragilor, l-am iertat pe chelios ..
Uitati ce pregateste :)
Cred ca s-a speriat ca i-am spus ca il arunc daca nu misca nimic :rofl: ...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus