Dendrochilum

cornelia

Fondator
Membru staff
Am cumparat aceasta planta acum o luna. De atunci a pierdut o frunza si .. surpriza. Azi dimineata am vazut asta: 5 cresteri noi. 4 cred ca sunt viitori pseudobulbi, iar 1 viitoare tija florala. Sper. Ar fi prima oara cand infloreste la mine.

 

mymo

Active Member
Adiac e o amestecatura de dendrobium+ ce? este in ghiveci suspendat? A facut ceva progrese,sunt tare curiuasa cum e inflorit :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Este o specie nu un hibrid. Da, este in ghiveci suspendat. Progresele sunt cele pe care le vedeti in poze. Abia au mijit. De inflorit ar trebui sa infloreasca asa, aproximativ:

 

marean

Active Member
Cat de dragut este !Banuiesc ca il ai de la expo din Hornbach,nu ?
E prea devreme sa vad tija :mrgreen: ,sa speram ca infloreste !
Oricum 5 noi cresteri nu-s de colo,inseamna ca-i place la tine !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se pare ca 2 sunt tije florale. Au mai crescut si acum se formeaza bobocii chiar in varf.



Daca si celelalte cresteri sunt tot tije? :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
S-a deschis prima floricica. Si mi se pare ca nu seamana deloc cu siragul de margele din poza de pe net. :?

Vin si pozele acusica. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt curioasa cat dureaza fiecare in parte si cat dureaza inflorescenta. Pana acum tijele florale au fost mai rezistente decat micii pseudobulbi in formare. Dintre ei, doar 1 a rezistat si s-a facut maricel.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am uitat si eu dupa Dendrochilum formosanum. Asta e galben complet, al meu e galben cu pete maro. De asemenea felul in care se deschid florile e diferit. La mine parca ar fi aripile unui fluture, la formosanum e mai degraba clopotel. :?
 

marean

Active Member
Moaaam,Iulia ce bazata esti,nu am auzit de chelonistele in veci ! :oops: :mrgreen:
Seamana,dar parca nu iese numarul de petale ....
 

IULIA

Active Member
Cornelia, floarea s-a mai deschis, mai mult decit in ultima poza?
ca trebuie sa se vada labelumul...si dupa aia ne lamurim. :D
 
Sus