Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Rose

Active Member
victoria a spus:
Rose, mie imi place trandafirul de la avatarul tau :roll: :D Cum se numeste?
Se numeste Pink Intuition(Delbard). Nu e parfumat, desi eu sunt o impatimita a parfumatilor, ii iert acest minus deoarece compenseaza prin remontanta excelenta, aspect desavarsit(planta are deja 3 ani), dimensiunea si aspectul cupelor te duc cu gandul la eleganta celor vanduti in florarii, numarul de petale e mare, fata de dungatii consacrati. Este o supebitate de trandafir, il gasesti la tot pasul in albumele mele :rose:
 
M-am uitat astazi pe site-ul de la floribunda si am vazut cu surprindere ca au trandafiri Guillot in oferta de primavara :D . Parca ... as vrea si eu ceva :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
3 intrebari 3 raspunsuti condensate intr-unul singur:nu.La mine cel putin !!!! e NU.Nu recidiveaza cu inflorirea ,nu au parfum florile si florile nu tin prea mult.
Daca vrei iti trimit in primavara citi lastari vrei fiindca doresc sa il tai radical si sa il mut undeva unde ....ma rog :) .In alta parte .Poate la tine o sa fie mai bengos.
 

geodezia

Well-Known Member
la mine a fost o splendoare si a si remontat l-am pus in plin soare a fost si al 2 lea an dar a fost superb uite-l aici
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flo ... 3/89407974
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flo ... 3/89407975
cind a inflorit tot a avut nu exagerez peste 50 de flori se pot vedea boboci in imagine
la remontare a fost mai slab 5-6 flori
de mirosit nu iti muta nasu ca de ex ebb tide da miroase si asta
la tine Gabi poate l-ai pus la umbra la mine in plin soare toata ziua si nici boli nu a a vut la sfirsit de toamna cred ca s-a patat un pic da acum in iarna e plin de frunze l-am tuns dramatic au ramas doar 6 lastari mai vigurosi si l=am condus cumva pe grad ca am inteles ca ajunge la 12 m
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Geo este foarte adevarat ca e spectaculos la prima inflorire dar...atit.Plus ca este abonat la patarea neagra.
In primavera o sa il mut la soare spre disperarea sotului meu care iar face gropana.

Mie in general nu imi plac trandafirii cu unica explozie de flori.Ori infloresc toata vara ori nu .....Daca as avea citeva hectare la dispozitie :) poate as pune si din astia dar sa stea un trandafir fara flori asa agatat de gard mai bine nu.
Ma rog asta este parerea mea personala. :mrgreen: nu dati cu roze voi iubitorii de trandafiri.
 

geodezia

Well-Known Member
:tavalit: :tavalit: :tavalit:
sunt de acord cu tine dar remontati sunt foarte putin printre englezesti pe urma eu am vrut mult de tot vargati tarcati am mai multe teme grena alb rosu vardati culori duble si mai ales multi galbeni ..si in general th am observat ca sunt remontati sa stii ca am si foarte multi th care infloresc de primavara pina toamna acum fiecare cu gargaunei lui dar variegata este frumoasa cind infloreste
de asta eu am sapat si potecile ca sa mai pun cite ceva :incapatanat: :incapatanat: :incapatanat:
 

laural

Well-Known Member
Si mie imi place mult Variegata di Bologna. Visez ca in gradina mea gardul de imprejmuire sa fie din trandafiri :visator:
 

Rose

Active Member
Gabiuta a spus:
3 intrebari 3 raspunsuti condensate intr-unul singur:nu.La mine cel putin !!!! e NU.Nu recidiveaza cu inflorirea ,nu au parfum florile si florile nu tin prea mult.
Daca vrei iti trimit in primavara citi lastari vrei fiindca doresc sa il tai radical si sa il mut undeva unde ....ma rog :) .In alta parte .Poate la tine o sa fie mai bengos.
Va multumesc! Mi-a promis cineva lastari, daca nu se prind voi apela!
 

bebe Iris

Active Member
La mine a inradacinat foarte greu. Am primit de la cineva taaaare deosebit de pe forum :* , muuuulti lastari super frumosi si hidratati. Nu aveau niciun motiv sa nu se prinda...insa doar unul singur subtirel a ramas. Acum il tot bibilesc si ma rog de el sa creasca, sa-l vad si eu zdravan si inafara pericolului.
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
pai vezi tu Bebica de ce nu vreau eu lastari ..ca nici eu nu reusesc inradacinare
asa ca mai bine sa ma supar cumpar
se mai supara si ala care imi trimite ca zice eu ti-am trimis lasatri buni ma mai supar si eu ca nu s-au prins asa ca las ca mine
 

geodezia

Well-Known Member
:) :) :) :)
ma cert si cu fetele ma trag de la toate da pentru flori tot pastrez acolo o boare de bani sa fac hatirul
ma mai pireste barbatu-meu la ele si ies scintei da acu ca a terminat a mare nu mai am asa probleme
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus