Doua plante rare

Edelweiss

Active Member
Strongylodon macrobotrys

Mai este numita Liana de jad

Lumina
Prefera semiumbra, iar soarele direct numai in cele mai racoroase momente ale zilei. Ca sa ii asiguram cresterea, este bine sa stim ca este liana, trebuie sprijinita de un perete sau grilaj. Este cam sensibila, nu rezista sub 15 grade. Dupa trecerea primei jumatati de primavara se poate scoate afara.
Primavara, se coloreaza in galben-verzui, poate creste pana la 20 metri

Ingrasaminte
Odata la 3-4 luni, trebuie adaugat ingrasamant natural sau artificial.

Inmultire:
seminte, greu de obtinut

Apa
In general ca la orhidee, trebuie mereu apa dar sa se lase balotul sa se usuce intre udari. Desi se uda la 2 saptamani, liana asta e foarte puternica si trebuie udata indeajuns.

Ingrijire
Sezonul de primavara, cu diferentele mari de temperatura intre zi si noapte si ploi dese poate aduce boli plantei, anumite ciuperci care pot fi combatute cu solutii antifungice. Toata tratamentele se fac inainte de inflorire.

Solul:
Pamant de turba si pamant de gradina in proportie de 3/1

Curiozitati
Planta creste numai in paduri tropicale din Filipine si floare face numai liana matura, fiecare floare semanand cu un fluture cu aripi lipite. Datorita acestui fapt, este polenizata doar de un anume liliac, care sta agatat de floare cu capul in jos sa bea nectar. Floarea mai este vizitata si de o anume viespe.
Mai are o ruda, Mucuna bennetti, rosie


Floarea de ciocolata Cosmos atrosanguineus

Este o floare cu miros de ciocolata, provine din Mexic

Familia: asteraceae

Cultura: soare mult, pamant normal de gradina, nu se lasa sa se usuce pamantul, se uda regulat, se pune ingrasamant lichid

Inmultire: se poate si prin divizarea radacinii caci are aceeasi radacina ca dalia, se cultiva la fel. Nu este perena.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Un fel de wisterie albastra :mrgreen: ..asta ca sa va mai treaca offul ca nu se poate cultiva pe la noi :D
 

fixpix

Active Member
OOO, de cand am dat io de "jade vine" asta... dar dupa lungi cercetari, mi-am dat si eu seama ca nici macar la ghiveci n-are rost sa incerc...
 
Sus