echium fastuosum

aleynad

Active Member
Moderator
De Craciun am primit 4 seminte de echium fastuosum (multumesc inca o data pentru cadou :oops: ). Le-am pus la incoltit pe un pervaz deasupra caloriferului, cu expunere sudica si caldura de 20-22 grade.
Le-am pus intr-un pahar de plastic umplut cu un amestec egal de turba + nisip, acoperite cu un strat subtire de pamant.
Au germinat rapid doar 2 seminte si acum 2 saptamani aratau asa
 

aleynad

Active Member
Moderator
astazi m-am uitat la ele si au fiecare cate 4 frunzulite :D
inca mai am paharul intr-o punga transparenta si le voi mai tine asa o perioada pana vor creste mai mari si atunci voi incepe sa le aclimatizez :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) daca o sa supravietuiasca ambii puieti, cu unul ma voi risca si il voi aclimatiza in gradina, adica il voi mulcii foarte bine toamna si-l voi acoperi cu crengi de brad
Va voi tine la curent pana atunci cu evolutia lor :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
:) daca o sa supravietuiasca ambii puieti, cu unul ma voi risca si il voi aclimatiza in gradina, adica il voi mulcii foarte bine toamna si-l voi acoperi cu crengi de brad
Va voi tine la curent pana atunci cu evolutia lor :D
Vezi de ei, ca daca se aclimatizeaza pun pariu ca vor face clientii coada la semincioare! Unul dintre ei voi fi chiar eu! :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
:D :D am inteles, Claude :wink:
Aleynad, tocmai mi se dezumfla entuziasmul, pe primul site accesat citeam ca mor imediat daca temperatura scade sub -5 grade!! Nu cred ca in cazul asta se rezolva ceva cu acoperirea :cry: :cry: :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Claude, eu nu sunt la primul caz de aclimatizare :) :wink:
dar lasa...sa ajunga ei la stadiul de aclimatizare :wink: si mai discutam
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Mai au si alte chestii dragute pe-acolo...Niste floricenii de care nu am auzit... Da' nu mi-ai marturisit ce-ai aclimatizat...sau e secret? :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:oops: uitasem
am mai aclimatizat hebe, desi pe eticheta scria min 5 grade
http://s645.photobucket.com/albums/uu17 ... C09009.jpg
la hebe i-am pus un bidon de plastic de 5 l in cap ca sa nu ninga pe el direct

si cuphea hyssopifolia


toate dorm sub zapada in gradina, le-am verificat periodic toata iarna si sunt ok, desi sunt plante putin rezistente la ger, dar le-am mulcit radacina bine, apoi le-am acoperit cu pamant de padure+frunze uscate si ramurele de brad :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
:oops: uitasem
am mai aclimatizat hebe, desi pe eticheta scria min 5 grade
http://s645.photobucket.com/albums/uu17 ... C09009.jpg
la hebe i-am pus un bidon de plastic de 5 l in cap ca sa nu ninga pe el direct

si cuphea hyssopifolia


toate dorm sub zapada in gradina, le-am verificat periodic toata iarna si sunt ok, desi sunt plante putin rezistente la ger, dar le-am mulcit radacina bine, apoi le-am acoperit cu pamant de padure+frunze uscate si ramurele de brad :D

si mie mi-a facut cu ochiul Hebe, nu l-am luat tocmai ca stiam ca nu rezista la ger... Da' in cazul asta mai ca o sa-ncerc :wink: Si Hebe a ta e cu galeata-n cap si verde? :eek: Ca eu ma gandeam ca astea care isi pastreaza frunzele nu supravietuiesc mulcite si din cauza ca ingropate, pe intuneric, nu se descurca... :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Hebe-le meu e sub zapada neprotejat. Nici nu-l mai vad. Va anunt daca a supravietuit. Scuze de off :oops:
Daniela, suntem cu ochii pe puiutii tai. Sa aiba putere sa se faca mari :D
 
Sus