ecuatie cu doua necunoscute :)

fixpix

Active Member
intr-un alt topic (in care ma intretineam cu tina) ii ziceam ca si eu mai am doua necunoscute acasa...

am tot incercat sa dau de denumirea lor, macar sa stiu ce is... dar n-am gasit nimic.
sa vad ce noroc oi avea si p-aci:

PLANTA X

cred ca e "vitza" daca se poate numi asa, adica creste mai mult vertical decat orizontal. unii mi-au zis ca poate din lipsa luminii se intinde in sus. dar nu e asa. a stat toata vara pe balcon, pe nord e drept, dar lumina tot avea. tulpina e cu tzepi indreptati in jos (cat m-am chinuit sa o aduc in camera, se agata de tot si degeaba trageam eu, ca ...), frunzele "mimozice" adica seara se inchid, sunt foarte multe si marunte, si la frunze mai face si cate o chestie (nu cunosc termenul literar) cu care sa se ajute sa se prinda de ce e prin jur, ca la plantele cataratoare... numai ale asteia sunt mai tari si si alea pline cu perisori mici. precis din vreo samanta adusa din taiwan. acuma am taiat-o cam la 2 m ca era mult mai inalta pe balcon.
POZE:


PLANTA Y
o fi ceva copacel, acuma are cam 70-80 cm, cam chel, adica are frunze doar in varf, are perioade cand frunzele mai vechi pur si simplu se ingalbenesc si cad (si tre eu sa ma chinui sa le adun).
pe tulpina si pe "cozile" frunzelor are perisori foarte mici maronii/rosiatici, care iti da impresia ca frunza ar fi lipicios, dar cred ca e doar aderenta la perisori.
POZE:


mult noroc cu ghicitul!

CALIN
:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
ghia_don si gabiuta.... nu e albizia... am albizia... am vazut zeci prin oras... si nu e... albizia nu are tzepi peste tot si nah... altfel is frunzele.. se observa la o analizare amanuntita. poate doar din poze nu rezulta. deci sigur nu e albizia.

gabiuta.... am si jacaranda. nu e. la jacaranda, frunzulitele se micsoreaza catre varf si is mai ascutite. sigur nu e.

floria... nu e mimosa pudica... mimosa are frunzulitele mult mai mici si mai putine in grup... si mimoza am avut acu 2-3 ani.

oare ce nu am / avut ???

sorry sa va tot contrazic... dar deocamdata (DIN PACATE) nu ati ghicit.

:cry: :cry: :cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,ar putea fi!
Dar tu....esti chiar fenomen!De unde aduni atatea seminte,plante,copaci si habar nu ai ce sunt?Azi maine ne trezim ca ne areti o bucata de roca si sa aflam ca o ai de pe Marte.....
Zi-ne totusi si tarile de provenienta ale plantelor tale!
Off topic...ti-a placut 300?
 

fixpix

Active Member
LOL.... iudit... mi-a placut filmu. il mai vazusem si la cinema... dar tot m-am mai uitat la el.

pai cam toate semintele din care mi-a rasarit cate ceva sunt din taiwan.
cand eram acolo... strangeam seminte de prin parcuri, gradini etc. fara sa stiu bineinteles cu cine am onoarea!
mai notam cate ceva de genu.... arbust cu flori mici mov, etc... dar nici o denumire. si le-am mai incurcat intre ele...
pe cele mai multe le-am identificat. au mai ramas astea doua :)
 

Tina

Active Member
Si eu zic ca e acacia... eu am adus din Grecia, seamana cu ce ai tu si, in plus, are si tepi ("dusmanul" stie :) :) )

 

fixpix

Active Member
pai seamana tina.... dar numai seamana. o fi din aceeasi familie.

la urma urmei... o sa ma doara cand o sa ajung sa culeg seminte si nu o sa stiu ce sa scriu pe plic
:rofl:
 

Tina

Active Member
Las' ca vezi tu ce e, de-adevaratelea, cind o avea flori.. :wink: :wink:

Off-topic: titlul tau mi-aduce aminte de bancul ala cu culmea matematicii.. :evil: :evil:
 

Sash

Active Member
Tot offtopic
Tina tocmai ai ratat ocazia sa pomenesti ceva de stevie, patrunjel sau similare :) macar un vrej de fasole ceva :)
 

Tina

Active Member
Vai, Sash, cita dreptate ai.. si ce toanta sunt...acum imi dau seama.. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 

Sash

Active Member
Asta-i culmea! Tina in loc sa se tina de bancuri - cum fac altii, nu spui cine, persoane importante - iti raspunde serios la intrebari si dumneata in loc sa apreciezi....
Ti-o cauti cu lumanarea... vezi tu de n-or iesi numa legume si ciorbitze la urmatoarele intrebari ale tale :) Asta ca sa nu cobesc rau si sa zic la urmatoarele schimburi - ca te si vad bibilind de zor niste plantute ce se vor dovedi in final a fi stevie, morcovi, urzici sau altele... in functie de imaginatia fiecareia :evil:
 

fixpix

Active Member
taci sash ca a cosmar pute!

:mrgreen:

si daca se adevereste... avem o capra si o vitzica care (cacofonia e in floare!) sa le halesca!

:evil:
 
Sus