Episcia

Marmoset

Member
Micha, eu nu-mi mai bat capul, citesc etichetele si gata :rofl: :rofl: Oricum, stiu sigur ca plantele mele niciodata n-or sa arate leit ca in pozele furnizorilor, mai ales ca difera blitzurile, culoarea mesei pe care-i pusa planta la pozat, fazele de care-am mai zis, cu lumina la care cresc plantele, fertilizatori etc.
Si sincer, s-ar putea sa ai dreptate cu florile, caci flori de Chocolate Cream si de Sea Foam una langa alta, in acelasi timp, n-am vazut niciodata. Dar nu-i timpul pierdut! :rofl: :rofl:
 

Marmoset

Member
michaela a spus:
cornelia a spus:
A incercat cineva sa cultive episcii in sphagnum?
Cornelia, am inteles ca sunt anumite varietati... mici (mini episcia) care chiar asa sunt cultivate, tip terrarium in sphagnum
Eu o singura varietate mini am, Silver Skies (cea pe care-o stim noi de Silver Skies e, de fapt, Cupreata Silver Sheen). Asta e, si astea sunt dimensiunile maxime ale frunzelor (am bobocel si la ea, e la 1/3 din dimensiunea de la celelalte varietati):

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Ma ... 8168521490
 

michaela

Active Member
Marmoset a spus:
michaela a spus:
cornelia a spus:
A incercat cineva sa cultive episcii in sphagnum?
Cornelia, am inteles ca sunt anumite varietati... mici (mini episcia) care chiar asa sunt cultivate, tip terrarium in sphagnum
Eu o singura varietate mini am, Silver Skies (cea pe care-o stim noi de Silver Skies e, de fapt, Cupreata Silver Sheen). Asta e, si astea sunt dimensiunile maxime ale frunzelor (am bobocel si la ea, e la 1/3 din dimensiunea de la celelalte varietati):

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Ma ... 8168521490
da??? :eek: mie mi se pare una dintre"monstrii" episciilor... bine nu la dimensiunea florilor :) alea cam tot pe acolo sunt la toate cele 5 varietati de care dispun si eu :oops:
Eu credeam ca Peppermint Brocade/Pink Dreams/Pink Brocade astea... sunt mai micute, ca talie, sa zic asa.... :rofl: daca tu zici ca episcia silver skies este o episcie mini.... e clar... am luat-o pe camp bine :oops: :rofl: saru`mana de lamuriri... :D
 

Marmoset

Member
Da, Michaela, Silver Skies-ul acela al tau, cat un monstru, e Cupreata Silver Sheen. Silver Skies-ul autentic e varietate miniaturala, dar pe cat e de mica, pe-atat de tare imi mananca zilele ca vrea umiditateeeeee.....garla, betzivanca ce e ea! E varietate de terariu, la fel ca si Sphalera! Nu udate des, dar umiditate atmosferica in jur de 80% (stau permanent pe pat de bile de argila umede, au guler de sphagnum pe suprafata pamantului, sunt cele mai aproape de norul de vapori din umidificator etc.)
Florile ei sunt tot rosii, uite o poza de pe net cu o astfel de planta matura. Si mai are un bazdac: creste innebunitor de incet si asta! :cry: La fel ca si Peppermint Brocade, Unpredictable Valley si celelalte variegate:

http://www.dollyyeh.idv.tw/Episcia_Silv ... 4may_2.jpg


Grea boala...

:roll:
 

michaela

Active Member
Ei asa... mai vii de acasa... as creste si eu mai multe mini episcii de-asta :rofl: :rofl: :wink:
iar acum ... m-am lamurit zau!! ce-i si cu denumirile astea! :eek:f: eu a am primit-o... catalogata de... nenea breeder-ul
dar se contureaza multe in mintea mea acum... inca odata multumiri si....sa ne mai arati si... inveti una alta :D
p.s- eu eram tare mirata pe cuvant cum poate fi ea o episcia mini..... cand mie mi-a umplut fereastra ba mai mult toate cunostintele :rofl:
 

Marmoset

Member
:rofl: :rofl: :rofl: Eu le-as creste pe toate care exista si le-as putea cumpara! Imi plac de mor, ce sa mai... :cry: :cry: :cry:

Edit: Cine-i nenea breed-er-ul? :?
 

Marmoset

Member
Michaela, sa stii ca sunt cateva care chiar nu dau nicio bataie de cap. Insa sunt unele fandosite si sclifosite de-ti vine numai sa le certzi toata ziua! :x
Ce varietati ai tu in colectie? :wink:
 

michaela

Active Member
putine marmo.... putine.... :oops: :oops: :rofl:
chocolate velour/cream; silver skies care zici ca-i cupreata silver sheen, tropical topaz, cupreata si pink acajou. altele n-au vrut sa traiasca.... :) au decedat ulterior cumpararii :)
 

michaela

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: pai.... stii cum fac eu??? cand mai ma bate gandul ca mai vreau o episcie.... privesc monstruletii mei... si-mi trece ... zau.. dar cu mini alea... prea ne omoara marmo aici :) si tre` sa recunosc.... unele imi plac al naibii :tavalit:
hai sa ne clatim ochii in albumele lui marmo si ena... si gata :rofl: :) visam frumos :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai nu dotatul e problema. Problema e unde le mai pun? Cate flori sa mai indes in casa asta?
 

Marmoset

Member
La fel am zis si eu: unde, Doamne iarta-ma le mai pun? Am gasit loc pana la urma, mi-am luat rafturi, le-am pus neoane...
Daca-ti spun ca-s pe punctul de a renunta la colectia de orhidee ca sa fac loc pentru alte noi episcii... :roll:
 
Sus