Etc.-uri pentru violete...si nu numai! :)

elenaraluca

Member
Cornelia, in linkul de mai jos, doamna descrie o varianta de potting - texas ii zice ea.Am citit in fuga articolul dar din ce inteleg, pune un strat de particule de granit? la baza ghiveciului in care se vor dezvolta varfurile radacinutelor.Sa fie granule hidro?
Ai putea sa comentezi ce zice ea acolo, te rog frumos?


http://avsa.org/AVMFiles/GrowingShowPlants.pdf
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Elena recunosc ca n-ama citit cele 5 pagini de la link-ul dat, sunt chioara de oboseala. Insa, cred ca stiu la ce se refera. Granulele respective au probabil acelasi rol pe care le au pietricelele puse de noi la baza ghivecelor pentru a imbunatati ghiveciul. Din desenul de acolo inteleg ca acel strat de granule se poate indeparta usor, la momentul cand planta devine inestetica (capata gat sau tulpina seamana cu cea de palmier) si trebuie "ingropata". Insa, nu e singura metoda de ingrijire. Eu una raman la pietricele si la sol + perlit. Nu cred ca inventivitatea e o problema la noi. Noi nu prea avem timp pentru cate flori am adunat si nu prea gasim perlit. Nu cred ca acele granule sunt identice cu cele pentru hidrocultura. Ultimele parca ar trebui sa fie gelatinoase, nu? N-am aprofundat acest subiect.
 
Sus