Euonymus europaeus (salba moale)

aleynad

Active Member
Moderator
Este un arbust des intalnit la marginea padurilor de foioase, de unde de altfel l-am "cules " si eu.
M-a impresionat mai ales prin fructele foarte decorative
http://users.telenet.be/chef/pictures/h ... medium.jpg
asa ca m-am decis sa-l adopt si sa-l folosesc ca arbust decorativ in viitorul meu gard viu din arbusti :D
din ce am gasit despre el pe internet ar fi planta medicinala, iar lemnul ars da un carbune f fin, folosit la desen si la fabricarea prafului de pusca :eek:
poate fi achizitionat de la furnizorii de plante de gradina, pretul fiind in jur de 30-50 lei, depinde de furnizor si de marimea arbustului
aveti asa ceva in gradina?
 

riana

Active Member
eu nu am acasa insa e plin la noi pe margine cimitirului de astfel de arbusti. mi-am adus si eu unul dar a murit. cred ca ma duc azi sa-mi mai aduc unul daca nu i-au taiat cei care au grija de cimitir :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D eu l-am scos sambata trecuta, cand era pamantul umed si l-am plantat in gradina, apoi 3 zile a plouat incontinuu...deci ma gandesc ca sanse sa se prinda are, mai ales ca l-am luat cu radacina :D
 

riana

Active Member
se prinde f repede insa eu l-am scos si l-am plantat in fata casei si l-a rupt cineva :(
 

alfa

Active Member
:D :D Toata copilaria mea, mama rupea toamna crengi pline de fructe ( si de porumbar si de paducel) si le punea in vaza.
Dar nu mi-a trecut niciodata prin cap sa plantez la mine in curte. :oops: :eek: .
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) e timpul inainte :wink:
eu vreau sa amenajez langa gardul dinspre vecini un grad viu format din diversi arbusti decorativi
o sa plantez in asa fel incat sa fie decorativ in toate cele 4 anotimpuri :D , adica in fiecare anotimp 1-2 arbusti sa-si etaleze splendoarea :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
multumesc :D
m-am inspirat din revistele de specialitate
deja am plantat liliac, hibiscus, un bradut si respectivul euonymus :wink:
azi, daca am timp, plantez si un corn (Cornus mas), care e decorativ atat primavara prin flori, cat si toamna prin frunzis
 

dana_rusu

Member
adevarul ca toamna el face totu banii cum se spune cand fructele se coloreaza si stau pana tarziu in iarna uneori pana in primavara.
 

anasstasia

Active Member
aleynad a spus:
Este un arbust des intalnit la marginea padurilor de foioase, de unde de altfel l-am "cules " si eu.
M-a impresionat mai ales prin fructele foarte decorative
http://users.telenet.be/chef/pictures/h ... medium.jpg
asa ca m-am decis sa-l adopt si sa-l folosesc ca arbust decorativ in viitorul meu gard viu din arbusti :D
din ce am gasit despre el pe internet ar fi planta medicinala, iar lemnul ars da un carbune f fin, folosit la desen si la fabricarea prafului de pusca :eek:
poate fi achizitionat de la furnizorii de plante de gradina, pretul fiind in jur de 30-50 lei, depinde de furnizor si de marimea arbustului
aveti asa ceva in gradina?
Este un arbust cu adevarat decorativ. Foarte interesant.
 

anasstasia

Active Member
aleynad a spus:
:) e timpul inainte :wink:
eu vreau sa amenajez langa gardul dinspre vecini un grad viu format din diversi arbusti decorativi
o sa plantez in asa fel incat sa fie decorativ in toate cele 4 anotimpuri :D , adica in fiecare anotimp 1-2 arbusti sa-si etaleze splendoarea :wink:
Ideea aceasta este excelenta. S-ar putea sa o plagiez :)
 
A

Anonymous

Guest
Aleynad cam de unde l-ai luat?
la bloc la maica-mea era un copacel de asta cu ani in urma ,da s-au gasit vecini desteptzi si l-au taiat
imi doresc de mult unu si cand oi mai avea drum prin valcea sa stiu si io unde sa caut
io pe un gard dinspre vecini am pus pe bucatzi,lonicera,tuie,hibi de gradina,bambus,catina,mure,salcami si mai am o bucata in care as pune de asta
(pe celalalt il cam am acoperit cu vitza de vie in proportie de 75%.cu curtea cateilor si in fatza e zmeura ,o casa ,ceva vie iar si in fatza spre strada tufe de salvie)
 

aleynad

Active Member
Moderator
l-am luat de la marginea unei paduri de foioase, din satul bunicilor sotului meu, cam la 50 km de Rm.Valcea
dar cred ca se gaseste si in multe alte zone ale tarii, in special in padurile de foioase :D
 
A

Anonymous

Guest
io am padure de foioase in spatele casei si zau daca am vazut vreo urma
 

mirela06

Active Member
Acest copacel, deosebit de frumos, este un purgativ drastic.
Sa aveti gria, pt. ca orce parte, consumata din el, poate deveni toxica , daca este ingerat in cantitati mai mari de 2-3 grame. Apar stari vomitive, ameteli, diaree puternica. :D
 
Sus