Florile din Gradina 2014

adrianam

Well-Known Member
Ce frumoase sunt toate! :clap:
Iberisul, camelia, azalea, nu ma spun narcisele si faptul ca toate sunt intr-o palma de pamant!
Sa-ti traiasca Roxana si sa infloreasca cel putin la fel! :D

Roxana, am si eu o intrebare despre calinul parfumat!
Am luat si eu din piata patru arbusti, vanduti drept bulgarasi, care au frunza asemanatoare, as vrea sa te uiti sa-mi spui daca seamana: , ,


Mie mi se pare ca ar semana, dar poate este dorinta prea mare ca sa semene si sa ma insel! :rofl:

Caline, si la tine in gradina s-a instalat primavara!
Daca ai de rarit irisii pitici si parfumati, sa ma pui si pe mine pe lista, la schimb sau contracost, cum vrei! :D
Si ce este floarea albastra, a patra poza din pozele de grup?
 

taia

Active Member
Ce frumusete prin toate gradinile ! Care mai de care mai minunata !
Doamne, ce dor o sa-mi fie de gradinile voastre ! :(
 

LadyBug

Well-Known Member
Wow, Roxana, ce superba e laleaua roz-inchis dubla, la fel si narcisa dubla! Minunate!!!
 

fixpix

Active Member
adrianam a spus:
...ce este floarea albastra, a patra poza din pozele de grup?
E o Ajuga (reptans?)
De regula se gaseste prin paduri, se intinde cam prea mult si repede, dar ii tot ciopartesc stolonii si e ok.
E e un albastru minunat :)
 

elianna

Well-Known Member
Oh! Nu Taia! Ne vom intalni in continuare, sper :rugaciune:
Cat despre floricele, sunt absolut minunate. Sa va bucurati de gradinile voastre cat mai inflorite de la anotimp la anotimp :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Va multumesc mult fetelor! :hug:
Fixule, e frumoasa foc gradina ta dar am o nelamurire; e la strada :eek: ... fara gard ... pe unde stai tu de asa ceva este posibil?

Adriana, ma duc acum sa ma uit la amandoi calinii. Am si bulgaras normal si din cel parfumat, sa vedem care e diferenta de frunza :gandit:
 

fixpix

Active Member
Hehehe, Roxana... da ... e la strada si fara garduri (in afara de unul spre vecinul din stanga)... dar e facut nu pentru oameni, ci gaini.
De putut, se poate dar cu victime. Cate o zambila, o narcisa, mai dispare.
Acum 3-4 ani a disparut un magnolia si n-am mai plantat ceva f. scump.
Mi-a dat tata o particica din gradina din spate unde o sa mai pun una alta.
 

Roxana Peled

Active Member
Gata, am pozat frunzele calinilor :D
Calin normal si calin parfumat
Ca forma mie mi se pare ca seamana cu ce ai tu in poza, mi se par insa ca sunt un pic prea paroase ale tale :gandit: . Pe de alta parte asta nu inseamna ca nu este si al tau calin parfumat s-ar putea pur si simplu sa nu fie unul identic cu al meu :D

Intre timp am mai descoperit doua lalele :indragostit:
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, Roxana, asa mi s-a parut si mie, ca sunt mai paroase frunzele arbustului cumparat de mine!
 

bebe Iris

Active Member
:hug: Multumesc doamnelor!
:rofl: Da Eli, am fluturi rasariti, libelule si multe alte vietuitoare ;-)
:rofl: Roxana si barbatu-meu zice, cand mergem in vizita la gradina botanica, ca ar trebui sa le donez niste plantute. Eu le-as dona, dar nu stiu de ce am impresia ca nu-i intereseaza diversitatea :|
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine bujorii au lua-o razna, am doua tufe la care s-au colorat bobocii.... si nici macar nu sint arbustivi. Noroc ca e racoare ca altfel ar continua marsul spre inflorire.

Iata aici pe cel extra timpuriu:

 

bebe Iris

Active Member
gradinar1 a spus:
Ce frumos e in gradina ta, Bebelino! Am vazut si un boboc de bujor!
:hug: Multumesc mult!
Cred ca peste trei-patru zile infloresc bujorii, ca deja s-au deschis bine boboceii ;-)
Astazi au inflorit si primele flori la clematis montana Rubens, iar maine se deschide si prima floare de trandafir la M-me Isaac P. Am irisi inalti care sunt gata de inflorit si chiar un hemerocallis. Anul acesta Maramuresu-i fruntea! :rofl:
 

laural

Well-Known Member
V-am spus eu ca s-au amestecat anotimpurile...in aprilie bujori si trandafiri infloriti :clap: :clap: :clap:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
, iar maine se deschide si prima floare de trandafir la M-me Isaac P. Am irisi inalti care sunt gata de inflorit si chiar un hemerocallis. Anul acesta Maramuresu-i fruntea! :rofl:
Tu ne tragi in piept! Nu se poate! :hipnotizat: Mai, eu mananc floarea aia cand imi demonstrezi ca tu inainte de jumatatea lui aprilie ai Mme I. Pereire inflorit :rofl: Am si eu ririsi barbosi care au deja tija florala, dar pana la trandafiri infloriti...va mai curge ceva apa pe Somes :mrgreen:
 
Sus