Frunze sucite la trandafiri

miki70

Active Member
Am 2 trandafiri care au frunzele asa


Am rupt toate frunzele bolnave dar nu cred ca asta rezolva problema. M-am uitat si nu e nici o vietate ascunsa in ele. De ce sufera si cu ce tb sa-i tratez?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce ciudat...eu nu am vazut niciodata fenomenul asta...da' parca ar fi supte de seva...in poza 2 si pe frunzele nerasucite se vede pata...esti sigura ca nu-i atacat de nici o insecta?
 

miki70

Active Member
Nu era nici o insecta, in poza 2 pe frunzele sanatoase se vad picaturi de apa. Cei 2 trandafiri bolnavi sunt apropiati, sunt la distanta de 1.5m dar mai e unul la fel de apropiat care nu are nimic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
tot gugalesc sa gasesc ce ar putea fi, dar am dat doar de ceva informatie ca ar fi o boala virala...poate apare prin zona cineva care cunoaste fenomenul, poate Fabian si ne spune
 

miki70

Active Member
Sper sa nu fie ceva netratabil :nu-mi_place: Un trandafir este de dulceata iar celalalt este un teahibrid alb, superb (nu mai stiu cum ii spune).
 

haplea82

Member
stropeste-i cu ceva fungicid.probabil e o boala provocata de umezeala si frig.eu ii stropesc cu zeama bordeleza concentratie de 0,75%.trebuiesc stropiti de jos in sus,directionat jetul,pt ca fungicidul sa adere in special pe dosul frunzei
 

miki70

Active Member
haplea82 a spus:
stropeste-i cu ceva fungicid.probabil e o boala provocata de umezeala si frig.eu ii stropesc cu zeama bordeleza concentratie de 0,75%.trebuiesc stropiti de jos in sus,directionat jetul,pt ca fungicidul sa adere in special pe dosul frunzei
Multumesc! :rose: Banuiesc si eu ca e de la umezeala.
 

miki70

Active Member
Am fost la farmacia fitosanitara cu frunzele si mi-au spus ca sunt paienjeni mici, eu nu i-am vazut :( . Mi-au dat 2 sol care tb sa le amestec cu 10l apa(SEIZER 10 EC si SINORATOX 35 CE) Vreau sa stropesc toata gradina dar sta sa ploua si tb sa aman. Azi vazui o panza mica de paianjen la o clematita inflorita, oare e ok sa o stropesc si pe ea dc e inflorita?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Urmareste cine a facut panza, ca poate-i un paianjen de-ala inofensiv, n-are rost sa te-apuci sa stropesti tot, daca nu-i cazul. Eu sunt pentru folosirea substantelor astea doar cand e nevoie, gandeste-te ca omoara si ce nu trebuie
 

miki70

Active Member
claude a spus:
Urmareste cine a facut panza, ca poate-i un paianjen de-ala inofensiv, n-are rost sa te-apuci sa stropesti tot, daca nu-i cazul. Eu sunt pentru folosirea substantelor astea doar cand e nevoie, gandeste-te ca omoara si ce nu trebuie
Se pare ca sunt peste tot, am vazut trandafiri afectati si in gradina din fata blocului , deci nu doar in gradina mea. Trandafirii cu frunze lucioase nu sunt afectati, nici clematitele nu par sa fie afectate dar o panza era la una. A... am si 2 lantana care la fel sunt afectate, deci tb sa stropesc tot-tot sa fiu sigura ca am omorat vietatile.
 

haplea82

Member
m-ar mira sa fie vorba de paianjen,este si prea frig si prea umed pt a prolifera asa de puternic.apropo,paienjenii astia sint mici cit virful unui ac,daca nu mai mici,iar pinzele lor sint f ,f fine si pot fi vazute doar in cazul unei infestari f puternice .dar cum spuneam ,pt ca paianjenul rosu,etc sa prolifereze puternic este nevoie de multa caldura si seceta iar astea 2 conditii au cam lipsit in primavara asta.
 

miki70

Active Member
haplea82 a spus:
m-ar mira sa fie vorba de paianjen,este si prea frig si prea umed pt a prolifera asa de puternic.apropo,paienjenii astia sint mici cit virful unui ac,daca nu mai mici,iar pinzele lor sint f ,f fine si pot fi vazute doar in cazul unei infestari f puternice .dar cum spuneam ,pt ca paianjenul rosu,etc sa prolifereze puternic este nevoie de multa caldura si seceta iar astea 2 conditii au cam lipsit in primavara asta.
La mine nu a ploua f mult si pana sa vina valul acesta de frig am avut zile calduroase.
 

Blitz

Active Member
Eu am stropit cu un fungicid, dar nu am apucat sa fac "rapel". Am pe acelasi trandafiri parti perfect sanatoase si parti cu frunze mai "scofalcite". Si bineinteles au aparut iarasi paduchii :x :x :x

Ajunge folosirea unui fungicid? Din pacate nu am cum/cu ce sa fac poze momentan :oops:
 
Sus