Furnizori romani de orhidee

Camik

Active Member
Astazi am fost in hornbach Brasov.
Au foarte multe orhidee la reducere 80% si unele erau chiar sanatoase ,mai aveau si flori.
Erau vande sau asco(aveau florile mici) de mai multe culori ,in vaze la 150lei iar fara la 110lei.Dendrobium foarte deosebiti (la culoare) la 25 lei si la 40lei ,miltonii si zigopetalum verde cu picatele tot la 25lei.
Erau reduceri si la bonsai .Am vazut multe feluri de clematite.
Phalaenopsis mini la reducere de la 60lei la 12lei, in vaze cu gel.
 

IULIA

Active Member
Camik, ce culori erau vandele, sau ascocendele?
si adica dendro...ce culori deosebite erau?
 

Camik

Active Member
Iulia ,florile vandelor erau cam pe trecute iar unele le aveau uscate ,ce am vazut clar era un roz inchis cu picatele ,portocaliu ,rosu deschis.Cea rozalie avea floarea mai mare .Astea erau in vaze dar niste vaze mici ca niste pahare.Si vandele erau f. mici .Eu am una uriasa as putea spune, pe langa astea .Cele fara vaza erau atarnate si aveau florile uscate,pareau alburii.Astea aveau radacinile lungi dar f. uscate.
Un dendrobium phale la 25lei era mov cu striatii albe pe margine,verde cu grena dar nu cel obisnuit cu floare mica ,grena inchis ,unul alb cu mov cu floare f mare.Ultimii 3 erau la 40lei.Mi-a ramas gandul la cel mov,nu am mai vazut la nimeni o asa culoare.
Eu am luat doua miltonii la 25 lei .
 

puffy80

Member
E fff frumos si alt tau, Marie, dar al Iuliei are un colorit si un design mai deosebite......nu prea am vazut asa. Uffff, raman cu visatul.....
 

IULIA

Active Member
Sint culori diferite. Pot sa spun cu certitudine, pentru ca am ambele culori. Eu ii spun celui mentionat de Puffy, dendro cu ochii mov(in memoriam).
 

lucian69

Member
Buna,

Eu am fost in fiecare week end in Hornbachul din Brasov. E plin cu Dendrobium Nobile....Eu am luat cu 5 ron cu flori pe uscate alb/mov, si ultima Vanda la 80% reducere (25 ron), Zygo 5,50 ron, Brasia cu flori 25 ron.......trebuie sa mergi mai des sa gasesti orhidee frumoase la pret bun......si la Baumax se fac sortari la reduceri, in fiecare week end (50 %)....au Cambria mature si ffff frumoase. Eu astept o Paphio de 2 luni....si inca e 42 roni...Dar la Hornbach sunt ffff multe orhidee, Miltonia, Cambria, Zygo, Phale, Oncidium cu flori, Dendro Nobile si Dendro Phale cu flori.....Brasia cu 2 flori...si mai sunt multe sanatoase.....Vanda nu mai ept ca eu am luat-o pe ultima la reducere....acuma sunt in Austria de o saptamana, dar cand revin in tara direct acolo ma opresc....
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o intrebare "pentru cunoscatori". Am tot auzit ca floraria Tria's are catt, dar vad ca are multe magazine, stiti cam cand primesc ei catt si unde cel mai des, ca zilele astea am ceva timp liber si m-as duce sa verific, daca-mi spuneti unde e cel mai probabil sa fie. Drept multumire, cand ma intorc din peregrinare va si scriu pe forum ce am gasit ;-)
Sau daca doreste cineva ceva de la ei cu dedicatie, pot sa-i si iau maine-poimaine daca gasesc :)
 

LadyBug

Well-Known Member
lucian69 a spus:
Buna,

Eu am fost in fiecare week end in Hornbachul din Brasov. E plin cu Dendrobium Nobile....Eu am luat cu 5 ron cu flori pe uscate alb/mov, si ultima Vanda la 80% reducere (25 ron), Zygo 5,50 ron, Brasia cu flori 25 ron.......trebuie sa mergi mai des sa gasesti orhidee frumoase la pret bun......si la Baumax se fac sortari la reduceri, in fiecare week end (50 %)....au Cambria mature si ffff frumoase. Eu astept o Paphio de 2 luni....si inca e 42 roni...Dar la Hornbach sunt ffff multe orhidee, Miltonia, Cambria, Zygo, Phale, Oncidium cu flori, Dendro Nobile si Dendro Phale cu flori.....Brasia cu 2 flori...si mai sunt multe sanatoase.....Vanda nu mai ept ca eu am luat-o pe ultima la reducere....acuma sunt in Austria de o saptamana, dar cand revin in tara direct acolo ma opresc....
WOW! Pai daca stiam, dadeam si eu o fuga la Brasov ;-) Poate nici acum nu e tarziu, dar nu prea mai are cine sa ma duca...Vanda era interesanta, la 25 RON!!! Super-pret, felicitarile mele.
 

adite

Active Member
LadyBug a spus:
Am si eu o intrebare "pentru cunoscatori". Am tot auzit ca floraria Tria's are catt, dar vad ca are multe magazine, stiti cam cand primesc ei catt si unde cel mai des, ca zilele astea am ceva timp liber si m-as duce sa verific, daca-mi spuneti unde e cel mai probabil sa fie. Drept multumire, cand ma intorc din peregrinare va si scriu pe forum ce am gasit ;-)
Sau daca doreste cineva ceva de la ei cu dedicatie, pot sa-i si iau maine-poimaine daca gasesc :)
Scrie-le un email sau telefoneaza la un magazin. Eu am trimis email prin iarna si mi-a raspuns un domn, foarte repede.
 
LadyBug a spus:
Am si eu o intrebare "pentru cunoscatori". Am tot auzit ca floraria Tria's are catt, dar
Aduc foarte rar. Eu am vorbit cu ei si pe mail si la telefon. Nu stiu ce orhidee vor sosi intr-un transport viitor. Pe site, rubrica importuri nu este actualizata. Mai mult, am telefonat la toate florariile lor din zona nordica si centrala a capitalei si nu aveau nimic.
La sugestia lui Gradinar1, am ajuns la Leroy Merlin. Aici aduc mai des, chiar saptamanal. Ca idee, au avut si sambata si acum 2 saptamani. Regret enorm ca nu mi-am cumparat una care avea floarea de 15-16cm (alba cu limba rosie).
Daca vrei, te anunt cand mai vad. Ma duc la acest magazin special dupa ele.
 

lucian69

Member
Multumesc mult mukiduzza.
De cand tot pandeam eu aceste preturi...Si tot ce e frumos, ma refer la orhidee in special, sunt neglijate si atunci cand cad florile sau palesc, le pune la reduceri 50% sau 80%. Dupa vanda am asteptat cca 3 saptamani. Celalalte vanda sunt si ele cu florile pe trecute si vor fi scoase in curand la reducere (mov, galben, portocaliu). Tot acolo am luat si acel Dendro Phale cu flori verzi. Daca ma credeti, nu mai am curajul sa intru in "zone crepusculare" cu orhidee pt ca mereu se lipeste cate 1-2 orhidee. Nu mai am loc...Cineva mi-a spus ca m-am "virusat" rau :cool: :) , dar ce sa fac? :nu stiu: . LadyBug, daca o sa vii pe la BV si vrei sa vizitezi Hornbach, te pot duce eu daca nu te deranjeaza.
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc mult, lucian :hug:
Am zis ca nu mai aveam mijloc de transport pt ca acum 9 zile am avut un mic accident, absolut nimic grav pt noi, doar ca s-a busit spatele masinii. Adica i s-au tocit rau cauciucurile din fata de la frana brusca si e lovita pe spate, insa incepem recuperarea ei: azi i-am luat cauciucuri noi si vom rezolva si restul in curand, poate apuc reducerile noi de Vanda :) Desi nu mai am loc unde sa tin atatea plante, tot nu ma potolesc! Ma intreb daca si in Bucuresti or avea asemenea reduceri :idea:
 

puffy80

Member
lucian69 a spus:
Celalalte vanda sunt si ele cu florile pe trecute si vor fi scoase in curand la reducere (mov, galben, portocaliu)
M-ar interesa si pe mine niste Vande la preturi asa de rezonabile, daca ma poti ajuta cumva....
 

puffy80

Member
LadyBug a spus:
Am tot auzit ca floraria Tria's are catt
Asta-iarna ma virusasem rau cu Catt, cautam in disperare peste tot, si cum auzisem si eu ca la Tria's aduc, am luat legatura cu ei, ca sa merg la sigur. Eu am sunat la sediul central, adica la serele din Pipera si un domn f amabil mi-a spus cand asteapta urmatorul import, ca nu mai aveau in magazine, iar la sere erau doar din cele fara flori la 9 lei. Nu am reusit sa ajung in ziua respectiva (ideea e ca a doua zi sau chiar in aceiasi zi dupa ce soseste importul ei impart plantele florarariilor lor si nu le mai gasesti la sere), dar m-am oprit in alta zi la floraria lor din Mega Image Pipera (care e chiar langa sere) si am luat o Lc rosie cu florile aproape trecute pt care am cerut reducere si am luat-o la 9 lei in loc de 29. Este cea care face acel keiki ciudat. Catt lor sunt in ghivece mari, de 12 cm, si cea pe care am luat-o eu avea niste radacini super sanatoase.

Eu zic sa vb direct la sediul central pt ca ei stiu cel mai bine ce si cum.

Bafta multa si sa ne anunti daca vezi ceva frumos!
 

lucian69

Member
Banuiesc ca aceste reduceri sunt in toata tara,dar eu tot pandesc aceste reduceri....puffy80, cand revin in tara ma duc la Hornbach si i-ti cumpar o vanda sau doua, daca mai gasesc si le aduc la Bucuresti daca vrei. Mai aveau acele vanda fara reducere. Cred ca in doua saptamani o sa le puna la reducere (50% sau 80%). Asta spun pt ca le neglijeaza pana se distrug, apoi le scot la reducere. Cele bolnave pe care le-am cumparat acolo, si-au revenit la mine in scurt timp. Oncidiumul cu probleme deja face pui si pseudoblbii nu mai sunt asa ridati. :cool: Am vazut multe orhidee (in afara de vanda) si la IKEA, dar preturile sunt cam la fel si la cele trecute sau bolnave. O "pila" buna ar prinde bine acolo. ;-)
 
Sus