gandacei mici albi

happy

Well-Known Member
Pamantul de la abutilon este infestat cu niste gandacei mici albi.I-am stropit cu insecticid,am facut in casa insecticid din 200 ml apa 3 ligurite de spirt,3 picaturi detergent de bucatarie,degeaba,sar cand ii stropesc ,Planta nu pare afectata dar pe viitor nu se stie! :nu stiu:
 

sicora fabian

Active Member
Vezi poate omori planta cu detergentul la radacina!
Sunt nematocide care se pot folosi, ori insecticide granulate, cauta la fitofarmacie.
Intr-adevar, sunt "dizgratiosi"!
 

Fleur

Active Member
Daca lasi pamantul sa se usuce intre udari vor disparea singuri. Apar de la umezeala permanenta si in afara ca sunt dizgratiosi nu produc bagube.
 

happy

Well-Known Member
Am reusit sa-i omor cu Talstar o fiola la 6l de apa.Vad ca au disparut,o sa mai repet este 1 saptamana dupa Pasti.Informatia o am tot de pe forum ,mai spunea si de Confidor dar nu am dat cu el> :D
 

popescu gp

Well-Known Member
purecii de pamnt

Cele doua preperate sunt singurele solutii si din infestatie masiva se diastrug plantele;eu am gasit aceste lighioane intr-un sac de compost de la Metro si l-am dus inapoi dupa ce am folosit la violete putim pamnt pana am observat-l-au luat inapoi si l-au returnat la producator.Acele violete mi le-a distrus Si diazinonul este cel mai indicat in acest caz
 
Sus