Gardenia jasminoides Kleim's Hardy

fixpix

Active Member
Ce bai are?
Cumparata in toamna, cam prin nov?
E in ghiveci maricel de plastic.
Amplasata pe balcon, spre nord, inchis, racoare dar nu chiar ingheata.
Inca de la cumparare arata un pic uscata - da era la reducere.
Am vazut ca ies radacinute prin gaurile din fundul ghiveciului.

CE SA FAC???

Poate nu-i mai place in ghiveciul lui? Substratul?
Udare cam o data la sapt - doua sapt.
Nu se usuca solul repede ca e frig.



 

anette_b

Member
unde ai gasit , ca si eu caut de ceva timp ?
e hardy , ar trebui sa reziste in balcon racoros. cred ca nu prea ii place solul.
 

lelia

Well-Known Member
Eu cred ca solul retine prea multa apa ,s-ar putea sa o uzi prea des ,poti s-o scoti din ghiveci si sa verifici cum sunt radacinile ,cat de bun e solul ,apoi hotarasti ce vei face .Poti s-o transplantezi fara grija ,intr-un ghiveci putin mai mare si sol acid (dar asta sigur stii ).
Bibileste-o putin ,e superba si-i pacat s-o pierzi .Bafta !
 

fixpix

Active Member
Mda... Sol acid. D-asta gasesc sper prin brico, obi.
Problema e.... as vrea cum da primavara sa o plantez IN GRADINA!
Mai fac d-astea...
Si ser ca e Hardy nu numai cu numele...
N-ar avea rost sa o plantez acuma ca peste o luna, doua sa o trans-plantez.
 

lelia

Well-Known Member
Chiar daca n-o transplantezi,poti verifica radacinile si o pui la loc ,taie crengutele uscate,uda mai rar ,ea se odihneste si nu are nevoie de apa ,sper sa fie hardy si sa-si arate frumusete ,ador gardeniile ! :visator:
 

fixpix

Active Member
Bune sfaturi. Azi o tund, o scot nitzel din ghiveci sa vad ce si cum. SI ... apa mai rar.
Mda... eu sper sa fie hardy.
Daca nu e... mare o sa fie paguba :cry:
Dar eu pentru asta am luat-o... sa o pun in gradina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Calin, daca e ce zice eticheta, adica Kleim, atunci e hardy pana la -17 grade :wink: Adica asa zice lumea, ca eu n-o am :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
Pai cam aia ar trebui sa fie.
Ma pot risca sa o plantez acuma? E destul de "calda" vremea pe la noi...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu zic sa mai astepti...din moment ce e suferinda, nu stiu daca o sa-i placa sa o dai afara acum, e totusi iarna, sunt diferente de temperatura zi-noapte si poate mai da si-un inghet mai zdravan si ramai fara ea :roll:
Mai bine schimba pamantul si ghiveciul daca e cazul si tine-o intr-un loc tnu foarte cald, sa se refaca
 

rmarina

New Member
Am cautat cateva informatii despre cultura cameliei ( nu am avut camelii pana acum) si am aflat ca este mai putin rezistenta la frig atunci cand este in ghiveci. In articolul respectiv se recomanda invelirea ghiveciului cu folie cu bule. Transplantarea ar trebui facuta dupa trecerea pericolului de inghet la sol.
 

fixpix

Active Member
Daaa... in ghiveci oricum nu aveam de gand sa o las afara.
O sa astept cam pana pe la inceput de martie si apoi o mut in gradina.
 

anette_b

Member
la multe-plante nu mai au gardenie . cel putin nu apare nicaieri pe site. pana vor aduce cred ca imi cumpar o gardenie altoita. am cumparat sambac de la cineva care vinde si gardenii altoite.
 
Sus