Gaultheria procumbens

AMNERIS_02

Member
Nu stiu daca este deja deschisa discutia despre Gaultheria procumbens. mie imi place insa am omorat deja una. de curand am achizitionat o plantuta noua si nu vreau sa urmeze calea celeilalte. deci orice sfat in privinta cresterii ei este binevenit .
 

ghia_don

Active Member
Este un arbust care prefera un sol umed cu un drenaj bun si va fi asezat intr-un loc umbrit sau partial umbrit. Are nevoie de sol cu ph acid . Rezista iarna in gradina.
Frunzele si florile sint usor parfumate, nu are nevoie de polenizator ca sa fructifice. Fructele sint rosii , se coc in decembrie-februarie si sint comestibile. Contin o cantitate mare de salicilati. Se pot consuma proaspete sau sub forma de gem. Frunzele se folosesc la ceai si ca si condiment. Are multiple intrebuintari medicinale.
 

AMNERIS_02

Member
Multumesc pentru raspuns. Sper sa ii mearga bine dupa ce ii voi asigura conditiile necesare. Doecamdata l-am tinut in ghiveci si chiar la soare. Nu am stiut ca are atatea intrebuintari.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am cumparat una anul trecut si in toamna am plantat-o in gradina . A trecut iarna cu bine, acum am vazut ca incepe sa infloreasca. Si mi-e imi e tare draga planta asta, desi nu e pretentioasa deloc. eu o am intr-un loc semiumbrit si o ud abundent cand e seceta
 

taia

Active Member
Am descoperit aceasta plantuta ieri,si am cumparat doua bucati.Ma bate gandul sa le plantez in jardinierele cu aranjamente pentru iarna.Oare vor rezista la frig ? Am citit ca plantate in gradina rezista si la - 25 grade.
 
Sus