Gazoneria, nu v-o recomand!

doina2009

Member
A mai comandat cineva de la acest furnizor.
Daca da, vreau parari despre ei
, daca nu, nu vi-l recomand.

Eu am luat plante de la ei in aceasta vara, urmatoarele:
-Hibiscus syriacus Ardens
-Hibiscus syriacus Hamabo
-Hibiscus syriacus 'Puniceus plenus'
-Kerria japonica Picta

I-am rugat sa ma anunte cat costa transportul prin curier, dar nu s-a intamplat asa ceva!

Curierul ma costat 170lei........

In legatura cu plantele nu a venit ce am comandat, (v-am atasat pozele):
http://doina.sunphoto.ro/Hibiscus_Syriacus/42473744
http://doina.sunphoto.ro/Hibiscus_Syriacus/42473765
- doi hibiscus sunt la fel cu floare alba si unul cu floare ordinara, care se gaseste pe toate drumurile.
- Kerria japonica Picta , nu e acelasi lucru cu Kerria japonica pleniflora sosita

Am incercat sa i-au legatura cu ei, nici nu au binevoit sa imi raspunda.
 

marirogo

Active Member
170 lei curierul????, dar de unde le-au adus, de la Luna?
Iar despre plante, nu mai vorbesc...inselatorie !
 

doina2009

Member
marirogo a spus:
170 lei curierul????, dar de unde le-au adus, de la Luna?
Iar despre plante, nu mai vorbesc...inselatorie !
Din Timisoara.
Au fost plantele mari si cu ghivece si pamant si cred ca s-a calculat greutatea volumetrica, nu la kilograme, asa fac de obicei serviciile de curierat. Primeaza grautatea mai mare...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: inseamna ca trebuie sa semnalam si sa facem antireclama :evil:
Este de mirare ca nu au scris nici o adresa....NIMIC,NIMIC.....Ok.Bine ca stim si nu trebuie de luat in calcul.
"The Fairy" galben o fi vreun th. galbejit,mai stii? :x
 

fixpix

Active Member
Ooof Doina, naspa rau!
Eu 1 stiu din start sa nu am incredere in "costuri transport in functie de greutate" ca... stiu cum e!
Nu stiu ce firma e, cu preturile astea in EUR, si poze luate de pe net...
Dar... recunosc, au multe plante pe care mi le-as dori in gradinutza!
:|
 

carla

Active Member
Eu am avut o experienta foarte neplacuta cu cei de la gazoneria. Am trimis o comanda prin februarie pentru niste clematite si arbusti, mi-au raspuns dupa 2 luni ca au primit-o :( Apoi iar tacere ... Eu intre timp daca am vazut cat sunt de seriosi m-am apucat si am cumparat clematite din Hornbach si pe unde am mai gasit. Prin iunie mi-au scriu din nou ca se duc sa aduca plantele din comanda. Le-am zis ca am facut rost de unele si ca mai vreau de la ei doar 2 viburnum, carlesii si plicatum Cascade, si 2 clematite batute
In cele din urma am primit plantele in IULIE :x, clematite nu au mai gasit ce am vrut eu si s-au oferit sa-mi dea alte soiuri dar am refuzat. Iar viburnum Cascade s-a dovedit a fi pana la urma Lanarth (si nu la 4 euro cat era pe site ci la 20 de euro). Dupa care am stat toata vara de am udat la viburnum, cel plicatum nu stiu daca s-a prins cu tot udatul meu, si-a pierdut repede aproape toate frunzele. O sa vad la primavara daca mai da ceva din el.
 
Sus