ghimbir

Aura

Member
Asta -seara am cumparat o radacinuta de ghimbir...pt experimeriment. O voi pune in pamant si poate, poate...o rasari ceva...am vazut pe net ca face niste floricele f. frumoase..si numai ideea sa am eu plantute rare...ma bucura tare mult...
a mai incercat cineva?
Aura
 

sicamin

Member
Am pus si eu de vreo saptamana ghimbir intr-un ghiveci mai mare si peste cateva zile il voi scoate afara. Este prima data cand pun ,asa ca voi vedea ce va iesi ,pana in toamna ,cand ar trebui sa culeg recolta :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am incercat de vreo tri ori dar nu am ajuns la stadiul de floricele.A rasarit,a crescut maaaaaaaaaaare si ......atit.
Poate voi sa aveti mai mult noroc.
 

anyny

Member
Aura a spus:
Asta -seara am cumparat o radacinuta de ghimbir...pt experimeriment. O voi pune in pamant si poate, poate...o rasari ceva...am vazut pe net ca face niste floricele f. frumoase..si numai ideea sa am eu plantute rare...ma bucura tare mult...
a mai incercat cineva?
Aura
aura cum ai facut mai exact? radacina aia care se gaseste in magazin l-ai pus direct in pamant?cat de adanc?si cum il uzi?il tii in minisera?
 

Floria

Active Member
Eu l-am pus cu ani in urma jumatate in pamant si jumatate afara. Partea din pamant a facut radacini si in partea de deasupra au dat mugurasii. A murit de neudat, am uitat de el.
 

Aura

Member
Asa am facut si eu Anyny. si Floria. L-am pus jumate in pamant...si acum astept...
am cumparat din Cora. Era parca 17, 00 Ron kg...eu am dat 1. 50 Ron pe o bucatica mica... :D
Aura
 

anyny

Member
Aura a spus:
Asa am facut si eu Anyny. si Floria. L-am pus jumate in pamant...si acum astept...
am cumparat din Cora. Era parca 17, 00 Ron kg...eu am dat 1. 50 Ron pe o bucatica mica... :D
Aura
Mersi pt raspuns Floria si Aura :hug:
sa ma ti-i la curent daca apar mugurasi...iti tin pumnii :rugaciune:
de udat o data pe saptamana? o sa merg sa-mi cumpar si eu :)
 

Aura

Member
Multumesc :D
stii cum am facut eu? l-am tinut langa calorifer si l-am acoperit cu folie. Acum mugurasul s-a facut mai mare.
Aura
 
Sus