Gladiole

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase gladiolele lui Horea! De cautat!

Miki, da, acidanthera sunt tot un fel de gladiole, li se mai spune gladiole stelate
 

veretregn

Active Member
miki70 a spus:
Multumesc pt raspuns, o sa o caut , sper sa o gasesc.


Stie cineva dc acidanthera sunt tot gladiole? Azi am plantat 10 bulbisori, nu am mai avut niciodata.
Acindanthera = Gladiolus murilae.
 

miki70

Active Member
Multumesc pt raspunsuri.
Pe acidanthera cred ca le-am pus prea dese, 10 bulbisori intr-o tavita de 18 cm diametru, sa le scot? :nu-mi_place:
 

veretregn

Active Member
miki70 a spus:
Multumesc pt raspunsuri.
Pe acidanthera cred ca le-am pus prea dese, 10 bulbisori intr-o tavita de 18 cm diametru, sa le scot? :nu-mi_place:
Deși nu cresc la fel de înalte precum Gladiolele hibrid "obișnuite" au nevoie de spațiu. 10 x 10 cm , 10 cm adâncime nu este un lux. Arată foarte bine în grupuri și au tendința de a se diviza ușor, în condițiile în care beneficiază de un sol bogat și care reține apa (nu foarte ud). Înflorirea are loc mai târziu decât la gladiole și sunt mai sensibile la îngheț decât gladiolele.
 

miki70

Active Member
Deci e clar, tb sa le scot si sa le pun mai rare. :( 5 la un cosulet de 18cm diam cred ca e ok.
 

fixpix

Active Member
Eu am avut vreo 3-4 cormi de Gladiolus communis subsp. byzantinus ca a lui Horea dar in primul an a inflorit olecutza, apoi anul trecut asa vreo plantuta mica, fara flori si acum vad ca mai am un fir.
Ori seceta de azi-vara ori frigul iernii le-a venit de hac?
 

anknic

Active Member
mie anul trecut gladiolele stelate mi-au facut o ditai tufa de frunze, dar nicio floare. cand am scos bulbii asta toamna din pamant pareau ok, acum primavara unii pareau cam deshidratati, sa vedem daca fac iar doar tufa de frunze...daca or mai iesi :)
 

miki70

Active Member
Nu ma speriati, tufa de frunze??? Niste kk de vaca le-o place ? :) Am granule de balegar de vaca, o sa le pun dupa ce rasar.
 

geodezia

Well-Known Member
Ioi inj inima Craiovei vezi ca eu sunt de soi din Bucovat maritata pe ici pe la gorj am facut liceul si facultatea in craiova
pune peletele in apa si lasa sa se macereze
 

geodezia

Well-Known Member
Ioi in inima Craiovei vezi ca eu sunt de soi din Bucovat maritata pe ici pe la gorj am facut liceul si facultatea in craiova
pune peletele in apa si lasa sa se macereze
 

miki70

Active Member
Crezi ca nu a fost macerata inainte de a o face granule?

Cand eram mica mergeam cu parintii la iarba verde in padurea Bucovatului, ce amintiri frumoase am de atunci! :D Foarte frumoasa zona.
 

geodezia

Well-Known Member
pai nu pui cu totu apa lasi sa se decanteze ca la gainatu de gaina si pui doar apa aia de rezulta .. cind o pui mai mesteci in ea .. sa nu iti arda florile ..
 

miki70

Active Member
geodezia a spus:
pai nu pui cu totu apa lasi sa se decanteze ca la gainatu de gaina si pui doar apa aia de rezulta .. cind o pui mai mesteci in ea .. sa nu iti arda florile ..
Geo vezi ca vorbesti cu o oraseanca, nu stiu care e tb cu gainatul, incerc sa invat :rofl:
Pt ca vad ca te pricepi la gainatz am o intrebarica. Acum 2 luni am adunat cateva gramezi bune de gainatz de gugustiuc care se adunasera sub tei, le-am pus cu apa intr-un PET de bidon taiat . Mai pot sa-l folosesc dc e de atata timp la macerat? Intr-un timp facuse bule la suprafata, acum e verde apa :) Pot sa-l mai folosesc? Il mai diluez?
 

geodezia

Well-Known Member
vezi ca asta de porumbei gugustiuc au ceva plumb parca in el ca stiu ca atunci cind se aseaza porumbei pe tabla de aluminiu si se gainateaza face gauri in ea ..in rest de-abia acum este macerata cu adevarat .. cind pui apa aia o meteci si cam dublezi cantitatea de apa in care pui apa macerata dupa care torni la radacina legume plante etc dar sa nu pui char linga tulpina cam la 10 cm departare daca - i vasu mic diluezi maceratu mai mult
la ledume se observa si dupa 1 saptamina cum s einverzesc si cresc puternic .. la fel si al flori va fi o deiferenta f mare dar atit ai grija cu concentratia ..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki, doza uzuala pentru maceratul de gainat de pasare e 1:10, deci o parte macerat + 9 parti apa :D

La rasaduri injumatatesti cantitatea
 
Sus