Gloxinia,partea a 2-a

adite

Active Member
Si eu am doi bulbi cu plantute de doi-trei cm, dar au boboci. :eek: Nu cred ca vor inflori, dar poate fac un efort sa mai creasca.
O gloxinie care trebuia sa fie Hollywood, varianta mov inchis, cu petale ondulate a inflorit cu totul altfel. Este alt hibrid?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Au mai inflorit doua gloxinii cu flori simple, una pentru prima oara fiind obtinuta din frunza

alta mai batranica
 

sini

Well-Known Member
Felicitari,Adite pentru frumoasa! Se intampla sa faca uneori si flori mai deschise la culoare.
E tare frumoasa ,Cornelia! Merita iertata pentru ca a facut doar o floare.
Kaiser Wilhelm si Friedrich sunt printre cele mai rezistente gloxinii.Sa-ti traiasca frumusetile,Adina-Ioana!
 

adite

Active Member
Va multumesc! :hug: Si gloxiniile voastre sunt minunate! :clap: Cornelia, gloxinia prezentata are nume?
Asa-zisa gloxi Hollywood s-a mai deschis la culoare.
Tot la capitolul surprize, de data aceasta placute, o gloxinie care trebuia sa faca flori duble, a iesit simpla, dar o prefer asa. Are o singura floare, dar este cea mai mare pe care am vazut-o la gloxiniile mele.
 

tugatita

Member
Frumos mai zambesc gloxiniile voastre ,felicitari ! Am un ingrasamant universal GEO-VITAL ABONO (SPANIA ) LICHID,ORGANIC 500 ml ,dar totusi nu spune cat lichid sa amestect in apa ,pentru ca nu am cumparat niciodata apelez la ajutorul vostru Multumesc !Cat mai multe poze si zambete :rose:
 
Sus