Gossypium herbaceum -Bumbac

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Multumesc Sicamin.
o sa mai adaug pamant si o sa le si repic la un oment dat.
acum ce sa zic e doar un experiment nu ma gandesc chiar sa culeg bumbac si sa-mi fac haine.
as vrea ca macar o floricica sa faca in vara.
nu stiu ce sa zic legat de planta ca poate ca exista mai multe soiuri de bumbac.Pe plic zicea ca ar fi ceva soi de camera.
dar mai vedem...
Multumesc tare de sfaturi!
:)

Nu te increde total in ceea ce scrie pe plic, ca uneori scriu tampenii! Dupa parerea mea au scris ca e de camera pentru ca nu rezista la temperaturile de iarna de la noi.
Atasez un link, ca sa citesti cate ceva despre bumbacelul tau!

http://coolexotics.com/plant-490-gossyp ... aceum.html
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Claude!
Cam asta citisem si eu despre el dar ma intreb cat rezista in casa?
adica ma intrebam daca la iarna va mai fi piciorus de bumbacel pe aici...
cred ca nu...
dar ar fi interesant sa il vad mare si inflorit macar numai pentru a-mi putea face de una singura o tija din aceea ornamentala ca si cea pe care am cumparat-o.

Mai vedem...
 

Edelweiss

Active Member
Infloreste destul de repede...o sa iti creasca drept planta anuala ca multe alte flori din zone calde. :D
Pui seminte an de an.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Multumesc Claude!
Cam asta citisem si eu despre el dar ma intreb cat rezista in casa?
adica ma intrebam daca la iarna va mai fi piciorus de bumbacel pe aici...
cred ca nu...
dar ar fi interesant sa il vad mare si inflorit macar numai pentru a-mi putea face de una singura o tija din aceea ornamentala ca si cea pe care am cumparat-o.

Mai vedem...

Iti dai seama ca dupa o tija de-aia salivez si eu, nu? Ca mi s-a lipit de ochi intr-o florarie! :) :) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu e rau ....

oare in primavara nu o pot planta in gradina ca doar acolo ar trebui sa-i placa cel mai mult...
:? :? :? :? :? :? :?
 

sicamin

Member
Eu am vazut doar in gradina si sant sigura ca o sa-i placa in gradina mai mult decat in ghiveci.Dupa ce mai cresc ,le repici in paharute cate un fir,iar in gradina le pui dupa 15 aprilie cand nu mai e pericol de inghet ca le place mult caldura.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dau , dau cum sa nu?
numai sa va adunati si sa imi spuneti cate sunteti care vreti ca sa stiu pe mai departe cum procedez cu ele.
:D :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va pup fetelor dar inca nu imi multumiti.
sper sa ii fac pe toti cat de cat maricei si pe urma sa ajunga cu bine la voi iar in final felicitarile si masa... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Deci pana acum la 5 bumbacei trebuie sa le mearga de minune ca sunt asteptati.

:) :) :)
Da plicul si felicitarile pe urma...
 

presco

Active Member
Multumesc! Deci sa inteleg ca am primit bon si sa stau cuminte la rand si sa le tin pumnii sa creasca :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da Presco ai primit un bon de casa si trebuie sa stai cuminte acum pana mai cresc olecuta si pana mai scad un picut zapezile de afara.
Ca pe urma pleaca bumbacelul catre voi!
:wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
E paradoxal cum samanta e asa de neagranin comparatie cu albul imaculat al pufului,
de aceea as vrea si eu macar o samancioara.
 
Sus