Gradina mea- Adrianam

adrianam

Well-Known Member
Incerc sa fac si eu o mica prezentare a gradinii mele.
Am inceput in 2009 sa plantez- thuile, trandafirii Mainaufeuer, Laguna, Golden Gate, Ilse Khrone si cei mai multi dintre arbusti. Voiam un loc cu multa verdeata si care sa aiba nevoie de cat mai putina apa si de cat mai putina ingrijire.
,

Dorindu-mi mult trandafiri, am inceput sa cumpar si sa plantez, de-a lungul gardurilor, pentru ca in mijloc sa am loc pentru pomi fructiferi. De aceea, este mai mult o colectie de plante, decat o gradina amenajata.
Incerc acum sa umplu spatiile dintre trandafiri cu diferite perene, ar mai am mult de munca, iar buruienile nu ma menajeaza deloc!
Nu am facut un plan de amenajare, penrtu ca de la bun inceput sotul mi-a spus ca este posibil sa vindem terenul. In timp m-a legat de el, nu stiu daca as putea sa-l vand, desi este greu de lucrat si de intretinut, ca sa arate cat de cat ingrijit.
Nici nu se compara cu gradinile voastre, dar am si eu locul meu unde pot sa ma destind si sa fac miscare dupa orele de servici.

Pun cateva poze mai reprezentative de anul acesta:

Martie:
, , ,

, , ,


APRILIE

, , , ,


, , ,


MAI

Laguna si Golden Gate, Iceberg, Veilchenblau
, ,

St.Switchun, Acoperitor necunoscut
, , ,


Mary Rose, Easy Does It Christopher Marlowe si Charlotte, Pat Austin si Teasing Georgia
, , ,


Rhapsody in Blue, Rose de Resht, Crocus Rose, Tess D”Urberville
, , , ,


Pat Austin, Gloire de Dijon, Golde Showers, Rhapsody in Blue
, , ,


ClematisDrRupell, St Swithun, Clematis Viviane Pennell, Weigela
, , ,


Irisi necunoscuti
, , ,


Weigela Gloire de Dijon, Iris Rosette Wine, Iris necunoscut
, , ,


Iris Ghost Train, irisi necunoscuti
, , ,


Iris necunoscut Cl. Gladys Pichard si posibil Hagley Hybrid, Liliac palibin, Clematis Lemon Dream
, , ,


Iris necunoscut Clematis Kaiser, Clematis Asao
, , , ,


Clematis Lemon Dream, Teahybrid necunoscut
,
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adriana ,ai o gradina superba si de la an la an va fi si mai frumoasa ,se vede ca ai muncit mult ! felicitari :D
 

MASCHA

Active Member
Adriana ,la cate flori ai plantat nu cred ca vei mai renunta la gradina,iar peste 10-15 ani gradina ta va fi in plin oras ,ai si cabanuta,poate te vei muta la gradina ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Mare gradina dar ai reusit s-o imbraci frumos. Ai loc sa te desfasori si plantele sa cresca in voie :D
E foarte frumos, multa munca dar merita. Felicitari!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Teren mare,munca multa dar satisfactia pe masura.Felicitari Adriana si acum cred ca nici nu se mai pune problema unei vanzari :)
 

lelia

Well-Known Member
Adriana ,imi place foarte mult gradina ta ! imi place ca e mare ,ai strans in ea crema plantelor si arbustilor ,are aspect natural ,ca si cand plantele ar fi crescut spontan :visator: e minunata !!!
Sanatate ,putere de munca si sa te bucuri de frumusetea ei !
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc pentru aprecieri! :oops:
Fara voi nu as fi reusit sa fac nimic! :D :hug:
Mi-au fost de folos multe sfaturi de aici de pe forum iar pozele din gradinile voastre au fost un indemn sa continui.
Sa ne dea Dumnezeu sanatate sa ne bucuram de ce am realizat! :D
 
Ultima editare:

Roxana Peled

Active Member
E super frumoasa gradina ta, nici nu-i trebuie design! :D
Ai niste tufe si niste trandafiri o nebunie!!! Cum sa vinzi asa ceva? :eek: E ca si cum ti-ai vinde sufletul ... literalmente!
 

cristinaf

Well-Known Member
Foarte frumoasa, Adriana, gradina ta, si foarte mare din cate vad, asa ca iti doresc multa forta de munca!:clap:
Ca eu recunosc ca am un petec de gradina, si constat ca am inceput sa obosesc... incepe sa mi se para ca am prea multe plante.:rolleyes:

Aduc si puiutul de la tine, sa vada de unde a plecat.:D:*

 

sarselia

Active Member
Moderator
Superba gradina!Tine-o tot asa!
Iar florile pe are le-ai adunat chiar sunt dintre cele mai frumoase.
 

geodezia

Well-Known Member
acum iti gasii gradina frumoasa foc ai adunat si tu precum furnicuta
ai acolo spatiu ...sa fii sanatoasa si sa o faci cum iti place
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu e asa de simplu, Nicola, daca nu locuieste acolo...eu am terenul in oras, relativ aproape si tot mi-e greu sa merg acolo de cate ori e nevoie ca sa le ud (mai ales vara), nu mai vorbesc de admirat, ma pomenesc ca pana sa ma dezmeticesc eu, deja florile s-au trecut. Deci e foarte dificil sa ai o gradina departe, plus ca nu te poti bucura de flori.
 

Nicola

Member
Stiu ca e greu... Dar a strans atatea plantute minunate:) pana la urma e o investitie( afectiva, fizica, financiara). Daca il va vinde, ma gandesc ca nu s multi cumparatori care vor aprecia.. Asta i trist. In orice caz , gradina este frumoasa!
 

geodezia

Well-Known Member
sigur nu apreciaza
eu mor cind ii aud e niste buruieni
dar cita munca nu vorbesc de bani ca si aia sunt destui
dar renunti la multe sa ai florile alea si vine unu care nici nu se uita la florile tale
cum sa vinda trebuie sa ridice casa noua si sa se mute acolo la aer curat frumos
 

adrianam

Well-Known Member
Ceea ce ma temeam ca se va intampla, s-a intamplat! :(
Ia uitati ce a aterizat in gradina mea!
,

Asta este unul din motivele pentru care nu ne vom face casa acolo!
Duminica s-a intamplat accidentul. Bine a fost ca nu au fost victime, doar masini distruse!
De plantele mele, nu mai vorbesc ca nu se mai uita nimeni la ele! Si se pare ca nici despagubiri nu prea avem sanse sa primim.
Plantele sper totusi sa se refaca.
Cel mai frica imi este pentru un liliac Senzation, care a fost exact sub masina.
Si dupa ce au tras masina, au tras si remorca tot peste el!
 

LadyBug

Well-Known Member
Of, ce ghinion, iti trebuie un gard de otel, sa te baricadezi, numai ca in acest caz o pateau oamenii din masina cand se loveau de gardul tau, asa ca mai bine ca n-ai avut gard solid.
Mare pacat de plante, dar va spun din proprie experienta, e o pierdere incredibila de bani si timp sa ai case (in special daca mai sunt si vechi) si terenuri imprastiate, mai bine iei un teren mai mic dar pe care sa poti sa te si muti, sa-ti faci casa si sa stai acolo, altfel te vei pomeni ca vin altii si stau in casa ta cu forta, nu mai vorbesc de hotii de plante si altele. Iar casele trebuie intretinute si te costa foarte mult. Plus benzina sa te duci in vizita... Iar ca sa ai casa departe de serviciu, e ceva de neimaginat, sa stai in fiecare dimieata sa faci zeci de km, brrr...
 

adrianam

Well-Known Member
Si acum sa pun si cateva poze cu plantutele inflorite saptamana asta>
, , ,


, , ,


, , , ,




Magnolia asta este foarte parfumata- miroase a lamaita mi se pare mie!
 
Sus