Gradina mea - Roxana Peled

Roxana Peled

Active Member
Deoarece ma gadesc ca si gradinile noastre sunt la fel de importante ca si florile pe care le ingrijim in ele si mi-as dori sa am un loc in care sa pot posta tot ce mi-a inflorit la un moment dat in gradina fara sa tin cont de categorii si topicuri, am hotarat sa deschid acest topic cu speranta ca si altii/altele imi vor urma. Multi/multe dintre noi avem albume prin alte parti la care facem adeseori trimitere aici pe forum. Ma gandesc ca ar fi mult mai frumos daca am avea fiecare cate un topic cu gradina noastra, un topic in care sa punem toate florile care ne infloresc in gradini la gramada si nu pe categorii, in care sa punem poze de ansamblu cu gradinile noastre, unde am putea vedea cum evolueaza ele in ani si ne-am putea bucura si de designuri de gradina si combinatii reusite de flori.

Si pentru ca nu-mi doresc sa ma repet prea mult voi posta doar ultimele poze facute cu florile din iunie :D

...................................................................Hemerocallisi ................................................................ Hydrangea macrophylla .


.......... Iaz .................... Rocarie ..................... Jardiniera ................ Margarete ............... Cubana


........... Crini .......................... Panselute perene ............ Clematis Alpina Constance ... Hydrangea arborescens Annabelle
 

elianna

Well-Known Member
Felicitari Roxana, pentru gradina si pentru idee :clap: Si mie imi place sa ma plimb prin gradini sa-mi rasfat sufletul iar gradina ta merita vazuta mereu :)
Ideea cu topicul am avut-o si eu dar nu-mi mai ajunge timpul :oops:
Spune-mi, panselutele perene de unde le-ai luat?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte fain, Roxana! Abia astept poze de ansamblu de pe terasa si din gradina, ca ai creat o minune acolo :D
Plantuta taratoare cu flori rozalii de langa floarea de colt e ceva specie de geranium?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Roxana, o minunatie e gradina ta! Hortensiile si hemerocalisii arata absolut superb...
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc frumos dragelor!

Panselutele sunt luate de la plant-shop din cate imi aduc aminte, asta este deja al-3-lea sezon in care infloresc.
Mai am unele la fel si prin stancarie :D

Eu sper sa-ti faci si tu topic, sper sa-si faca toata lumea ... sa vedem cat mai multe gradini inflorite! :D
 

laural

Well-Known Member
Pozele astea de ansamblu m-au lasat fara alte cuvinte la superlativ :clap: :clap: :clap: Mareu raman impresionata de cate flori ai intr-un spatiu nu foarte generos si ce fain le-ai combinat :indragostit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ai o gradina de vis :clap:
cand vad pozele alea faine de ansamblu ,stiu sigur ca nu voi pune poze de ansamblu ,ca la mine e o dezordine in gradina :giggle:
 

Roxana Peled

Active Member
Va multumesc, sunteti niste dragute!
Sannamaria, sunt sigura ca dezordinea ta este foarte frumoasa si colorata :D
Mie mi-ar placea niste poze cu "dezordine" inflorita! :D
 

MASCHA

Active Member
Roxana ai o terasa minunata cu flori una si una ,dar tufa roz de la intrare m-a dat gata,parca ar fi din picturile romantice :clap:

Am vazut ca ai nuferi si din cate vad bazinul nu este prea adanc incat sa ierneze in el,cum ai treci peste iarna ?
 

Roxana Peled

Active Member
Va multumesc dragelele mele! :D
Tufa roz de la intrare e Leonardo Da Vinci, a fost foarte fromos anul acesta intr-adevar :indragostit:

Mascha, iazul e facut in primavara, nufarul din el nu a apucat sa treaca nici o iarna in iaz :) . Pot sa-ti spun care este planul dar nu pot sa-ti spun decat la anul care va fi rezultatul :rofl: . Planul este ca am adus o doza electrica pana la malul lui si la iarna cel mai probabil o sa-i pun incalzitor :D . Teoretic ar putea supravietui si fara incalzitor, iazul fiind pus pe casa (zic eu ca acoperisul radiaza si el ceva caldura) dar nu vreau sa risc :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
la iarna cel mai probabil o sa-i pun incalzitor :D .
Poate-l fierbi, cum am facut eu cu un pestisor pe vremea cand avea tata acvariu :rofl: Eu am citit pe undeva ca se pastreaza foarte bine peste iarna in beciuri reci
 

elianna

Well-Known Member
Eu am un nufar care-l pastrez iarna in beci intr-o galeata cu apa. Frunzele i le tai inainte de a-l muta. Il am de doi ani insa nu a inflorit, poate e prea mic sau... nu stiu :(
 

daisy111

Active Member
Am admirat gradina si pe fb si o admir si aici si te felicit pt o asa frumusete!!! :clap: :clap: :clap:
Cum se numeste acea tufa de flori din fata trandafirului Rhapsody in Blue ( a 3 poza de la coada)?
 

Roxana Peled

Active Member
Elianna, eu nu prea am beci dar as avea in principiu un loc asemanator. Sa-l tin acolo intr-o galeata cu apa ... nu stiu ce sa zic :gandit: Poate n-ar fi o idee rea ca macar nu mai consum curent :)

Clau, nu-l fierb ca vroiam sa-l pun cu termostat la 5 grade :D

Daisy, floricica din fata lui Rhapsody se numeste Phuopsis stylosa / Crucianella stylosa si eu personal sunt absolut indragostita de ea :indragostit:
E foarte decorativa, remontanta iar planta in sine (nu neaparat floarea) miroase intr-un fel care mie imi place foarte mult, ceva gen cafea proaspat rasnita :D . Si asta e luata tot de la plant-shop.
 
Sus