Gradina mica in Bucuresti / mg

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cred ca sefa dumitale e o persoana conservatoare,la origini gradinaritul era apanajul barbatilor!
 
A

Anonymous

Guest
mg a spus:
Cred ca s-a facut o confuzie ! :eek: Cind am spus " sefa " m-am referit la doamna Cornelia ! :wink: nu la " a mea "! " A mea " nu are participatiuni la gradina !
ok! am inteles.........in cazul asta rectific......la mine in curte io-s persoana raspunzatoare de aparitia daliilor si a celorlate "buruieni" ciudate :rofl:
(domnul doneaza banii si uneori se implica in cararea lor la masina si in curte,eventual daca e in preajma a sapatului gropilor pt plantare de copacei)
 

Ariana

Member
Sunt foarte frumoase daliile tale MG! Tocmai am luat si eu niste seminte de la mama mea din gradina. Abia la anula am sanse sa arate si ale mele asa.Ai o gradina foarte frumoasa!
 

mg

Member
Ieri in gradina am vazut acest trandafir . M-a mirat forma bobocului ...
Sincer sa fiu nici nu stiu ce-am mai plantat ! :) Am sa-mi scotocesc arhiva de poze si memoria :) Cred ca a fost plantat in primavara si pina acum a avut alta treaba :D ...sa creasca , sa se adapteze ....
 

alfa

Active Member
Asta e forma de trandafir care imi place, daca vine vorba de trandafiri de gradina :visator:
 

mg

Member
mihai63 a spus:
mg,cum se numeste acel trandafir?
Un raspuns intirziat . Nu stiu ! Acest trandafir se pare ca nu este prea bine adaptat conditiilor de la noi . Floarea , asa cum se vede mai sus , o are numai toamna tirziu cind , probabil , lumina si caldura sint moderate . La conditiile de vara , deschiderea florii este atit de rapida incit " se pierde " momentul .
 

mg

Member

Aceasta este o tufa , nu doua ! Doar ca este in doua culori ! :wink: Pacat ca nu stiu numele acestui trandafir .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Deosebit trandafirul :D
Arata ca un trandafir englezesc dar e extraordinar de ciudat ca face flori de doua culori. Oricum, e special!
 

mg

Member
Poate ultimile flori din acest an . Pozele sint de astazi :
Am reusit sa surprind toate culorile prin care trece floarea . Bobocul de culoare intensa portocalie , floarea un portocaliu spre galben , floarea ' trecuta " galben stins , spre alb ....

Si acest trandafir a uitat sau nu i-a spus nimeni ca vine iarna , asa ca el isi vede de treaba ...

Niste pitici ....

Acesta este un pomisor , legat si pregatit de iarna , dar inca infloreste ...

Alti intirziati

In mod normal , tufanele nu mai aveam , dar asta mica obosita , a binevoit sa supravietuiasca

De aceste doua pyracantha sint foarte multumit si bucuros ca le am , sper sa apuc sa le vad mari ... :wink:

Cam asa se prezinta gradina mea azi 27 noiembrie ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: mg, iti faci pacate, ca e numai vina ta ca ma apuca invidia! :rofl: Vad ca unii mai au parte si de incantare prin gradina, nu numai de munca, carca si haiala, ca mine... :x eu mai am doar tufanelele care nu se dau batute dar noaptea asta o sa le termine si pe ele frigul, cred :(
 
Sus