Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

Dea

Active Member
Horea, arata demential stancaria! Si o diversitate de plante de invidiat! :D

Nico, e placut inceputul, undeva aduce a putin "zen"! Spor la treburi si rabdare! Ii va lua cativa ani gradinii tale sa se contureze, insa inceputul e frumos! Cat despre gardul vecinului, mie imi place si asa ( asta neinsemnad ca nu mi-asi dori sa-i mearga bine vecinului tau :D ). Daca plantezi iedera, wisteria sau ceva plante cataratoare viguroase si rezistente iernii, efectul obtinut ar putea sa fie foarte interesant! :D
 

Nico_T

Member
claude a spus:
Nico, sa stii ca la o casa de tara (si nhu numai), sura e foarte utila :wink: Nu stiu tu cat timp petreci la acea casa, dar la mine s-au adunat o gramada de lucruri, scule, ai nevoie de spatiu de depozitare :D

Ce e chestia aia alba pe pamant, in drepta-spate a primei poze?
Mozaic de marmura. M-am gandit ca ar fi o solutie buna ca altfel mi-ar fi dificil sa tund iarba cand cresc plantutele.

Eu lucrez in Timisoara, dar casa parinteasca mi-e la suflet....acolo imi doream sa fac atatea...merg acasa la 2-3 saptamani, dar vreau sa o fac sa arate dragut si sa ne fie drag sa stam in curte.
Şura nu e o problema, dar erau altele. Daca ar fi dupa tatal meu inca aveam balastru si alte chestii in mijlocul curtii...dar ce-i mai place si lui acum...
:rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nu mai am balastrul in mijlocul curtii, dar tot mai am ramasite pe afara, langa gard :rofl: Ce sa faci daca-i necesar :mrgreen:

Ce plantute ai in rondul cu pietris de marmura?
 

Nico_T

Member
in spatele lui o magnolie care e de 3 ani la mine, dar tot pitica e,
apoi 4 plante: acer palmatum, callicarpa, ilex, weigela cu frunze rosiatice
apoi 3 plante: spireea. in mijloc este palmier rezistent la ger si un arbust ce face bobite albe
apoi 2 plante de talie mai mica la care nu le mai stiu denumirea: fac ceva floricele galbene, respectiv albe... :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Intrebam pentru ca mi se pare foarte izbitoare zona aceea atat de alba....ca sa nu ai probleme cu tunsul ierbii eu zic ca ai putea semana, pe zona aceea, trifoi alb. Ramane pitic, deci nu trebuie cosit si cred ca ar arata mai bine cu covor verde pe jos :wink: Asta si pentru ca pietrisul de marmura nu opreste iarba, ti-o spun din proprie experienta! E doar o parere, si eu caut mereu solutii pentru stopat iarba si buruienile iar trifoiul alb mi se pare foarte bun. mai ales pentru zone unde nu e trafic non-stop primavara, asta pentru ca el iarna dispare, ramane doar radacina si reapare primavara, deci s-ar putea sa fie putin sensibil, o scurta perioada, la un trafic intens. eu daca as putea as semana in toata gradina trifoi, ma omoara papadiile :(

Edit: acum vad ca ai pus folie sub pietris :oops:
 

Nico_T

Member
ce-i drept e mult prea alb pt cum arata acum curtea...dar incet incet semanam in toata curtea. Sub pietris este folie antiburuieni. E din material a si saci de rafie. Deocamdata nu am avut probleme.
Referitor la trifoi, am auzit ca daca e combinat cu iarba face un covoras foarte pufos si dens. M-ar bate gandul sa incerc si asta, dar nu chiar acum....ca deocamata n-am nici iarba :rofl:
Multumesc pt sugestii :*
 

Nico_T

Member
cred ca e tarziu si nu mai scriu corect...si nici nu citesc pana la sfarsit .... e timpul pt somn...multumesc oricum :D
:somn:
 

veretregn

Active Member
Mă plâng mereu de pământul meu argilos, greu care reține apa, se încălzește greu etc. Nu este tocmai locul ideal să pui ierburi aromatice. Totuși eu am încercat... Unele plante nu au avut nicio problemă. Valerina s-a dezvoltat a făcut flori și s-a răsădit în toată grădina. Melissa officinalis nici ea.

Însă iarna aceasta am pierdut măghiranul, oregano, lavanda, iarba curry, cimbrul, ș.a. Altele arătau deplorabil...

O vecină creștea ierburile într-o cutie de lemn la suprafața solului și nu a avut problema asta. Pe de altă parte era și mai adăpostită de vânt...

Folosesc ierburile aromatice perene și nu îmi pot imagina o grădină fără ele.

Am luat dale de 30x30 cm și le-am pus pe muchie ca să formez un soi de "rondou". Norocul a fost de partea mea pentru că pe o stradă alăturată au început lucrările la trotuare și cu ocazia asta au înlocuit dalele și am putut cerși vreo 25 de bucăți.. Le-am curățat un pic și apoi am făcut patul, am săpat înpământ și am l-am ridicat aproximativ 20 de cm deasupra potecii. Înăuntru am amestecat compost cu nisip perlit și pământ universal, pietriș. Vreo 200 de l pământ universal, 25 kg de nisip, 25 kg pietriș (2-5 mm diametru) vreo 10l perlit și 3 roabe de compost. în mod cert substratul este mult mai aerat și am început plantările. Am verificat plantele vechi și cele care mai aveau ochi și promiteau ceva le-am plantat înapoi în speranța că vor da din nou... Mi-e tare greu să arunc o plantă.

În partea stângă este o Rudbeckia Green Wizzard pe care nu am vrut să o mut pentru că are bobocii și bondarii sunt foarte atrași de ea. După tufa ei am pus un ghiveci cu lalele. În partea dreaptă în spate este o tufă de Valeriana officinalis și iarăși am dosit un ghiveci cu lalele. Sunt plantate în păâmntul înițial argilos și merg bine acolo. Mai este și niște tarhon pe acolo și o tufă de Allium schoenoprasum (chives, nu știu cum le spune în română), apoi niște salvie, niște fenicul maritim, câteva răsaduri de Calendula officinalis, etc.



Satureja montana...



Și un detaliu cu lalele în lumină crepusculară..

 

adrianam

Well-Known Member
:D Foarte frumos, Horea!
Am inceput sa plantez si eu plante aromatice in gradina si mi-ai dat idei cu rondul acela! :D
 

veretregn

Active Member
nick1971 a spus:
nick1971 a spus:
acum 2 saptamani
azi
se tot transforma :D

De mai multă vreme privesc la grădina ta, pe de oparte intrigat, pe deoparte curios, pe deoparte critic. Întotdeauna am avut un interes pentru grădinile lungi și înguste. Au un potențial imens. Sunt foarte curios cum va evolua în timp...peste 5 ani. De asemenea, ce planuri ai pentru ea?
 

nick1971

Active Member
pai in 5 ani sigur nu vei mai observa ca e lunga si ingusta :)
unde se vad sezlong-urile, am facut 2 "pereti" de lemn cainesc, pe langa aleea semirotunda am pus trandafiri, prin gazon am pus arbusti, la intrare am pus 3 trandafiri cataratori, urmeaza arcadele, inca o transform...
e al 6-lea an de cand imi rup cocoasa :)
2007
2008
2009
2010
2011
 
Sus