Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

Salut

Sambata trecuta am participat cu filiala bcss la care activez la un show organizat de Alpine society; a fost show-ul lor de vara, mai au unul primavara, dedicat in mare parte bulbilor; am facut greseala sa imi iau si sotia cu mine, desi stiam ca alpinele sunt pasiunea ei si ar fi trebuit sa prevad ce urmeaza (mai ales ca planuieste o rocarie in curtea din fata, de 10 m x 10 m si acuma aduna materiale si plante - am carat la bolovani acum 2 saptamani de m-am cocosat)

Pana reusesc sa incarc poze cu plantele intrate in concurs, o sa va arat ce am achizitionat pentru noi; toate vor ajunge plantate afara, direct la sol, fara nici un fel de protectie

Asperula gussonii


Asperula sintenisii


Bergeranthus glenensis


Centaurum triumfettii stricta


Delosperma congestum Alba group si Delosperma sutherlandii


Erigeron Canary Bird


Esterhuysenia alpina


Gentiana Eugene's Allerbester si Gentiana verna balcanica


Globularia bellidifolia Horts


Gypsophila aretioides caucasica


Jovibarba allionii x hirta si Jovibarba hirta


Jovibarba Oki si Jovibarba sobolifera Green Globe


Leucogenes leontopodium


Oxalis adenophylla


Rhodohypoxis Helen


Rhodohypoxis Pintado


Santolina rosmarinifolia Lemon Fizz


Saxifraga carniolica


Saxifraga southside


Sedum pluricaule Red River



Din pacate nu am timp sa va spun mai multe despre ele, dar sper ca pozele sa va placa si sa va deschida apetitul pentru alpine, informatii despre ele probabil veti gasi destul de usor pe net.

Ciprian
 
Salut

Cateva plante care au stat 2 ierni afara, plantate direct in sol, fara nici un fel de protectie; din pacate etichetele ori au fost acoperite complet de plante (la inceput au fost plantute mici, in ghivece de 8-10 cm, iar spatiile in care sunt acuma unele dintre ele nu depasesc 15 - 20 cm, dar tot s-au extins considerabil), ori au fost furate si rontaite de catel

Delosperma






O colonie de Saxifraga, este plina de flori, sper sa se vada pentru ca pietrisul de la baza este cam in aceleasi culori ca si florile si nu mi-am dat seama cand am facut poza


Un Sedum cu flori galbene, din pacate florile sunt pe trecute:


Din nou o Saxifraga, cam inghesuita de Sedumul de langa ea, trebuie sa intervin sa ii fac un pic de loc, din pacate sotia - rocaria e domeniul ei - nu ma lasa sa tund nimica, iar daca pana la urma se indura sa mai tunda din ele, nu arunca absolut nimic, replanteaza si inradacineaza totul, ceea ce duce la o ingramadeala si mai mare intr-un spatiu care este umplut deja la refuz



Si cativa bulbi de Allium
planta arata absolut "neconvingator", daca o vezi nu ai prea vrea asa ceva in curte:


dar florile arata cam asa:




Una abia imbobocita:


Si una trecuta deja - sper ca sa obtin seminte, chestiile alea verzi ca niste"bilute" sper sa fie fructe, sunt curios daca o pot creste din seminte:


Ciprian
 

iris

Active Member
:) In sfarsit a prins si gradinutza mea culoare :indragostit:
http://irismihnea.sunphoto.ro/Punct_si_ ... t/75146000
De-as putea as sta cu orele sa bibilesc florile insa din pacate ajung la mosie de maxim 4 ori pe saptamana si asta se vede nu pot sa tin in frau buruienile ce cresc precum in poveste .Mai am de replantat inca plante ramase in ghivece insa aici e alta buba ; nu mai stiu pe unde sa le inghesui mi-s dragi toate. Ieri am plantat inca trei trandafiri cataratori in gradinutza mea ( cei care au suporturile acelea din sipci de lemn super sofysticate :p ce marginesc aleea) pe'acestia nu intentionez sa-i cuplez cu clematite sunt prea frumosi si parfumati :) fiind soiurile Abraham Darby, Rosarium Uetersen si Mme Isaac Pereire. Sper ca in viintorul apropiat :fluierat: nu stiu cand fiind criza financiara la intensitate maxima sa-mi mestereasca sotul cateva turnulete suport din fier pt acesti trandafiri si cateva arcade .....etc.


Flori frumoase, fluturasi.....
Cer albastru, ingerasi....
Imi iubesc gradina ! :p
http://irismihnea.sunphoto.ro/Punct_si_ ... t/pagina13
 

iris

Active Member
nick1971 a spus:
:clap: ia sa vezi la anu', peste 2 ani... n-o sa mai iesi din gradina :visator:
:) Sigur asa va fi. Mereu mai am ceva de facut si mereu cand plec ma uit in uma mea ce as mai putea modifica ( adauga ) si pe unde a mai ramas un petic de pamant unde ar mai merge inghesuita inca o floriciune. :giggle:
Cand merg la tara trecem mereu prin fata casei domnului Wagner Stefan din Osorhei si mai arunc cate o privire in gradina dansului fiind plina ochi cu trandafiri. Mi-am propus sa ma opresc intr-o zi sa-i admir si bineinteles sa-mi fac lista cu ce doresc sa cumpar in toamna dar nu stiu unde as mai putea planta inca cateva tufe de floribunda . Deci maine cand ajung la mosie iar fac planuri :giggle:
 

nina77

Member
E minunata gradina ta Danuta, sa te bucuri de toate floricelele minunate pe care le ai! :D
Casa aceea din Osorhei a carei curte e plina de trandafiri, e a d-lui Wagner Stefan? :eek:
 

iris

Active Member
nina77 a spus:
E minunata gradina ta Danuta, sa te bucuri de toate floricelele minunate pe care le ai! :D
Casa aceea din Osorhei a carei curte e plina de trandafiri, e a d-lui Wagner Stefan? :eek:
Daaa. Are in curte cateva tufe de trandafiri floribunda de un portocaliu placut cald de-ti ia ochii . Sunt de vis . Sunt cativa trandafiri din aceelasi soi plantati si in fatza primariei din Osorhei banuiesc ca sunt tot de la d-nul Wagner achizitionati. :indragostit:
 

nina77

Member
No bine, ca si eu trec pe acolo aproape zilnic si habar n-am de chestia asta. :rofl:
Se pot cumpara de acolo?Trebuie sa ne luam de mana si sa mergem impreuna sa facem lista.
 

iris

Active Member
nina77 a spus:
No bine, ca si eu trec pe acolo aproape zilnic si habar n-am de chestia asta. :rofl:
Se pot cumpara de acolo?Trebuie sa ne luam de mana si sa mergem impreuna sa facem lista.
In primavara era scris pe poarte "trandafiri de vanzare" nu stiu ce soiuri si la ce pret dar sigur sunt de calitate. Cand e masina micutza in curte e acolo d-nul Wagner . Buna idee :) eu sper sa-l conving pe-al meu sot sa ma astepte juma de ora pana-mi clatesc putin ochii la trandafiri dar mereu e pe fuga si sunt mereu cu piciul dupa mine. Poate ne organizam intr-o zi si mergem noi doua pana acolo. :)
 

nina77

Member
iris a spus:
Poate ne organizam intr-o zi si mergem noi doua pana acolo. :)
Super, asa facem! :D Daca nu ne asteapta, nu-i nici un bai, ne lasa acolo si ne recupereaza la intoarcere, ca sigur tot acolo ne gasesc! :rofl:
 

veretregn

Active Member
Mini-grădina de rocărie / ierburi de 4 mp + 2mp ghivece se numește "Matroana Deea". Am încercat să combin tot felul de plante de rocărie, aromatice, medicinale, comestibile și pentru parfum.

Acum la începutul verii cred că se află la climax. Plantele au început să se unească unele cu celalte și sper ca în curând să formeze o carpetă. La două luni după amenajare arată minunat. Deși este cel mai mic sector din grădina mea, deși amenajarea lui a durat practic o zi și plantările încă o zi, suplimentările făcându-se pe parcurs, este secțiunea care îmi captează cel mai mult atenția...

Un album cu poze din ultimele 2 luni.


http://www.facebook.com/media/set/?set= ... d17d48bd9d
 

elipopa

Active Member
Superba gradina , Horea! Felicitari!! Ai multe plante deosebite si fotografiile sunt extraordinare!!
 
Sus